داغ ترینها: ....

تهدید سلامتی سالمندان حتی با میزان كم آلودگی هوا

تهدید سلامتی سالمندان حتی با میزان كم آلودگی هوا

کمیاب آنلاین: نتایج یک مطالعه جدید که با کمک یک پژوهشگر ایرانی انجام شده است، بیان کننده این واقعیت تلخ است که تنفس در هوایی که سطح آلودگی کمی هم دارد سلامت قلب و ریه های سالمندان را تهدید می کند.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، مهدیه دانش یزدی پژوهشگر فوق دکتری در دانشگاه «هاروارد» در آمریکا و همکارانش در این مطالعه سوابق پزشکی بیش از ۶۳ میلیون بیمار ۶۵ ساله و مسن تر را در فاصله زمانی میان سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۱۶ بررسی کردند.
آنها متوجه شدند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سطوح کم آلودگی هوا می تواند خطر مبتلاشدن به ذات الریه، بیماری قلبی، سکته مغزی و ریتم نامنظم قلب معروف به فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.
در این مطالعه مشاهده شد که سطوح آلودگی هوا حتی در زیر استانداردهای ملی، قلب و ریه سالمندان را تهدید می کند. پژوهشگران سه مولفه آلودگی هوا، ذرات ریز و نرم، دی اکسید نیتروژن و اُزن را بررسی کردند. این مطالعه نشان داد که هر واحد افزایش در سطح این آلاینده ها با هزار پذیرش در بیمارستان در سال هم راه است.
محققان گفتند: یافته ها این مطالعه نشان میدهد که آلودگی هوا باید بعنوان یک عامل خطر برای بیماریهای قلبی و ریوی در نظر گرفته شود.
دانش یزدی که نویسنده ارشد این مطالعه است دراین زمینه اظهار داشت: مردم باید از کیفیت هوا در منطقه ای که در آن زندگی می کنند آگاه باشند تا در صورت امکان از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این ذرات مضر جلوگیری نمایند.
وی اضافه کرد: از آنجائیکه این مطالعه اثرات مضر ذرات آلاینده هوا را در سطوح زیر استاندارد فعلی آمریکا نشان می دهد، آلودگی هوا باید بعنوان یک عامل خطر برای بیماریهای قلبی عروقی و تنفسی توسط پزشکان در نظر گرفته شود، و سیاست گذاران باید در استانداردهای فعلی آلاینده های هوا تجدید نظر کنند.
به گفته پژوهشگران، آلودگی هوا با ایجاد التهاب در قلب و بدن می تواند به قلب و ریه ها لطمه برساند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این آلاینده ها خطر مبتلاشدن به حمله قلبی، سکته مغزی و نیز ذات الریه را بیشتر می کند.
همچنین قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دی اکسید نیتروژین با افزایش ریسک مبتلاشدن به سکته مغزی و فیبریلاسیون دهلیزی را بیشتر می کند.
فیبریلاسیون دهلیزی، شایع ترین نوع آریتمی قلبی است که تحریک الکتریکی مسیر مشخصی را در قلب طی نمی نماید. فیبریلاسیون دهلیزی هنگامی رخ می دهدکه در دهلیزها موج الکتریکی تحریک جهت مشخصی نداشته باشد یعنی سلول های عضلانی دهلیز به صورت نامنظم تحریک و در نتیجه منقبض می شوند.
مشروح این مطالعه در نشریه Circulation انتشار یافته است.منبع:

1399/12/09
22:27:04
0.0 / 5
963
تگهای خبر: سلامت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین