داغ ترینها: ....

دانش ‏بنیان ها، مولود انقلاب، پیشتاز اشتغال و نوآوری

دانش ‏بنیان ها، مولود انقلاب، پیشتاز اشتغال و نوآوری

کمیاب آنلاین: ایرنا- هرچند شرکت ‏های دانش بنیان مولود انقلاب اسلامی هستند اما در دولت های یازدهم و دوازدهم با حمایت همه جانبه قانونی و تسهیلاتی و جهش در نورآوری و خلاقیت دانش بنیان پیشتاز عرصه اشتغال زایی و تولید ثروت شده اند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایرنا، امروز زیربنـای اقتصـاد دنیا از منابع به سرمایه های فکری تغییر کرده است و علم هر روز بیشتر اهمیت پیدا می کند، بنا بر این سـازمان هـایی مبتنی بر دانش در قالب شرکت تشکیل شده اند که بعنوان موتور رشد و توسعه محسوب می شوند و شـکوفایی و رونق آنها باعـث نیـل کشـورها بـه سـمت اقتصاد پایدار، دانش محور و پیشرو شده است.
شرکت های دانش بنیان مجموعه هایی هستند که بمنظور هم افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش بنیان، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط تشکیل می شوند.
برهمین اساس در کشور ما نیز برای دستیابی به رشد و توسعه پایـدار و فراگیر و رقابت در عرصه جهانی مسیر حرکت بـه سـمت اقتصـاد دانـش محـور است و شرکت های دانش بنیان کانون توجه مسئولان قرار گرفتـه است.
هرچند قبل از این تاریخ هم شرکت ­های دانش بنیان مختلفی در کشور مشغول به کار بودند، طوریکه اولین شرکت دانش بنیان ایران با نام «پویا» از سال ۱۳۶۱ شروع به کار کرده بود اما در دولت تدبیر و امید به طور جدی به آن پرداخته شد و با تدوین و تصویب قوانین، لازم نخستین لیست از شرکت های دانش بنیان در سال ۹۲ به تصویب کارگروه ویژه رسید.این شرکتها از حمایت های دولتی در زمینه معافیت از پرداخت مالیات، عوارض حقوقی گمرکی، سود تجاری و مالیات به مدت ۱۵ سال همین طور اعطای تسهیلات کم بهره (بلند مدت یا کوتاه مدت) و یا بدون بهره برخوردار می باشند.
در این ارتباط اعطای بسـته هـای مختلـف حمـایتی، تسـهیلات مـالی، معافیت های مختلف، ابلاغ سیاسـت هـا و تصـویب قـوانین و بخشنامه های تسهیل کننده همگی نتایج چنین نگاهی در میان سیاست گذاران و دولتمردان کشور است که از سال ۱۳۹۲ شروع شد.
طبق قانون، پشتیبانی از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات بر عهده معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و پرداخت تسهیلات مالی دولتی به شرکت های دانش بنیان بر عهده «صندوق نوآوری و شکوفایی» که معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری رئیس آن است، گذاشته شده است.
توسعه شرکت‎های دانش بنیان در چند سال اخیر بعنوان یک اولویت مهم در سطح ملی و استانی مورد توجه و حمایت قرار گرفته است و باتوجه به تحریم ها و محدودیت‏ های فروش نفت، همین طور سیاست و برنامه دولت برای کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه کشور این شرکت ‎‏ها بیشتر در کانون توجه هستند.
شمار شرکت های دانش بنیان ایران تا سال ۱۳۹۲ تنها ۵۵ شرکت بود اما با حمایت های دولت های یازدهم و دوازدهم حالا شمار آنها در کشور بگفته "غلامحسین رحیمی شعر باف" معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به پنج هزارو ۷۰۰ شرکت افزایش یافته است.
جهش دانش بنیان ها در بوشهر
استان بوشهر نیز در عرصه دانش بنیان ها از قافله توسعه عقب نمانده و در این استان نیز شرکت ‎های دانش بنیان در سالهای اخیر رشد قابل توجهی داشته است، طوریکه حالا در مجموعه پارک علم و فناوری خلیج فارس این استان یکهزار و ۳۲۰ فرصت شغلی توسط شرکت های دانش بنیان به وجود آمده و با روند روبه رشد راه ‎اندازی این شرکت ‎ها در این استان بدون شک این میزان در آینده نزدیک به آماری چشمگیرتر نیز خواهد رسید.
سرپرست پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر اظهار داشت: میزان درآمد حاصل از فروش تولیدات شرکت ‏های دانش بنیان این استان امسال ۶۰ میلیارد تومان است که نسبت به سال قبل ۲۵ درصد رشد داشته است.


حسن حبیبی اضافه کرد: باتوجه به شیوع ویروس کرونا این روند موجب شد تا شرکت‎ ها نتوانند فروش مدنظر خودرا داشته باشند با این وجود کرونا برای تعدادی از این شرکت‎ ها نیز تبدیل فرصت شد.
وی بیان کرد: در زمان حاضر ۳۸ شرکت دانش بنیان در استان بوشهر فعال می باشند که در سال قبل در مجموع ۴۸ میلیارد تومان فروش داشتند.
حبیبی با اشاره به اینکه ۲۸ شرکت از دانش بینان های بوشهر در مجموعه پارک علم و فناوری خلیج فارس دربوشهر استقرار دارند افزود: از شروع سال جاری تا حالا هشت شرکت دانش بنیان جدید در این استان بوشهر ثبت شده است.
وی تصریح کرد: مجموعه پارک علم و فناوری خلیج فارس در استان بوشهر در زمان حاضر ۱۴۶ واحد فناور و شرکت دانش بنیان دارد که در زمینه ‎های مختلفی همچون نفت، گاز، انرژی، زیست فناوری، کشاورزی و صنایع نرم هویت ساز مربوط به صنایع دستی، فرهنگی و هنری فعال می باشند.
حبیبی افزود: شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور استان بوشهر در مجموعه پارک علم و فناوری خلیج فارس، مرکز رشد جامع بوشهر، مرکز رشد دشتی، دشتستان، کنگان، گناوه استقرار دارند.
وی اظهار داشت: هر کدام از مرکزهای یاد شده بعنوان یک پایلوت در یک زمینه خاص متمرکز هستند که برای نمونه مرکز دشتستان در حوزه کشاورزی، مرکز رشد جامع بوشهر یک مرکز عمومی (با فعالیت در زمینه‏ های مختلف) و مرکز دشتی در صنایع نرم هویت ساز، فعال می باشند.
حبیبی افزود: در چند مرکز رشد استان بوشهر نیز تیم ها، هسته ها و شرکت های مختلفی فعالیت می نمایند.
افتتاح فاز دوم طرح جامع عمرانی پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر سال آینده
وی افزود: ساختمان‎ هایی که حالا در مجموعه ۱۹ هکتاری شهرک نیایش دردست راه اندازی هستند یک مجموعه ۱۰ هزار مترمتربعی است که پنج هزار مترمربع آن در اردیبهشت ماه سال جاری با حضور معاون علمی فناوری رئیس جمهوری راه اندازی شد.
حبیبی گفت: بلوک دیگر این ساختمان ‎ها نیز در دست راه اندازی است که پیشرفت نزدیک به ۵۰ درصدی دارد و امید است در شروع سال آینده فاز دوم طرح جامع عمرانی پارک علم و فناوری خلیج فارس به مساحت سه هزار مترمربع به بهره برداری برسد.
دانش بنیان های بوشهر پیشتاز در نوآوری
شرکت دانش بنیان نانو فناوری التیام ویرا یکی از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر نوعی نانو الیاف حاوی دارو را اختراع، تولید و ثبت کرده است که مشابه خارجی ندارد و الان در مرحله دریافت مجوز تولید انبوه قرار دارد.
مدیر عامل این شرکت می گوید: هرچند در کشورهای چین، آلمان و تعدادی از کشورهایی اروپایی نمونه فاقد دارویی این الیاف ها وجود داشته و واردات آن نیز با قیمت بالا و خروج ارز از کشور هم راه است اما با نمونه تولید شده در داخل با بکارگیری دارو روند التیام زخم نیز با سرعت بیشتری انجام می‏ شود.
مریم نجفی اصل اضافه کرد: حالا در بعضی از کلینیک‏ های درمانی تقاضای خوبی برای آن به وجود آمده که با تولید انبوه و معرفی بیشتر محصول میزان تقاضای بیشتری نیز برای آن فراهم خواهد شد.


وی اظهار داشت: باتوجه به اهمیت طرح، سرمایه ‎گذار برای تولید انبوه نیز جذب شده و با اجرای فاز نخست تولید نانو الیاف حاوی دارو ۱۲ فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم ایجاد خواهد شد.
به گفته نجفی اصل، حالا روند دریافت مجوز تولید انبوه بوسیله سازمان غذا و دارو در حال انجام می باشد که انتظار می‏ رود با شتا بخشی در روند ارائه مجوز ساخت این الیاف‎ ها هر چه سریع‎تر عملیاتی شود.
این الیاف‎ حالا با قیمت بالا از کشورهای خارجی تامین می‏ شود که با تحقق تولید و رسیدن به مرحله صادرات حتی می ‏تواند ارزآوری نیز به همراه داشته باشد.
شرکت زهد سیستم لیان نیز یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر است که تجهیزات ساختمان هوشمند را از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری طراحی و ساخته است.
به گفته بهنام زاهدی فرد مدیرعامل این شرکت، در پنج سال اخیر با پروژه های مختلفی که انجام شده این طراحی به نقطه بلوغ رسیده است ولی تا رسیدن به ایده آل مسیری طولانی در پیش دارد.
وی افزود: در استان بوشهر تا حالا ۵۰۰ واحد ساختمان هوشمند توسط این شرکت اجرائی شده و در بعضی از استان ‏های اصفهان و فارس نیز به صورت موردی چند پروژه اجرا شده است.
خروجی ساختمان هوشمند برای جامعه افزایش ایمنی ساختمان‏ ها در مقابل حوادثی مانند آتش سوزی و نشت گاز است و امنیت آنرا در مقابل سرقت بالا می برد، همین طور کاهش انرژی مصرفی در کولرهای گازی و افزایش رفاه کنترل پذیری بیشتر و زیبایی برای خانه از دیگر مزایای تجهیزات ساختمان هوشمند است.
زاهدی فرد اضافه کرد: هر چند برندهای خارجی این تجهیزات در بازار وجود داشتند و سالهای ۹۴ تا ۹۶ اوج این رقابت ها بود ولی با افزایش قیمت دلار سهم این شرکت از بازار افزایش یافت.
وی ادامه می دهد: تمرکز بر تولید با کیفیت و حجم بالا با قیمت مناسب و رقابتی در اولویت نخست این شرکت است ولی از سال ۹۳ از همان ابتدای کار علاوه بر دریافت پروژه و تولید، نصب و راه ‎اندازی انجام شده است.


شرکت زهد سیستم تا حالا برای هفت نفر فرصت شغلی به وجود آورده است.
به گفته زاهدی مشکل عمده این شرکت سخت گیری های بانک ها در پرداخت تسهیلات و تاخیر در پرداخت بهای خرید تولیدات این شرکت توسط بخش دولتی است که انتظار است دراین زمینه تسهیل ‎گری لازم صورت گیرد.
مدیرعامل شرکت زیستاب جلبک لیان جنوب نیز اظهار داشت: این شرکت در حوزه زیست فناوری فعالیت و مهم ترین دستاورد آن نیز تولید انبوه مقیاس صنعتی ریزجلبک اسپیرولینا است.
عباس جمالی افزود: این جلبک به صورت خام فروش نمی ‎شود بلکه بعد از فرآوری در قالب محصولات آرایشی بهداشتی همچون ماسک صورت به بازار عرضه می‎ شود.
در این بخش حدود سه میلیارد تومان با همکاری شرکت وطن زرین پلیمر بوشهر سرمایه گذاری شده و ۲۰ فرصت شغلی به وجود آورده است.
پیش بینی شده با توسعه فعالیت این شرکت در آینده نزدیک فرصت های شغلی این شرکت باتمرکز بر جذب نیروهای بومی است افزایش یابد.
جمالی اضافه کرد: حالا مقدار جلبک تولیدی نیاز داخلی کشور را تامین می کند و با این رویه برنامه ای برای صادرات وجود ندارد.
شرکت‏ های دانش بنیان به لحاظ ارزآوری مناسب این روزها از اهمیت ویژه‏ ای برخوردار شدند و با تولیدات خود توانستند با شکست حلقه های زنجیر تحریم محصولات خودرا به بازارهای هدف در اقصی نقاط دنیا برسانند و موفق به ایجاد فرصت‏ های شغلی متنوعی در عرصه‏ های مختلف شده اند.
طوریکه بگفته معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری الان بیش از پنج هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال است که فروش آنها در سال قبل به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان رسید و ارزش سهام شرکت‏ های دانش بنیانی که حالا در بورس فعال می باشند حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است.
براساس اظهار سورنا ستاری حالا اقتصاد دانش بنیان ها در کشور قابل توجه است و دست دولت بطور کامل در حوزه تسهیلات و در زمینه زیرساخت‎ های دانش بنیان باز است و تا جایی که بتواند در این عرصه سرمایه گذاری خواهد شد.
رویکرد دولت پشتیبانی از اقتصادهای دانش بنیان است که در این ارتباط قانون پشتیبانی از این شرکتها به طور کامل اجرائی شده و بیش از ۱۴۰ خدمت به شرکت های این حوزه ارائه شده است.
رشد قابل توجه شرکت های دانش بنیان در سالهای اخیر گواهی بر این ادعا است که با حمایت های موثر مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و همراهی دستگاه های دولتی با این مساله حساس محقق شده است.منبع:

1399/11/26
15:31:53
0.0 / 5
910
تگهای خبر: اجرا , بازار , بورس , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین