داغ ترینها: ....

كشف منبع ذرات خطرناك خورشیدی

كشف منبع ذرات خطرناك خورشیدی

به گزارش کمیاب آنلاین محققان منبعی را در خورشید شناسایی نمودند که ذرات انرژی داری تولید می کند که نه تنها برای مسافران فضایی و ماهواره ها، بلکه برای حیات روی زمین هم امکان دارد خطرناک باشند.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روزنامه دیلی میل، این ذرات پرانرژی خورشیدی در جریان طوفان های خورشیدی، از خورشید به بیرون پرتاب شده و به اتمسفر بیرونی آن وارد می شوند. این ذرات احیانا بسیار مهم هستند و نه تنها برای مسافران فضایی و ماهواره ها، بلکه برای حیات روی زمین هم امکان دارد خطرناک باشند.
محققان بیم دارند که روزی با طوفان خورشیدی ویرانگر و بزرگی مواجه شویم که خسارات جدی و طولانی مدتی همراه داشته باشد. حالا محققان دانشگاه کالج لندن (UCL) و دانشگاه «جورج ماسون» در آمریکا می گویند که در کوشش برای پیشبینی بهتر طغیان احتمالی باردیگر خورشیدی در آینده، محل ساطع شدن این ذرات را در خورشید شناسایی کرده اند.
یافته این محققان نشان داده است که این ذرات همان نشانه ها و اصطلاحا همان «اثر انگشتی» را دارند که پلاسمای مستقر در قسمت پایینی تاج خورشیدی، نزدیک به ناحیه میانی اتمسفر خورشید دارد. محققان این کشف را با استفاده از بررسی های ماهواره «ویند» (Wind) ناسا که میان خورشید و زمین مستقر است، انجام دادند. آنها جریان ذرات پرانرژی خورشیدی را در ژانویه ۲۰۱۴، بررسی کردند.
دکتر «استفان یاردلی» از دانشگاه «یو. سی. ال. ای» و یکی از نویسندگان این مقاله، می گوید: در این بررسی، برای اولین بار مشاهده کردیم که این ذرات پرانرژی خورشیدی دقیقا از کدام قسمت خورشید ساطع می شوند. شواهد ما در تایید نظریه هایی است که بر مبنای آنها این ذرات بسیار آبستن از پلاسمایی ناشی می شوند که میدان های مغناطیسی شدید در پایین اتمسفر خورشید بوجود آورده اند. این ذرات پر انرژی بعد از آزاد شدن، با فوران هایی که با سرعت چند هزار کیلومتر بر ثانیه سیر می کنند، شتاب می گیرند.
وی می افزاید: ذرات با انرژی در جریان این رویداد که برای چند روز ادامه می یابد، می توانند خیلی سریع در عرض چند دقیقه تا چند ساعت به زمین برسند. ما هم اکنون فقط می توانیم هنگام وقوع یک طوفان خورشیدی، درباره این رویداد پیشبینی هایی داشته باشیم. پیشبینی طوفان خورشیدی قبل از آن که رخ دهد بسیار دشوار و چالش برانگیز است. اما با درک ساز و کارهای خورشید، می توانیم پیشبینی های خویش را بهتر نماییم تا اگر یک طوفان خورشیدی عظیم در راه باشد، زمان لازم را در اختیار داشته باشیم و بتوانیم اقدامی نماییم که مخاطرات و ریسک های آنرا کم کند.
مشروح این مطالعه در مجله Science Advances انتشار یافته است.منبع:

1400/01/09
14:17:25
5.0 / 5
1037
تگهای خبر: تولید , سفر , مقاله
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین