داغ ترینها: ....
گامی برای كاهش آلودگی هوا.

شركت پست مجهز به موتور برقی ایرانی می شود

شركت پست مجهز به موتور برقی ایرانی می شود

قبل از اتمام سال ۱۳۹۹ موتورسیکلت های برقی بومی به ناوگان حمل و نقل شهری می پیوندد. شرکت پست ملی ایران اولین کاربر این تولید ملی است.


سهم موتورسیکلت ها در آلوده کردن هوای شهرهای بزرگ قابل توجه و جدی است. این وسایل نقیله بخش قابل توجهی از ترددهای روزانه را به خود اختصاص داده اند و بنابراین فکری عاجل و فناورانه برای کاهش مخاطرات زیست محیطی این وسیله کاربردی در شهرها ضروریست.
آمارها گواهی می دهند که میزان آلودگی هوا توسط هر موتورسیکلت، بیشتر از ۱۸ برابر یک خودروی سبک است. عددی قابل توجه و خطرناک. این آمار را اضافه کنید به تردد روزانه هفت تا هشت میلیون موتورسیکلت فرسوده در کشور. وسایلی که آلودگی آنها چند برابر بیشتر از موتورهای سالم و دارای گواهینامه فنی است.
دلیل آلایندگی بیشتر موتورسیکلت ها را احتراق ناقص سوخت عنوان می کنند چالشی که تنها با استفاده از یک فناوری نوین قابل جبران است. آن هم تغییر سوخت این وسایل نقلیه و برقی کردن موتورسیکلت ها است.
ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در یک همکاری مشترک با شهرداری تهران بعنوان یکی از متولیان مدیریت شهری، شرکت ملی پست و شرکت تولیدکننده موتور سیکلت های برقی به حوزه تولید این وسیله نقلیه ورود کردند تا با حمایت مادی و معنوی از فناوران و صاحبان دانش، روند تولید این وسایل نقلیه را شتاب دهند.

کاهش هزینه مصرف سوخت
این کار در کنار کاهش آلودگی هوا، مصرف سوخت را هم بهینه می کند. بر مبنای آمارهای موجود، در طول یک سال حدود شصت میلیون ریال هزینه بنزین مصرفی موتورسیکلت ها است. این در شرایطی است که برقی کردن این وسایل نقلیه تنها ۶ میلیون ریال هزینه برق برای آنها دارد. این موتورها با یک باتری، یک موتور و جعبه سیاه کار می کنند و نیازی به تعمیر و نگهداری جدی ندارند بنابراین میزان فرسودگی آنها هم کم است.
همه این دلائل به شکل گیری یک همکاری چند جانبه منجر گردید تا این موتورسیکلت های دوست دار محیط زیست تولید و به بازار برسد. قبل از آخر سال۹۹ هم بخش نخست موتورسیکلت های برقی با همکاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (مدیریت طرح کلان)، تحویل شرکت ملی پست می شود تا از این به بعد بسته های پستی با این موتورسیکلت ها به دست مردم برسد. کاری که سلامتی را برای جامعه به ارمغان می آورد.
بر اساس گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، قرار بر این است که این کار با اولویت تجاری سازی موتورسیکلت کار و خودروی سبک برقی با کاربری شهری آغاز شود. موتورهای برقی جایگزینی برای موتورهایی است که در شهر کار می کنند و به موتورهای کار معروف هستند.منبع:

1399/11/09
15:50:40
0.0 / 5
1025
تگهای خبر: باتری , بازار , تولید , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین