داغ ترینها: ....
به همت یك شركت دانش بنیان صورت گرفت؛

ساخت و صادرات دستگاه ایرانی ضدعفونی هوا با پلاسمای سرد

ساخت و صادرات دستگاه ایرانی ضدعفونی هوا با پلاسمای سرد

یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و تولید دستگاه تصفیه و ضدعفونی کننده هوا با پلاسمای سرد شد و توانست علاوه بر رفع نیاز کشور، این محصول دانش بنیان را به بازارهای کشورهای همسایه صادر کند.


فرشته سادات طباطبایی قمی مدیرعامل شرکت دانش بنیان روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در این خصوص توضیح داد: فناوری استفاده شده در این شرکت، فناوری پلاسمای سرد بوده که قابل استفاده در صنایع مختلف است.
وی اضافه کرد: در واقع با تولید دستگاههای ضدعفونی و تصفیه کننده هوا به حوزه بهداشت و درمان بعنوان اولین حوزه، ورود کردیم. نساجی و لوازم خانگی هم از دیگر صنایعی است که در حال برنامه ریزی برای ورود به آن هستند.
طباطبایی قمی ضمن اشاره به اینکه این دستگاه مجوز وزارت بهداشت و درمان را گرفته است، اضافه کرد: فناوری پلاسمای سرد حالت چهارم ماده است و به سبز بودن محیط زیست و حفظ زمین بسیار کمک می نماید، طراحی صنعتی این دستگاه داخلی است و درحال حاضر تولید و به بازار عرضه شده است.
وی درمورد عملکرد دستگاه تصفیه و ضدعفونی کننده هوا با پلاسمای سرد عنوان کرد: دستگاه تهویه همچون دستگاه هایی است که در همه منازل موجود است و استفاده می شود، دستگاه ضدعفونی کننده یک رده از آن بالاتر است. در دستگاههای هواساز یا همان تصفیه ما فقط پارتیکل ها (ذرات معلق) را جذب و در یک جا جمع می نماییم اما در دستگاههای ضدعفونی کننده هوا با پلاسمای سرد این ذرات آلاینده را از بین می بریم و کلا حذف می نماییم.
طباطبایی خاطرنشان کرد: دستگاه ضدعفونی کننده هوا فناوری پلاسمای سرد هیچ ماده مصرفی ندارد بلکه دستگاه هوا را مکش می کند. در درون دستگاه اتفاقی شبیه رعد و برق می افتد و میکروارگانیسم ها ازبین می روند و هوای تمیز را خارج می کند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان ضمن اشاره به اینکه مبنای کار دستگاه الکترونیک است، افزود: این دستگاه نمونه خارجی دارد و این فناوری از سال ۲۰۱۳ در دنیا استفاده می شود، ولی ما توانستیم به دانش فنی پلاسمای سرد دست یابیم و با استفاده از فناوری داخلی این محصول را تولید نماییم.
وی اظهار داشت: این دستگاه تمام میکروارگانیسم های هوا را می تواند تصفیه کند، میکروارگانیسم ها یک لایه لیپیدی دارند شامل باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها و هرچیزی که در خانواده میکروارگانیسم ها قرار دارد. یُن هایی که از دستگاه ساطع می شود، لایه لیپیدی آنرا محاط و پروتین آنرا خارج می کند و در این صورت باکتری و ویروس کارایی خویش را از دست می دهند.
طباطبایی قمی عنوان کرد: از بین بردن تمام بوهای نامتبوع و حتی آلاینده های صنعتی و میکروارگانیسم ها همچون کارایی این دستگاه است.
وی درمورد کارایی این دستگاه در مقابل ویروس کرونا هم اظهار داشت: این دستگاه ویروس کرونا را هم از بین می برد و تاییدیه ای از دانشگاه صنعتی اصفهان در خصوص این توانایی هم دریافت شده است. نزدیکترین ویروس موجود که قابلیت تست روی این دستگاه داشت، تست کرده ایم و در کمتر از ۲۰ دقیقه ویروس را با کارایی بالای ۹۰ درصد از بین برده است.
طباطبایی با اشاره به اینکه دستگاه تصفیه و ضدعفونی کننده پلاسمای سرد قابلیت پاکسازی ۶۰ تا ۱۶۰ مترمربعی یا ۵۰۰ مترمکعبی دارد، خاطرنشان کرد: متغیرهای زیادی وجود دارد که روی عملکرد دستگاه تأثیر می گذارند.
وی اضافه کرد: درحال حاضر این دستگاه به کشورهای همسایه همچون عراق صادر شده و نمونه هایی هم برای تست به کشورهای قطر و ترکیه جهت سفارش ارسال شده است.
به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایرنا، تقریباً ۹۹ درصد از کل مواد شناخته شده در جهان در حالت پلاسما هستند و سه حالت معمول ماده (جامد، مایع و گاز) تنها یک درصد را شامل می شود.
پلاسمای غیرحرارتی یا پلاسمای سرد، پلاسمایی است که در تعادل ترمودینامیکی قرار ندارد. دانشمندان با ارسال الکترون های فوق سریع از راه گازهایی مانند هلیوم و هوا، پلاسمای سرد ایجاد می کنند.منبع:

1400/01/10
23:28:43
0.0 / 5
601
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین