داغ ترینها: ....

تبدیل پسماندهای پلاستیكی و ابریشمی به نانوحسگر

تبدیل پسماندهای پلاستیكی و ابریشمی به نانوحسگر

پژوهشگران با استفاده از پسماندهای پلاستیکی و ضایعات ابریشم، سنسورهای انعطاف پذیری ساختند که می تواند برای رصد فعالیتهای انسان به کار رود.


نانو ژنراتورهای تریبوالکتریک (TENGs) فناوری در حال ظهوری هستند که انرژی مکانیکی آزاد در فضای پیرامون را که از فعالیتهای روزمره انسان نشات می گیرد، جمع آوری کرده و به الکتریسیته تبدیل می کنند.
در مقاله ای که محققان در نشریه Nano Energy منتشر نموده اند، مهندسان دانشگاه سوری نشان دادند که چگونه آنها از لیوان های پلاستیکی بازیافتی و ضایعات پیله ابریشم برای تولید سنسور خودکار نرم و دوستدار پوست استفاده کردند، حسگرهایی که می تواند برای سنجش فعالیتهای انسانی استفاده گردد.
حسگرهای هوشمند، زمانی که با یک سیستم هوش مصنوعی همراه و در خودرو ها به کار گرفته شوند، می توانند روندهای بالقوه خطرناک رانندگی، همچون زمان واکنش ترمز را نشان دهند. سنسورهای بسیار انعطاف پذیر و زیست سازگار می توانند بعنوان یک وسیله پوشیدنی روی لباس استفاده شوند یا در پارچه روکش فرمان، بوق، دسته دنده و پدال ترمز قرار گیرند.
طبق گزارش روز سه شنبه ستاد فناوری نانو، این حسگرها در تست ها، بازخورد زمان واقعی عملکردهای راننده را عرضه می دهند که به سیستم هوش مصنوعی اجازه می دهد تا عملکرد راننده را ارزیابی کند.
دکتر باسکار دودم نویسنده اصلی این تحقیق و پژوهشگر موسسه فناوری پیشرفته دانشگاه سوری، می گوید: «همه ما از اینکه چگونه هوش مصنوعی بر الکترونیک مصرفی آینده تاثیر می گذارد، هیجان زده هستیم، اما این تکنولوژی های جدید هم باید با محیط زیست ما سازگار باشد. فناوری سنسور هوشمند مبتنی بر ابریشم بازیافتی که ما توسعه داده ایم چنین خصوصیت هایی داشته و انتظار می رود با حمایت صنعت بزودی آنرا به بازار عرضه نماییم.»
پروفسور راوی سیلوا مدیر ATI و نویسنده این مقاله می گوید: «در حالی که در این پروژه ما سنسورهای خویش را برای نظارت بر رفتار راننده آزمایش کردیم، اما معتقدیم که استفاده ایده آل از فناوری سنسور هوشمند خودکار در خودرو های بدون راننده آینده و سایر بخش های Industry ۴.۰ خواهد بود.
این پروژه پیشرفته و سازگار با محیط زیست، با همکاری بین المللی انجام شده تا چاره هایی را برای مشکلات دنیای واقعی که جامعه با آن روبرو است، عرضه نماید.»منبع:

1399/12/08
00:02:00
0.0 / 5
775
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین