داغ ترینها: ....

افزایش دانش بنیان ها به ۵۷۰۰ شركت در دولت تدبیر و امید

افزایش دانش بنیان ها به ۵۷۰۰ شركت در دولت تدبیر و امید

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می گوید:  هنگام شروع به کار دولت یازدهم در سال ۱۳۹۲ تعداد شرکتهای دانش بنیان ۵۰ شرکت بود که امروز این عدد به ۵۷۰۰ شرکت افزایش یافته است.


دکتر مهدی الیاسی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا ضمن اشاره به تصویب قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان در سال ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در واقع عملیات اجرای این قانون به شکل جامع در دولت تدبیر و امید کلید خورد.

رسیدن به ایستگاه شیرین بهره مندی از حوزه دانش بنیان
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تکیه بر اینکه، طی چهار سال گذشته مفهوم شرکتهای دانش بنیان به اقتصاد دانش بنیان تغییر یافته است، اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان هم اکنون در طیف متنوعی از حوزه های گوناگون در حال فعالیت هستند.
الیاسی افزود: این به آن مفهوم است که معاونت علمی و فناوری از مرحله پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان به مرحله بهره مندی از اثرات اجتماعی و اقتصادی این شرکت ها رسیده و دغدغه فعلی ما هم اکنون هم تنها این مسئله است.

۱۲۰ هزار میلیارد تومان فروش حوزه دانش بنیان
الیاسی همینطور عنوان کرد: الان بعضی از شرکتهای دانش بنیان در حوزه های مختلف همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، سلامت، کشاورزی و انرژی از فروش چند هزار میلیارد تومانی برخوردار می باشند و به خدمات رسانی مشغول هستند.
وی خاطرنشان کرد: طبق آمار سال ۱۳۹۸ فروش حوزه دانش بنیان در کشور ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

آغاز پیوند بخش سنتی اقتصاد با دانش بنیان ها
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری در ادامه، شروع سرمایه گذاری بخش سنتی اقتصاد و پیوند این بخش با اقتصاد دانش بنیان را همچون اتفاقات درخور توجه چند سال گذشته دانست.
الیاسی بیان نمود: در واقع یکی از مأموریت هایی که الان در معاونت سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری در حال پیگیری است، پیوند بخش سنتی اقتصاد با شرکتهای دانش بنیان است؛ بعنوان مثال پیوند بخش زیست فناوری با صنایع غذایی کشور یا پیوند آنزیم سازها با فعالان بخش لبنیات از آن جمله است.
وی می گوید الان شرکتهای دانش بنیان در زنجیره صنایع بالغ یا مرسوم جایگاه خویش را پیدا کرده اند، به صورتی که در صنعت غذایی که پیش از این در بخش های مختلف همچون صنعت بزرگ دام و طیور، واکسن، آنزیم ها و مواد اولیه بعنوان یک صنعت وابسته مطرح بود، طی سالیان اخیر به کمک شرکتهای فناور به خود اتکایی دست یافته اند.
الیاسی با اشاره به اینکه هم اکنون دو اتفاق در بخش اقتصاد کشور رقم خورده است، اضافه کرد: نخست آنکه الان شرکتهای دانش بنیان خویش را بعنوان بخش بزرگ و مهمی از اقتصاد کشور مطرح کرده اند و دوم پیوند هر چه بیشتر دانش بنیان ها با بخش سنتی اقتصاد کشور است.

پیشروترین دانش بنیان ها کدامند؟
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری با اشاره به اینکه میزان پیشرفت در حوزه های مختلف دانش بنیان ها متفاوت می باشد، اضافه کرد: در حوزه سلامت، آی سی تی، کشاورزی و انرژی دانش بنیان ها جلوتر از سایر بخش ها در حرکت هستند.
الیاسی اظهار داشت: البته در سایر حوزه ها هم دانش بنیان ها در حال پیشرفت هستند به صورتی که در صنعت خودرو خیلی از گلوگاه های این صنعت از جانب آنها شناسایی و در حال کار هستند.
وی همینطور عنوان کرد: هم اکنون ۴۰ شرکت دانش بنیان با رقم های مالی بزرگ در بازار سرمایه حضور دارند، ضمن اینکه برای ورود تعداد زیادی استارتاپ به بازار سرمایه و بورس هدف گذاری لازم صورت گرفته است.
الیاسی ضمن اشاره به حمایت بعضی از دستگاه ها از نخبگان و حوزه دانش بنیان کشور، دست اندرکاران حوزه آی سی تی، سلامت و کشاورزی را از پیشروترین این دستگاه ها نام برد.
وی اضافه کرد: البته پشتیبانی از حوزه نخبگان و فعالان حوزه دانش بنیان در کشور به صورت نسبی از جانب همه دستگاه ها در کشور در دستور کار قرار گرفته است و با ادامه این روند بطور حتم تأثیر حوزه دانش بنیان در بدنه اقتصاد کشور بیشتر از پیش پررنگ تر خواهد شد.

۵۷۰۰ دانش بنیان با اشتغال زایی ۳۰۰ هزار نفری
الیاسی همینطور با اشاره به اینکه شرکتهای دانش بنیان پارسال (۱۳۹۸) میزان ۱۵ هزار میلیارد تومان از نظام بانکی کشور تسهیلات دریافت نمودند، اضافه کرد: این جدا از تسهیلاتی است که از جانب صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری به شرکتهای دانش بنیان اعطا شده است.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری همینطور ضمن اشاره به شکل گیری ۵۷۰۰ شرکت دانش بنیان در طول سالهای اخیر در کشور اعلام نمود: در این بین حوزه سلامت و دیجیتال بیشترین تعداد شرکتهای دانش بنیان را به خود اختصاص داده اند.
وی در مورد میزان اشتغال زایی حوزه دانش بنیان در کشور در طول چند سال گذشته با تکیه بر اینکه این اشتغال زایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم اتفاق افتاده است، خاطرنشان کرد: تا آخر سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر نیروی نخبه و تحصیل کرده در این شرکت ها مشغول به کار شده اند.

صف آرایی ۱۰۰ شرکت دانش بنیان در نبرد با کرونا
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه با تکیه بر اینکه کرونا آزمونی بزرگ برای کارایی شرکتهای دانش بنیان در بخش های مختلف به خصوص حوزه سلامت به حساب می آید، اظهار داشت: خیلی از شرکتهای فناور از این آزمون سخت سربلند بیرون آمدند.
وی خاطرنشان کرد: الان ۱۰۰ شرکت دانش بنیان شامل ۶۰ شرکت در حوزه پیشگیری، ۲۰ شرکت در حوزه تشخیص و ۲۰ شرکت در حوزه دارو و درمان به صورت مستقیم برای خدمات رسانی به مردم در نبرد با کرونا فعالیت می نمایند.
الیاسی اضافه کرد: در صنعت داروسازی، ساخت واکسن و همینطور تولید انواع تجهیزات و اقلام پزشکی همچون ونتیلاتور، کیت، وسایل تست گیری و ماسک که بیشتر آنها در دسترس مردم نبودند یا با خروج ارز فراوانی به کشور وارد می شدند، سهم دانش بنیان ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.
وی می گوید: اگر اقدامات و زحمات چند شرکتهای دانش بنیان در ساخت واکسن به ثمر بنشیند، در حقیقت این دستیابی به موفقیتی بزرگ و افتخاری طلایی و نتیجه سال ها حمایت مادی و معنوی از حوزه نخبگان خواهد بود.
الیاسی توضیح داد: تنها در حوزه جلوگیری از کرونا شامل ساخت واکسن، تولید مواد ضدعفونی، ماسک، محافظ صورت، دستکش های نانویی و گند زدایی تعداد ۶۰ شرکت دانش بنیان در حال فعالیت هستند.
وی افزود: تعداد ۲۰ شرکت هم در زمینه تشخیص در حال ساخت اقلامی همچون کیت تشخیص، دماسنج، دستگاههای سی تی اسکن و ۲۲ شرکت فناور هم در حوزه دارو و درمان به تولید اقلام و تجهیزاتی همچون مکمل های غذایی، ونتیلاتور و تجهیزات آی سی یو در حال فعالیت هستند.
این مقام مسوول در معاونت علمی و فناوری در توضیح بیشتری اظهار داشت: به عبارتی الان تعداد ۱۰۰ شرکت دانش بنیان به صورت مستقیم برای خدمات رسانی به مردم در حوزه مقابله با کرونا شکل گرفته اند که از این تعداد ۶۰ شرکت در حوزه پیشگیری، ۲۰ شرکت در حوزه تشخیص و ۲۰ شرکت هم در حوزه دارو و درمان فعالیت می نمایند.


1399/11/26
11:40:50
5.0 / 5
802
تگهای خبر: آموزش , اجرا , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین