داغ ترینها: ....

انتشار تصاویری از صخره ها و سازه های مریخی توسط كاوشگر استقامت

انتشار تصاویری از صخره ها و سازه های مریخی توسط كاوشگر استقامت

تصاویر پانورامای با کیفیت بالای کاوشگر «استقامت» ناسا در مریخ صخره هایی که میلیاردها سال پیش توسط طوفان های مریخی فرسایش یافته و نیز سازه هایی را توسط آتشفشان های قدیمی به وجود آمده اند، نشان میدهد.


به گزارش روز دوشنبه روزنامه دیلی میل، سازمان فضایی آمریکا (ناسا)، با بهره گیری از این تصویر پانوراما ۳۶۰ درجه که از سیاره سرخ ارسال شده است، سفر به مریخ را در اختیار علاقمندان قرار داد.
کاوشگر استقامت با بهره گیری از دوربین قدرتمند Mastcam-Z، درحالی که حد فاصله ای حدود یک و نیم مایلی از حوضه دهانه Jezero قرار داشت، این تصویر را گرفته است.
قرار است استقامت به زودی کاوش خود در جستجوی علایم قدیمی حیات را شروع کند.
این تصویر پانوراما با پنج هزار پارامتر دستور به وجود آمده است که در مجموع ۱۴۲ تصویر را به زمین ارسال کرده است.


درحالی که این تصویر به صورت یک منظره بایر بنظر می رسد اما نگاهی دقیق به این منطقه برخی از سنگ های قیمتی پنهان را می توان دید که منتظر بررسی توسط «استقامت» هستند.
در سمت چپ مریخ نورد استقامت یک سنگ جالب قرار دارد که ناسا آنرا «مهر بندر» (harbor seal) نامگذاری کرده است که توسط بادهای مریخی شکل گرفته و آنرا برای میلیاردها سال فرسایش داده است و در شمال شرقی مریخ نورد ساختارهایی وجود دارد که می تواند از یک آتشفشان قدیمی پرتاب شده باشند.


تصاویر پانوراما وضوح دو و نیم برابری «وایکینگ» (Viking) در حالت عریض و وضح ۱۰ برابری نسبت به «تله فوتو» (telephoto) دارد.
ناسا در جریان یک رویداد پخش زنده، مناطق مختلفی را در این پانورامای جدید بزرگنکایی کرد تا از نزدیک سطح مریخ را در اختیار عموم مردم قرار دهد.
در این تصویر در نزدیکی حوضه، دهانه و صورت صخره ای یک دلتای رودخانه ای قدیمی از دور مشاهده می دهد. پژوهشگران می دانند که ۳.۵ میلیارد سال پیش، Jezero محل یک دریاچه بزرگ با دلتای خاص خود بوده است.
آنها براین باورند که گرچه ممکنست آب این دریاچه مدت ها قبل از بین رفته باشد اما در جایی در این دهانه و یا شاید در امتداد لبه دو آن که دو هزار فوت (۶۰۹ متر) ارتفاع دارد، شواهدی وجود دارد که نشان میدهد زمانی حیات در آنجا وجود داشته است.


کاوشگر استقامت که یک وسیله نقلیه رباتیک است، حدودا بعد از هفت ماه پیمایش در فضا روز جمعه با سرعت ۱۹ هزار کیلومتر از جو مریخ عبور کرد و با کمک یک چتر و موشک های تقویت شده بر سطح مریخ فرود آمد.
استقامت بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تا حالا به سیاره مریخ ارسال شده و مقرر است یک ماموریت ۲ ساله را برای جستجوی علائم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ شروع کند.
کاوشگر استقامت پنجشنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود.
«استقامت» از هفت ابزار خود برای توصیف سطح دهانه «جزرو» در نزدیکی خط استوای مریخ و جست و جوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع ۴۵ کیلومتری سنگ های این دهانه که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه ای بوده است، استفاده خواهدنمود.
این ربات ۶ چرخ همین طور چند نمونه از مکان های قابل مطالعه و امیدوارکننده جمع آوری و ذخیره می کند. این نمونه ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا صورت خواهد گرفت، به زمین منتقل می شوند و پژوهشگران در آزمایشگاه های سراسر جهان آنها را با جزئیات کامل و به دنبال نشانه هایی از زندگی و سرنخ هایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها بررسی می کنند.


1399/12/12
20:56:37
0.0 / 5
1022
تگهای خبر: ابزار , دوربین , سفر , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین