داغ ترینها: ....
سفیر ایران:

چین سیستم موقعیت یاب جهانی بیدو را در اختیار ایران قرار خواهد داد

چین سیستم موقعیت یاب جهانی بیدو را در اختیار ایران قرار خواهد داد

به گزارش کمیاب آنلاین سفیر جمهوری اسلامی ایران در پکن اعلام نمود که چین سیستم موقیعت یاب جهانی جدید خود با نام بیدو را در اختیار ایران قرار خواهد داد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایرنا، رادیو بین المللی چین روز پنجشنبه گزارش کرد «محمد کشاورززاده» در گفت و گو با رسانه های چین به تشریح همکاریهای تهران و پکن در زمینه های مختلف همچون مبارزه با کرونا، طرح یک کمربند و یک جاده، مبادلات تجاری و همکاری دوستانه بین دو کشور پرداخت.
سفیر ایران ضمن اشاره به پیشرفت چین در زمینه های مختلف همچون فناوری ارتباطات اظهار داشت: تهران با پکن همکاری خواهد نمود تا ایجاد زیرساخت اینترنت نسل پنج در کشور فراهم گردد.
وی اظهار داشت: صنعت هوا - فضا در چین پیشرفت جهشی داشته و تکمیل و شروع به کار رسمی سیستم «بیدو» همچون دستاوردهای بزرگ چین در این حوزه است. سیستم «بیدو» چین می تواند بعنوان بخشی از روابط جدید ما با چین، پایه ای محکم برای توسعه روابط جدید دو کشور بنا نهد.
کشاورز زاده خاطرنشان کرد: چین سیستم «بیدو» را که یک سیستم موقعیت یاب جهانی جدید است، در اختیار ایران قرار خواهد داد.
سامانه ناوبری بِیدو (BEIDOU) یا سامانه ماهواره ای ناوبری بیدو پروژه چین برای توسعه سامانه ناوبری ماهواره ای مستقل است. نخستین سامانه بیدو که به صورت رسمی سامانه آزمایشی ماهواره ای ناوبری بیدو یا بیدو-۱ خوانده می شود، شامل سه ماهواره با پوشش و کاربردهای محدود است. این سامانه از سال ۲۰۰۰، خدمات ناوبری را عمدتاً برای مشتریان در چین و مناطق همسایهٔ آن، عرضه می دهد.
نسل دوم این سامانه که به نام قطب نما یا بیدو-۲ شناخته شده است و یک سامانه ماهواره ای ناوبری جهانی شامل ۳۵ ماهواره خواهد بود، هنوز در دست راه اندازی است. این سامانه در چین در دسامبر ۲۰۱۱ با ۱۰ ماهواره آغاز به کار کرد و برنامه ریزی شده بود تا سال ۲۰۱۲ به منطقه آسیا-اقیانوسیه و تا سال ۲۰۲۰ به کل زمین خدمات عرضه کند.
چین با موفقیت آخرین عضو مجموعه ماهواره ای بیدو را روز سه شنبه ۳ تیر سال جاری به فضا فرستاد و سیستم ناوبری جهانی جدیدش را بعد از دهه ها تکمیل کرد.
سفیر ایران در چین در ادامه اظهار نمود: اقتصاد چین به سرعت در حال رشد است و نقش و نفوذ این کشور در روابط بین المللی روز به روز افزایش می یابد.
کشاورززاده اضافه کرد: ایران بعنوان یکی از بزرگ ترین و متنوع ترین جوامع اقتصادی در خاورمیانه می تواند مقصد جذابی برای شرکتهای چینی باشد.
وی در انتها خاطرنشان کرد: ما حسن نیت خویش را بیان کرده و همکاریهای دو جانبه دو کشور در آینده به توسعه بزرگ تری دست خواهد یافت.


1399/11/14
02:50:27
0.0 / 5
979
تگهای خبر: اینترنت , پروژه , خدمات , رادیو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین