داغ ترینها: ....

شناسایی و اخطار مواد منفجره با استفاده از اسفناج

شناسایی و اخطار مواد منفجره با استفاده از اسفناج

به گزارش کمیاب آنلاین محققان دانشگاه ام آی تی با استفاده از فناوری نانو توانستند گیاه اسفناج را به یک سنسور طبیعی با قابلیت تشخیص مواد منفجره تبدیل کنند که توانایی ارسال ایمیل را دارد.به گزارش روز سه شنبه از پایگاه خبری ساینس دیلی، گیاهان توانایی تجزیه و تحلیل ساختار شیمیایی محیط را دارند. آنها با استفاده از ریشه های وسیع خود دائما از خاک و آب های زیرزمینی نمونه گیری می کنند و با استفاده از روش های موثری ترکیبات شیمیایی موجود در خاک را به برگ ها منتقل می کنند.

محققان با استفاده از این خصوصیت ها و با استفاده از فناوری معروف به نانوبیونیکس توانستند از این توانایی گیاه اسفناج برای تشخیص مواد منفجره و ارسال اخطار استفاده کنند.

هنگامی که ریشه گیاه وجود ترکیبات نیتروآروماتیک را درون آب های زیرزمینی تشخیص می دهد، نانوتیوب های کربنی موجود در برگ های گیاه آغاز به سیگنال دهی می کنند.

این سیگنال ها توسط یک دوربین مادون قرمز دریافت شده و از راه ایمیل، هشداری برای محققان ارسال می شود. ترکیبات نیترو آروماتیک معمولا در تولید مواد منفجره همچون مین های زمینی کاربرد دارند.

پیش از این هم محققان با تغییر شیوه فتوسنتز گیاهان توانستند از آنها برای تشخیص آلاینده ای معروف به نیتریک دی اکسید بهره بگیرند.

به اعتقاد محققان با استفاده از این شیوه می توان گیاهان را برای انجام تحقیقات درباره آلاینده ها و سایر شرایط زیست محیطی مورد استفاده قرار داد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature انتشار یافته است.

منبع:

1399/11/15
17:54:59
0.0 / 5
1113
تگهای خبر: تولید , دوربین , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین