داغ ترینها: ....
دبیرستاد توسعه فناوری نانو خبر داد:

صادرات محصولات نانو تولید ایران به ۴۹ كشور جهان

صادرات محصولات نانو تولید ایران به ۴۹ كشور جهان

به گزارش کمیاب آنلاین دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از گسترش برنامه های صادراتی محصولات نانو در سالهای اخیر و ایجاد پایگاه های صادراتی این فناوری در کشورهای آسیایی آگاهی داد و اظهار داشت: محصولات نانو ایران ساخت تا حالا به 49 کشور از پنج قاره جهان صادر گردیده است.


به گزارش روز شنبه مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سعید سرکار با اشاره به رشد دوبرابری سالانه حجم بازار محصولات ایران ساخت این حوزه، اضافه کرد: الان ۷۲۵ محصول نانو در بیش از ۱۰ حوزه صنعتی مبتنی بر فناوری های داخلی تولید و روانه بازار می شود.
سرکار اشاره کرد: در سال ۱۳۹۸، رقم کلی فروش محصولات نانو ساخت ایران معادل ۴۴.۴۸۷ میلیارد ریال بود. طبق روند رشد سالانه فروش حجم بازار محصولات نانو برای پنجمین سال متوالی حدود دو برابر شده است.
وی با اشاره به گسترش برنامه های صادراتی محصولات نانو در سالهای اخیر و ایجاد پایگاه های صادراتی نانو در کشورهای آسیایی اظهار داشت: کشورهای چین، هند، اندونزی، سوریه، ترکیه و عراق میزبان، تجهیزات و خدمات فناوری نانو ایران شده اند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری افزود: تا حالا محصولات نانو ایران ساخت به ۴۹ کشور از پنج قاره جهان صادر گردیده است. همین طور در سال ۹۹ شاهد صادرات رادیاتورهای ایرانی مبتنی بر فناوری نانو به عراق، آذربایجان و افغانستان بودیم. فروم تجاری و نمایشگاه مجازی ایران و اندونزی در حوزه سلامت نیز در این سال انجام شد.

گام بلند دانش بنیان ها در توسعه فناوری نانو
وی درباره تعدادی از مهم ترین اقدامات و دستاوردهای کشور در توسعه این فناوری در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان به یاری کشور آمدند و محصولات نانو برای مقابله با ویروس کرونا مورد استفاده قرار گرفتند.
سرکار افزود: با بهره گیری از فناوری الکتروریسی، روزانه ۲۵۰ هزار مدیا و ماسک با استاندارد N۹۵ تولید شد. همین طور بیش از ۲۰۰ تن مواد ضدعفونی کننده دست و سطوح در روز توسط ۷ شرکت داخلی تولید شد.
وی از تولید تجهیزات ضدعفونی کننده هوا با بهره گیری از فناوری نانو به کمک فعالان دانش بنیان کشورمان آگاهی داد و اظهار داشت: دستگاه پلاسمای ضدعفونی کننده هوا (باکتری و ویروس) با بهره گیری از فناوری نانو نیز تولید شده و دستگاه تست تشخیص فوری کرونا در کمتر از ۳۰ ثانیه به تأیید وزارت بهداشت و به تولید صنعتی رسیده است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ساخت ماشین ‏آلات موردنیاز برای راه ‏اندازی خطوط تولید محصولات نانو را یکی از اولویت‏ های اصلی توسعه صنعت نانو بیان کرد و اضافه کرد: تا حالا ۲۸ نوع دستگاه تولیدی توسط شرکت ‏های فناوری نانو داخلی در ۵۰ خط تولید صنعتی مورد بهره ‏برداری قرار گرفته ‏اند.
وی تصریح کرد: خط تولید دستمال های خشک آنتی باکتریال با بهره گیری از فناوری نانو در سال قبل رونمایی گردید. همین طور علاوه بر تامین تجهیزات صنعتی برای صنایع داخل کشور، تعدادی از این تجهیزات و خطوط تولید همچون خط تولید صنعتی نانوالیاف، خط تولید پوشش های سخت نانو و سامانه نانو تصفیه صنعتی پساب به کشورهای کره جنوبی، چین و مالزی صادر گردیده است.

رسوخ فناوری نانو در صنایع
سرکار درباره رفع نیازهای فناورانه صنایع کشور بر بستر شبکه تبادل فناوری نانو گفت: در این شبکه، ۶۳ کارگزار تبادل فناوری در ۱۱ استان کشور مشغول فعالیت هستند و تا شهریورماه ۱۳۹۹ بیش از ۳۱۹۰ تقاضای صنعتی احصا شد که ۲۴۸ پروژه همکاری فناوران با شرکت های صنعتی در کشور با موفقیت به پایان رسیده است.
وی همین طور بیان کرد: در سال ۱۳۹۹ این شبکه علاوه بر ادامه فعالیت در فناوری نانو در سایر حوزه های فناوری های راهبردی نیز فعال گردیده است و ۲۵ پروژه موفق تبادل فناوری در این سال، مربوط به سایر حوزه های دانش بنیان است.
دبیر ستاد فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره ایجاد زیرساخت های تولید نیمه صنعتی نانو در سال ۹۹ اشاره کرد: نانوفب نقش مهمی در تسریع تجاری سازی فناوری های توسعه یافته به کاربردهای صنعتی ایفا می کند و تا حالا مراکز مختلف تولید نیمه صنعتی نانو همچون مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی به راه افتاده است.
سرکار با اشاره به اینکه مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی ۶ پایلوت تجهیزات نیمه صنعتی را دربر می گیرد، اظهار داشت: در این مرکز، فب نانوداروی ضد سرطان، نانوفب باتری پیشرفته، فب الکترونیک چاپی و مرکز توسعه نانوالکترونیک به راه افتاده است. اولین فب میکرونانو در پارک فناوری پردیس با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از با اهمیت ترین رویدادهای این حوزه در سال ۹۹ بشمار می رود.

ایران پیشتاز در عرصه تولید علم نانو
دبیرستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر حرکت رو به جلوی کشور در راه تولید علم نانو بیان کرد: در عرصه تولید علم نانو، محققان ایرانی با انتشار بیش از ۱۲ هزار مقاله در مجلات معتبر نمایه شده در ISI در سال ۲۰۲۰، رتبه چهارم جمهوری اسلامی ایران در دانش نانو را در دنیا تثبیت کردند. این در حالیست که در سال ۲۰۰۱ میلادی، کشور با انتشار ۱۰ مقاله دارای رتبه ۵۷ بود.
وی درباره ایجاد زمینه های لازم برای آموزش و ترویج این فناوری در بین دانش آموزان عنوان کرد: با هدف شناسایی و پرورش استعدادها، تا حالا بیش از یک میلیون و دویست هزار دانش آموز در قالب برنامه های متنوع آموزشی همچون کارگاه، جشنواره، مسابقه و المپیاد، با مبانی و کاربردهای فناوری نانو آشنا شده اند. همین طور در سال ۹۹ یازدهمین آزمون المپیاد دانش آموزی نانو انجام شد.
سرکار، با اشاره به اینکه در هر استان حداقل یک آزمایشگاه دانش آموزی آموزش فناوری نانو با تجهیزات تخصصی ایران ساخت به راه افتاده است، اظهار داشت: در این برنامه ها تلاش می شود افراد مستعد و برگزیدگان این مسابقات و المپیادها، در قالب کانون برگزیدگان باشگاه نانو ساماندهی شده تا به نقش آفرینی در زیست بوم فناوری نانو مشغول شوند.
فناوری نانو بیش از یک دهه است که جزو حوزه های پیشتاز کشورمان در رقابت های تنگاتنگ فناورانه جهانی محسوب می شود. در این راه پر فراز و نشیب، ایجاد زیست بومی برای پشتیبانی از ایده های نوآورانه، فناوری ها و محصولات این حوزه، نقشی اثربخش در پیشرفت کشور و قرار گرفتن در راه توسعه و پیشرفت ایفا کرد.
سال گذشته و با وجود انتشار ویروس کرونا، شرکت های دانش بنیان حوزه نانوفناوری به تامین نیازهای فناورانه کشور پرداختند و در پشتیبانی از این روند، ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گام های موثری برداشت.منبع:

1400/01/11
20:06:05
0.0 / 5
933
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین