داغ ترینها: ....

تولید پوشش آبگریز نمای ساختمان به همت پژوهشگران ایرانی

تولید پوشش آبگریز نمای ساختمان به همت پژوهشگران ایرانی

یک شرکت دانش بنیان با استفاده از فناوری نانو، موفق به طراحی و تولید پوشش های ابرآبگریز یا فوق آبگریز نمای ساختمان در کشور شد.


نیما حق شناس دانشجوی دکتری نانوفناوری دانشگاه تهران و مسوول تحقیق و توسعه این شرکت دانش دانش بنیان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه وآموزش ایرنا عنوان کرد: نمای ساختمان در معرض منابع آلودگی مختلف قرار دارد که سبب کثیفی و از دست رفتن زیبایی نما می شود، در واقع مهم ترین تأثیر این آلودگی ها، ماندگاری و سیاه شدن نمای ساختمان است.
وی تصریح کرد: محصول ساخته شده توسط این شرکت یک پوشش آبگریزکننده نمای ساختمان بر اساس سیلیکون و نانوذرات معدنی است که در مقابل رطوبت، آلودگی و عوامل محیطی شامل آلودگی های صنعتی، دود حاصل از ماشین ها و نمک موجود در هوا، باران های اسیدی از کثیفی و تخریب نما جلوگیری می کند.این فناور اظهارداشت: استفاده از نانوذرات معدنی برای بالا بردن سطح پوشش و افزایش زاویه تماسی (ابرآبگریز کردن پوشش) و همینطور افزایش استقامت مکانیک پوشش پلیمری از تاثیرات ویژه استفاده از فناوری نانو در ساخت این پوشش است.
حق شناس افزود: پوششی که این تیم تحقیقاتی تولید کرد برای نخستین بار در ایران تولید می شود، این محصول بدون ایجاد تغییر رنگ، آبگریزی را برای نمای ساختمان بوجود می آورد.
وی اضافه کرد: معمولا پوشش های آبگریزی متداولی که در بازار وجود دارند یا زاویه تماسی (ابرآبگریزی) پایین دارند یا تغییر رنگ ایجاد می کنند، این محصول دارای زاویه تماسی بالای ۱۵۰ درجه است وتغییر رنگ ایجاد نمی کند.
مسوول تحقیق و توسعه این شرکت دانش بنیان افزود: خاصیت استفاده از این پوشش به این صورت است که اگر آلودگی بر روی سطح باشد با یک مرتبه بارش باران یا شست و شو از بین می روند، برخلاف مشکلی که در بارش باران برای نمای ساختمان از قبیل شوره اتفاق می افتد این محصول با کمک باران تمام کثیفی های در ارتباط با نمای ساختمان را از بین می برد، یعنی آسان تمیز شوندگی را بر روی سطح داریم.
حق شناس خاطرنشان کرد: این پوشش روی همه مصالح از آجر معمولی تا سیمان و پوشش رنگ شده بجز شیشه قابل پیاده سازی است، از این پوشش میتوان بر روی سقف جایگزین ایزوگام و سفیدبام و محصولات پیش ساخته از قبیل سفال به کار رفته در سقف بهره برد.
وی تصریح کرد: این پوشش در دو نوع رنگ و لاک برای ساختمان طراحی وتولید شده است.
این محقق افزود: نانو مقیاس این محصول گرفته شده است، حدود سه سال روی این محصول کار شده است و هم اکنون این پوشش بر روی ساختمان های تازه تاسیس و ساخته شده از قبل و حتی بناهای قدیمی که جزو میراث تاریخی هستند قابل استفاده می باشد.
حق شناس خاطرنشان کرد: بین پنج تا ۱۰ سال عمر این محصول است و کثیفی بر روی سطح باقی نمی ماند.منبع:

1400/01/08
12:05:29
0.0 / 5
776
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین