داغ ترینها: ....

كردستان در زمینه نانو یكی از استان های مطرح كشور است

كردستان در زمینه نانو یكی از استان های مطرح كشور است

به گزارش کمیاب آنلاین دبیر گروه ترویج و آموزش ستاد توسعه فن آوری نانو اظهار داشت: استان کردستان در زمینه فناوری نانو دارای ظرفیت های مطلوبی هم از لحاظ نیروی انسانی توانمند و خلاق و هم تجهیزات و امکانات است.


محمد باقری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه یازدهمین دوره المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو در چهار استان کشور در حال برگزاری است، گفت: پس از بررسی امکانات موجود در مراکز استانها، سنندج، مراغه، شیراز و نیشابور بعنوان میزبان این دوره از المپیاد انتخاب شدند.
وی با اعلان اینکه از ۳۰ نفر دانش آموز راه یافته به مرحله نهایی این دوره از المپیاد نانو ۱۳ نفر آنها از کردستان هستند، اضافه کرد: این دانش آموزان بعد از گذراندن و موفقیت و کسب امتیاز لازم ۲ آزمون که جزو آزمون های سخت هم به شمار می روند، به مرحله نهایی راه یافتند.
دبیر گروه ترویج و آموزش ستاد توسعه فن آوری نانو افزود: برای راه یافتگان به مرحله نهایی آموزش های لازم توسط نیروهای متخصص داده شده است.
باقری با اشاره به اینکه امکانات لازم هم از نظر آموزشی و هم تجهیزات مربوط به نانو در مرکز کردستان وجود دارد، اظهار داشت: این استان قطب المپیاد نانو بشمار می رود که قسمتی از این مهم نتیجه وجود تعاملات خوبی در پژوهسرای آنست به شکلی که دانش آموزان بدون دغدغه امکان استفاده از تجهیزات موجود در آنرا دارند.
وی با اعلان اینکه مرحله نهایی این المپیاد با موضوع «تاثیر نانوپوشش ها روی خوردگی فلزات» در سه بخش آموزش های مجازی، فعالیت آزمایشگاهی و آزمون کتبی و ارزیابی نهایی به صورت مجازی برگزار شده است، تصریح کرد: خوردگی یکی از پارامترهای خسارت ساز در حوزه صنعت دنیا است و یکی از روش های مقابله با آن اعمال پوشش بر روی سطح خوردگی است.
دبیر گروه ترویج و آموزش ستاد توسعه فن آوری نانو با اشاره به اینکه به هر یک از این ۱۳ دانش آموز یک قطعه فلز مشابه داده شده تا برروی تاثیرنانوپوشش ها روی خوردگی آن کار کنند، اظهار داشت: ارزیابی کار این دانش آموزان بر طبق پارامترهایی شامل ایمنی و نظم، خلاقیت در تهیه و آماده سازی نمونه ها انجام می شود.
باقری تصریح کرد: یکی از ضعف های موجود در کشور ما به نبود گزارش نویسی و مستندسازی کارهای انجام شده بر می گردد پس در این المپیاد قسمتی از امتیاز به گزارش نویسی و جستجوی مقالات و انعکاس آنها در گزارش اختصاص یافته است.
بخش دانش آموزی المپیاد علوم و فناوری نانو هر سال برای دانش آموزان پایه های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم برگزار و شرکت کنندگان در سه مرحله رقابت می کنند. مرحله اول یازدهمین المپیاد دانش آموزی نانو، شهریور سال جاری در قالب یک آزمون مجازی با سوالات تستی در سامانه آزمون باشگاه نانو انجام شد.
در مرحله دوم این المپیاد که مهر امسال در ۱۹ شهر و ۱۷ استان، در قالب آزمون تستی - تشریحی، برگزار شد، ۴۱۸ دانش آموز منتخب با رعایت پروتکلهای بهداشتی در سطح کشور با هم به رقابت پرداختند که در نهایت ۳۰ نفر برای حضور در مرحله نهایی برگزیده شدند.
استان کردستان با ۱۳ دانش آموز برگزیده، مقام اول کشور را در این مرحله از المپیاد کسب نمود و استان های آذربایجان شرقی و خراسان رضوی، هر کدام با سه برگزیده به صورت مشترک در جایگاه بعدی قرار گرفتند.

مرحله نهایی المپیاد نانو تکنولوژی قطب غرب کشور روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ اسفند مجتمع آزمایشگاهی تیزهوشان ناحیه ۲ سنندج برگزار می گردد.منبع:

1399/12/18
11:20:46
5.0 / 5
752
تگهای خبر: آموزش , تخصص , تكنولوژی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین