داغ ترینها: ....

آزمایشگاه تست آلایندگی خودرو ها آماده بهره برداری شد

آزمایشگاه تست آلایندگی خودرو ها آماده بهره برداری شد

کمیاب آنلاین: آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته بمنظور تست میزان آلایندگی قوای محرکه الکتریکی، احتراقی و هیبریدی با سرمایه گذاری سه جانبه معاونت علمی و فناوری، دانشگاه تهران و یک شرکت دانش بنیان آماده بهره برداری شد.


در حال حاضر یکی از مسائل مهم کشور، آلودگی هوای کلان شهرها و مصرف سوخت بی رویه در بخش حمل و نقل است، به طوریکه طبق گزارش ها حدود ۷۰ درصد آلایندگی شهرهای بزرگ ناشی از منابع متحرک است.
یکی از با اهمیت ترین راهکارهای پذیرفته شده در دنیا برای مقابله با این معضل، طراحی و تولید قوای محرکه با سطح مصرف و آلایندگی بسیار پایین یا حتی بدون آلایندگی است.
روشی که در دنیا پذیرفته شده و کاربردی است. اما ایران در حوزه تولیدات داخلی این محصولات فاصله ای ۳۰ ساله با دنیا دارد.
آماری رسمی گواهی می دهد که خودرو های تولید داخل، ۲۱۰ گرم گاز دی اکسیدکربن در هر کیلومتر تولید می کنند. این در حالیست که مطابق قوانین اتحادیه اروپا این میزان باید کمتر از ۹۵ گرم در هر کیلومتر باشد.
با توجه به اعداد و ارقام موجود در کشور، اگر جهشی در فناوری تولید قوای محرکه داخلی اتفاق نیفتد، خودرو های بومی بیش از ۲ برابر میانگین خودرو های تولیدی دنیا گازهای گلخانه ای تولید و منتشر می کنند.

خسارت ۱۳ میلیارد دلاری آلودگی هوا
طبق آمار و اطلاعات انتشار یافته بانک جهانی میزان خسارت های ناشی از آلودگی هوا مانند فوت، درمان، دستمزد و کار از دست رفته ناشی از تعطیلی های شرایط هشدار، خسارت وارد بر تولید، کاهش راندمان، تخریب زیست بوم های طبیعی در ایران عددی بیش از ۱۳ میلیارد دلار در سال، عددی بزرگ و قابل تامل است.
ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از نهادهایی است که با درک این آمارها و شرایط موجود به این حوزه ورود کرده است تا زمینه را برای اجرای بند هشت سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی فراهم آورد.


قانونی که بر مدیریت مصرف با تاکید بر اجرای سیاست های کلی «اصلاح الگوی مصرف»، «بالابردن قدرت رقابت»، «افزایش راندمان عوامل تولید»، «هدایت و تقویت تحقیق، توسعه و نوآوری ها و زیربناهای آنها با هدف ارتقاء کیفی و افزایش کمی تولید ملی»، «حمایت از تجاری سازی فناوری محصول» و «بهره گیری از جذب و انتقال دانش فنی و فناوری های روز» تاکید دارد.

آزمون انواع قوای محرکه برای خودرو های سبک و سنگین
بر همین اساس نیز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در یک همکاری مشترک با دانشگاه تهران و یک شرکت دانش بنیان، از راه اندازی آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته حمایت کرد. این آزمایشگاه طی مدت ۲ سال راه اندازی و آماده بهره برداری شده است.
این آزمایشگاه، پیشرفته ترین و مجهزترین آزمایشگاه طراحی و توسعه قوای محرکه (الکتریکی، هیبریدی، احتراقی) کشور است که قابلیت توسعه و آزمون انواع قوای محرکه برای خودرو های سبک و سنگین تا سطح استاندارد آلایندگی یورو ۶ و توان ۵۷۵ اسب بخار را دارد. با راه اندازی این آزمایشگاه، دانشگاه تهران جزء ۵ دانشگاه برتر دنیا در حوزه طراحی و توسعه قوای محرکه قرار می گیرد.
آزمایشگاه ملی قوای محرکه اولین آزمایشگاه کشور خواهد بود که قابلیت تست موتور خودرو های سنگین (اتوبوس، کامیون و تریلی) تا سطح استاندارد آلایندگی یورو ۶ را دارا است و با راه اندازی آن استاندارد آلایندگی خودرو های سنگین (TA و SOP )که طی ۱۰ سال قبل به سبب نبود تجهیزات و زیرساخت های تست آلایندگی در داخل کشور معطل مانده بود، میسر خواهد شد.
همچنین با راه اندازی این آزمایشگاه از خروج مقدار قابل توجه ارز از کشور جلوگیری می شود.
بر اساس اعلام روز چهارشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این آزمایشگاه پیشرفته، اولین آزمایشگاه داخلی است که از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری منحصر به فرد برای توسعه و نگاشت ECU و TCU در سطح خودروسازان و تامین کنندگان طراز اول دنیا استفاده می نماید.
از جمله قابلیت های این آزمایشگاه، می توان به دارا بودن امکانات تست قوای محرکه الکتریکی و هیبریدی اشاره نمود که شامل «سلول تست باتری پک و ادوات الکترونیک قدرت در کنار سلول های تست AC با قابلیت تست موتورهای کششی مختلف در کاربرد خودرو های سواری، سنگین و حتی وسایل نقلیه ریلی سبک مانند مترو» می شود.
با استفاده از این امکانات، پروسه تحقیق و توسعه در این عرصه تسریع و امکان جلوگیری از تکرار عقب مانندگی فناوری کشور این دفعه در حوزه قوای محرکه الکتریکی شده پیشرفته میسر خواهد شد.منبع:

1399/12/03
12:06:24
0.0 / 5
936
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین