داغ ترینها: ....
فوق تخصص مراقبت های ویژه:

آرامش بهداشتی جامعه در گروی واكسیناسیون است

آرامش بهداشتی جامعه در گروی واكسیناسیون است

به گزارش کمیاب آنلاین یک پزشک فوق تخصص مراقبت های ویژه تسریع روند واکسیناسیون در مقابل کرونا را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: بطور کلی واکسیناسیون جامعه را به آرامش بهداشتی خواهد رساند.


دکتر محمدرضا هاشمیان روز چهارشنبه با اشاره به اینکه ممکنست در ماه های اخیر وضعیت اپیدمی دستخوش برخی تغییرات همانند جهش، سرعت انتقال و افزایش درصد کشندگی شود هجمه مقابل واکسن را مورد انتقاد قرار داد و اضافه کرد: متاسفانه حتی در مورد واکسن ایرانی هم موضع گیری هایی وجود دارد، واکسنی که هنوز وارد بازار نشده است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه طبق اعلام رسمی واکسن ایرانی تا خردادماه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: اساسا استفاده از واکسن در ریشه کنی بیماری و کاهش بار اپیدمی به میزان قابل توجهی اثرگذار خواهد بود.
هاشمیان ضمن اعلام این مطلب که بدون تردید هر واکسن و یا دارویی عوارض خاص خودرا دارد توضیح داد: وجود عارضه بخش جدانشدنی داروها و واکسن هاست ولی اگر این مساله را که ریشه کنی بیماری را به دنبال دارد مد نظر داشته باشیم شیرینی استفاده از داروها و واکسن ها دوچندان می شود.
وی افزود: کادر درمان و بهداشت، گروههای پرخطر و افرادی که در معرض مبتلاشدن به کرونا بیش از سایرین هستند راهی جز استفاده از واکسن ندارند بطور مثال واکسن آنفولانزا عارضه هایی را به دنبال دارد اما اگر کادر درمان از این واکسن استفاده نکنند صرف نظر از عارضه ها ممکنست بر اثر مبتلاشدن به این بیماری جان خودرا از دست بدهند.
هاشمیان با اشاره به اینکه نسبت عوارض واکسن کرونا در مقابل میزان مرگ و میر خصوصا برای گروههای پرخطر و کادر درمان ناچیز است اشاره کرد: هر چقدر در دنیا بیشترواکسن استفاده گردد به همان میزان هم عوارض بیشتری را شاهد خواهیم بود ولی این درحالی است که در زمان پاندمی ها منفعت استفاده از واکسن بیشتر از ضررها و عوارض آنست.
وی ادمه داد: بنظر می رسد منطقی است از واکسنی که ۶۰ درصد کارایی داشته باشد، استفاده کنیم.
این استاد دانشگاه با تاکید بر این که استفاده از واکسن در دنیا درحال افزایش است توضیح داد: نمی توان زیرساخت های بهداشتی کشورها را در مقابله با بیماریهای ویروسی با هم مقایسه کرد بطور مثال کشور چین بعنوان یکی از پرجمعیت ترین کشورهای دنیا با قدرت در برابر کرونا ایستادگی و واکسیناسیون را شروع کرد. این درحالی است که باتوجه به جمعیت بالای این کشور میزان مرگ و میرها ناچیز گزارش شده است.
وی اضافه کرد: خیلی از کشورهای همسایه همچون ترکیه و امارات وارد طرح واکسیناسیون ملی شده اند.
هاشمیان با یادآوری این مساله که طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت واکسینه شدن در مقابل کرونا الزامی نیست اشاره کرد: هیچ گاه نمی توان به مردم و اقشار مختلف برای تزریق یا عدم تزریق واکسن فشار وارد نماییم و در عین حال باید برای گروههای در معرض خطر که تمایل به واکسینه شدن دارند، واکسیناسیون را شروع نماییم.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه طی تصمیم گیری های انجام شده، ورود واکسن تعدادی از شرکت های داروسازی به کشور مجاز اعلام شده، خواهان تسریع روند ورود و شروع واکسیناسیون در کشور شد.
وی اظهار داشت: باید واکسیناسیون با سرعت زیادی در کشور شروع شود چونکه پیش از بحران کرونا کشور ما افتخارات منطقه ای فراوانی را در ریشه کنی بیماریها در کارنامه خود ثبت کرده است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی موضع گیری مقابل واکسن را ظلمی به دستاوردهای علمی پژوهشگران کشور، روند درمان و پیش گیری از شیوع بیماری دانست و اظهار داشت: تقاضای همیشگی نسبت به واکسینه شدن با اولویت کادر درمان و گروههای پرخطر همچنان بر قوت خود باقی است.
هاشمیان با اشاره به اینکه شمار مبتلایان به کرونا از مرز ۹۵ میلیون نفر در دنیا گذشته است، اظهار نمود: متاسفانه بیش از دو میلیون مورد مرگ ناشی از کرونا در دنیا ثبت شده است.
بنابر گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی از کاهش آمارمبتلایان به کووید در تهران آگاهی داد و اضافه کرد: در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و نرمال سازی شرایط ممکنست آمار مبتلاشدن و مرگ و میر گرفتار تغییراتی شود.
این استاد دانشگاه شرایط تهران را پیچیده توصیف کرد وگفت: در بخش های کرونای بیمارستان مسیح دانشوری تا چند روزپیش کمتر از ۲۰ نفر بستری بودند و این در حالیست که تعداد مبتلایانی که نیاز به بستری دارند، آرام آرام درحال افزایش است.
عضو هیات علمی دانشگاه نسبت به افزایش بار مبتلایان به دنبال بازگشایی ها و اطمینان خاطر مردم نسبت به عادی شدن وضعیت هشدار دادو اشاره کرد: آمارها گواه این مهمست که حدود ۵ تا ۱۰ درصد بستری شدگان کرونائی در بیمارستان مسیح دانشوری افزایش یافته است.
این فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه با اشاره به اینکه از زمان شروع قرنطینه های ساعتی طی روندی آرام هفته به هفته آمار مبتلایان به کرونا کم شد توضیح داد: با اعمال محدودیت های کرونائی علاوه بر کاهش آمار شیوع بار بیماری، خوشبختانه با کاهش مرگ و میرها نیز روبه رو شدیم.
وی اشاره کرد: توانمندی و مهارت پزشکان سراسر کشور در درمان مبتلایان به کرونا به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.
هاشمیان با اشاره به اینکه هجوم و کشندگی ویروس کرونا به میزان قابل توجهی در کشور مهارشده ابراز امیدواری کرد که این روند تا ریشه کنی کامل کووید ادامه دار باشد.
وی با اشاره به هشدارهای برخی مسئولان درباره افزایش شیوع و یا ایجاد موج مجدد کرونا در کشور اظهار داشت: اپیدمی کووید ۱۹ از زنجیره مبتلاشدن پیروی می کند به این معنا که اگرمتخصصان سراسر دنیا نسبت به شیوع بیشتر در ماه های آتی هشدار می دهند، اساسا احتمال شیوع و انتشار بیشتربیماری وجود دارد.
این فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه افزود: در مدیریت درمان خصوصا در حوزه های اپیدمیولوژیک اگرچنانچه پیش بینی می شود زنجیره کرونا در حال افزایش و پیشروی است باید تصمیمات جدی تر برای اعمال محدودیت ها در دستورکار باشد.
تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی اولین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی با نام "کُوو ایران برکت" روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد و روز شنبه ( ۲۷ دی ماه) مرحله چهار این مطالعه شروع شده و طی این هفته تزریق واکسن بر روی ۷ نفر دیگر انجام می شود.
تعدادی دیگر از مراکز و موسسات تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان در کوشش برای ساخت واکسن ایرانی کرونا هستند که به موفقیت های خوبی دراین زمینه دست پیدا کرده اند.


منبع:

1399/11/03
13:56:04
0.0 / 5
707
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین