داغ ترینها: ....

فضا و نجوم در سال 2021

فضا و نجوم در سال 2021

کمیاب آنلاین: انجام ماموریت هایی به مریخ، ماه و فراسوی آنها از اخباری هستند که در سال میلادی 2021، باید منتظر آنها بود.


به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اینترنتی nytimes، حدود یک ماه بعد از شروع سال میلادی جدید در زمین، سه فضاپیما به مجاورت مریخ می روند.
این کاوشگران که در ژوئیه سال قبل به فضا پرتاب شدند، منادی یک سال شلوغ از لحاظ اکتشافات فضایی، پرتاب ها و وقایع نجومی خواهند بود.
آنچه در زیر می آید پیش نمایش بعضی از قابل توجه ترین رویدادهای مورد انتظار ۲۰۲۱ است.
دیدار مریخی


امارات متحده عربی، چین و ایالات متحده همه تابستان گذشته ماموریت های رباتیکی را به مریخ شروع کردند. این سه فضاپیما به جامعه شلوغی از کاوشگران یا در مدار یا در سطح این سیاره سرخ ملحق خواهند شد.
اولین کاوشگری که در سال ۲۰۲۱ به سیاره سرخ خواهد رسید، مدارگرد «امید» امارات متحده عربی است. این نخستین برنامه فضایی کوچک و در عین حال بلندپروازانه امارات متحده عربی خواهد بود.
در این ماموریت اتمسفر مریخ مطالعه می شود و داده های ارزشمندی را برای پژوهشگران روی زمین ارسال می کند. مقرر است این مدارگرد در روز نهم فوریه (۲۱ بهمن) به مقصد خود برسد.
ماموریت « تیان ون-۱» (Tianwen-۱) چین نیز مقرر است در روز ۱۰ فوریه (۲۲ بهمن) به مریخ برسد. تیان ون- ۱ بعد از مدتی چرخیدن به دور مریخ، در ماه مه سطح نشینی حاوی یک کاوشگر را روانه سطح این سیاره سرخ می کند.
اندکی بعد، در تاریخ ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن)، مریخ نورد ناسا به نام «استقامت» به مریخ خواهد رسید و بلافاصله به سمت سطح این سیاره سرخ غوطه ور می شود.
در صورت فرود موفقیت آمیز استقامت، این مریخ نورد به دنبال نشانه هایی از حیات منقرض شده در دهانه خشک شده یک دریاچه و بستر رودخانه خواهد بود.
فرود بر سطح ماه


در حالی که چین طی هفت سال قبل سه بار سفینه فضایی خودرا روی ماه فرود آورده است، ناسا از زمان آخرین ماموریت آپولو در سال ۱۹۷۲ میلادی بر سطح ماه فرود نیامده است. این مساله می تواند در سال ۲۰۲۱ تغییر کند و تحول تجاری فضایی آمریکا را تعمیق بخشد.
ناسا در دهه گذشته برای ساخت و بهره برداری از فضاپیماهایی که می توانند محموله ها و الان افراد را به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل کنند، به شرکت های خصوصی تکیه کرده است.
ناسا حالا در برنامه «خدمات باری تجاری به ماه»، رویکرد مشابهی را با امتحان می کند. ناسا در این برنامه با برخی از شرکت های خصوصی برای ساخت لندرهای رباتیک بر سطح ماه قرار داد بسته است؛ مقرر است این لندرها محموله های باری را از ناسا و سایر مشتریان به سطح ماه حمل کنند.
اولین شرکت Pittsburgh’s Astrobotic مقرر است ماه ژوئن فرودگر Peregrine خودرا به ماه بفرستد. در ماه اکتبر فضاپیمای Nova-C که توسط شرکت Intuitive Machines of Houston تولید شده است به ماه ارسال می شود.
جستجوی عمیق تر در فضا


پرتاب تلسکوپ فضایی «جیمز وب» مهمترین ماموریت علمی سال ۲۰۲۱ است.
پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب که عملا جانشین تلسکوپ هابل می شود، سال هاست که به سبب مشکلات فنی و هزینه های اضافی به تعویق افتاده است.
ناسا و ستاره شناسان و دانشمندان سیاره ای جهان مشتاقند تا پرتاب این تلسکوپ را که در آخر ماه اکتبر از زمین به فضا ارسال می شود، مشاهده کنند.
ناسا بعد از همه گیری ویروس کرونا و سایر مشکلات تأخیر دیگری در برنامه زمانی پرتاب این تلسکوپ ایجاد کرد.

دو کاوشگر دیگر ناسا نیز وارد منظومه شمسی می شوند
فضاپیمای Double Asteroid Redirection Test، که در ماه ژوئیه به فضا پرتاب می شود، می خواهد این آزمایش را انجام دهد که آیا یک فضاپیما می تواند یک سیارک را که در آینده به سمت سطح زمین هدایت می شود، منحرف کند.
مأموریت دوم، «لوسی» در ماه اکتبر شروع می شود و بسیار دورتر حرکت می کند و بوسیله مسیر مداری مشتری پرواز می کند.
این فضاپیما «تروجان ها» را مورد مطالعه قرار می دهد؛ تروجان ها سیارک ها هستند که در مناطق خاصی از مشتری قرار دارند. بااینکه تعداد کمی از آنها کشف شده است، برآورد شده است که میلیون ها سیارک می توانند در این مکان ها در اطراف مدار مشتری قرار بگیرند.
دانشمندان تصور می کنند که این سنگ های فضایی می توانند از اسرار نحوه شکل گیری سیارات خارج منظومه شمسی را پرده بردارند.
سفر به فضا


پرواز فضایی انسان در سال ۲۰۲۰ تغییر یافت برای اینکه شرکت فضایی «اسپیس ایکس» با موفقیت دو خدمه را به ایستگاه بین المللی فضایی ارسال کرد.
این شرکت احتمالاً در سال ۲۰۲۱ فضانوردان بیشتری را به مدار می فرستد و ممکنست همه آنها در ناسا و سایر سازمان های فضایی دولتی کار نکنند.
چند شرکت با شرکت فضایی اسپیس ایکس در تلاشند تا مشتریان کپسول «کرو دراگون» را که هزینه سفر فضایی خودرا پرداخت کرده اند به فضا ارسال نمایند. یکی از این شرکتها به نام Axiom Space، می تواند نخستین جهانگردان خصوصی خودرا اواخر سال جاری میلادی به ایستگاه بین المللی فضایی ارسال نماید.
دیگر شرکت های فضایی مانند «ویرجین گالاکتیک» و «بلو اوریجین» نیز ممکنست در سال ۲۰۲۱، مشتریان خودرا به سفرهای کوتاه رفت و برگشتی به لبه فضا ببرند.منبع:

1399/10/18
23:58:15
0.0 / 5
1180
تگهای خبر: اینترنت , تولید , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین