داغ ترینها: ....

انجام پژوهش های تقاضامحور، رمز موفقیت دانشگاه ها

انجام پژوهش های تقاضامحور، رمز موفقیت دانشگاه ها

به گزارش کمیاب آنلاین رئیس دانشگاه علم و صنعت، رمز اصلی موفقیت دانشگاه ها و استقامت بخشی هرچه بیشتر ارتباط دانشگاه و بخش صنعت را تقاضامحور شدن پژوهش های دانشگاهی عنوان نمود.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایرنا، یکی از اشکالات اساسی در حوزه اقتصادی، نبود ارتباط صحیح بین بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات با بخش های علمی و دانشگاهی کشور است.
در طول دهه های گذشته ساختار آموزشی دانشگاه ها بیشتر بر پایه مباحث تئوریک بوده و تربیت فارغ التحصیلان در رشته های مختلف هم بر همین اصل استوار است. به صورتی که عدم توجه به مهارت های حل مسائل بخش های مختلف اقتصادی همچون صنعت، کشاورزی و خدمات به صورت عملی را میتوان همچون نقاط ضعف نظام آموزشی عالی کشور دانست.
هرچند در سالهای اخیر به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همینطور صندوق نوآوری و شکوفایی با توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری توسعه شرکتهای دانش بنیان و همینطور استارتاپ ها تا حدودی فاصله بخش های علمی و دانشگاهی با بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی و خدماتی کاهش یافته است اما بطور حتم تا رسیدن به نقطه مطلوب کماکان فاصله بسیاری وجود دارد.
به هرحال خیلی از کارشناسان امر معتقدند باید فرهنگ کارآفرینی بر فضای دانشگاهی حاکم شود و در صورتیکه دانشگاه ها در امور پژوهشی تقاضا محوری را در اولویت کاری خود قرار دهند، تعامل بسیار مناسبی بین صنعت و دانشگاه ها پدیدار خواهد شد.
در این گزارش وضعیت دانشگاه علم و صنعت بعنوان یکی از دانشگاه های سطح یک کشور در حرکت به سمت پژوهش های تقاضامحور مورد بررسی و واکاوری قرار گرفته است.

پژوهش های دولتی از خروجی مناسبی برخوردار نیست
رییس دانشگاه علم و صنعت اعتقاد دارد پژوهش های دولتی در مقایسه با سایر بخش ها از خروجی مناسبی برخوردار نیست، نکته ای اساسی که سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری هم همواره بر آن تاکید دارد.
دکتر جبارعلی ذاکری در گفت و گو با ایرنا، در پاسخ به اینکه دانشگاه ها در زمینه ریل گذاری صحیح امور پژوهشی چه نقشی می توانند داشته باشند، تصریح کرد: حرکت امور پژوهشی از عرضه محوری به تقاضامحوری یکی از اقداماتی است که دانشگاه های کشور در حال نهادینه کردن آن هستند.
وی با تکیه بر اینکه، نباید فعالیت و پژوهش های دانشگاهی را پژوهش های دولتی محسوب کرد، اضافه کرد: بخشی از اینها از جانب شرکتهای بخش خصوصی تقاضا می شود و ما نام این نوع کارهای تحقیقاتی را پروژه های تقاضامحور می گذاریم.


ذاکری معتقد است: هر پروژه تحقیقاتی که تقاضامحور باشد، موفق خواهد بود و هر پروژه ای که عرضه محور باشد و ایده پرداز یا پژوهشگر تنها بخواهد توانمندی و سلیقه خویش را به سایر بخش ها منتقل کند، امکان دارد باب میل جامعه هدف نباشد و پروژه به شکست بیانجامد.
رییس دانشگاه علم و صنعت تصریح کرد: بر همین مبنا پارسال دانشگاه های سطح یک و دانشگاه های برتر کشور به سمت انجام پروژه های تحقیقاتی تقاضامحور حرکت کرده اند و این نوع عملکرد رمز موفقیت آنها بوده است.

معاونت علمی و ترغیب دانشگاه ها برای انجام پژوهش های تقاضامحور
یکی از اقدامات بسیار موثر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که با هدف ایجاد ارتباط هرچه بیشتر بخش های دانشگاهی با بخش های مختلف اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است، ایجاد مراکز نوآوری و خلاقیت در دانشگاه های کشور است.
چراکه تجربه کشورهای صنعتی و پیشرفته مبین آن است که دانشگاه ها و مراکز علمی از ظرفیت بالایی برای رفع مشکلات جامعه برخوردار می باشند و تقویت و توسعه هرچه بیشتر مراکز نوآوری و خلاقیت، فضا را برای رابطه بیشتر نخبگان تحصیلکرده با بخش های مختلف جامعه و در ادامه رفع مشکلات اقتصادی فراهم خواهد نمود.
یکی از مراکز نوآوری و خلاقیت در دانشگاه ها که فعالیتهای نسبتا مناسبی در عملیاتی کردن ایده های نخبگان داشته، در ارتباط با دانشگاه علم و صنعت است.
دانشگاهی که تیم رباتیک و هوش مصنوعی دانشکده مهندسی برق آن در بهمن ماه سال جاری در سومین دوره مسابقات کشوری بنیاد ملی نخبگان (ره نشان) در رقابت با ۱۲ تیم از دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، امیرکبیر، خواجه نصیر، صنعتی اصفهان، صنعتی تبریز، بوعلی سینای همدان، موفق به کسب رتبه نخست در زمینه خودروی خودران شد.
مجموعه ای که به قول رئیس دانشگاه علم و صنعت، شکل گیری و بسترسازی آن در دانشگاه همچون تهیه نیازمندی های اولیه و همینطور معرفی شتاب دهنده ها بعنوان سرمایه گذاران حامی طرح های فناورانه، توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال می شود.


ذاکری در این خصوص هم ضمن اشاره به اینکه در همه دانشگاه های کشور مراکز نوآوری و خلاقیت شکل گرفته اند، عنوان کرد: همه این مراکز از حمایت های مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بهره مند هستند.
وی توضیح داد: در واقع دانشگاه ها فضای مورد نیاز فعالیتهای نوآورانه را با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری در اختیار نخبگان و شتاب دهنده ها و شرکتهای فعال دانش بنیان و استارتاپ ها قرار می دهند.
ذاکری در مورد نحوه حمایت مالی معاونت علمی از دانشگاه ها برای ایجاد مراکز نوآوری و خلاقیت اظهار نمود: فضایی که دانشگاه ها در اختیار معاونت قرار می دهند، در واقع بستر آماده ای برای استقرار تیم های فناور نیست، بنابراین سوله ها و بخشی از کارگاه ها و ساختمان های بلااستفاده دانشگاه ها با کمک مالی معاونت علمی برای فعالیت دانشجویان نخبه در محلی تحت عنوان مرکز نوآوری و خلاقیت آماده سازی می شود.
وی افزود: البته این مراکز تحت مدیریت دانشگاه ها و زیر نظر حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه ها فعالیت می نمایند.
رییس دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: مراکز نوآوری و خلاقیت در دانشگاه ها هم اکنون تخصصی شده اند و ایده پردازان برای عملیاتی کردن ایده ها و طرح های فناورانه خود در گروه های مختلف بخش های صنعتی، کشاورزی و خدماتی دسته بندی شده اند.
وی در مورد چگونگی معرفی نخبگان دانشگاهی به مراکز نوآوری و خلاقیت هم بیان نمود: نخبگان فعال در این مراکز از دانش آموختگان دانشگاهی و دارای ایده های ناب در حوزه های تخصصی هستند.
ذاکری اضافه کرد: با گرفتن تست و تشکیل هسته فناوری و قرار گرفتن در کنار شتاب دهنده ها و پیمودن دوره آموزشی و مذاکره با شتاب دهنده ها، طرح های قابل قبول و کاربردی نخبگان برای حمایت و عملیاتی شدن به بخش های مختلف اقتصادی معرفی می شود.

رشد ۲۵ درصدی قراردادهای تحقیقاتی تقاضامحور در علم و صنعت
رییس دانشگاه علم و صنعت همینطور ضمن اشاره به وضعیت دانشگاه علم وصنعت در بخش پژوهش اظهار داشت: در طول هفت سال قبل هر سال حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش تقاضا برای انجام پژوهشها را داشته ایم.
ذاکری اضافه کرد: با وجود انواع و اقسام مشکلات همچون تحریم ها و مسائل اقتصادی بویژه سال جاری که مشکل کرونا هم به آن اضافه شده است، دانشگاه علم و صنعت امسال همچنان ۲۵ درصد افزایش انجام قراردادهای تحقیقاتی را شاهد بوده است.
وی در مورد طرح هایی که از جانب دانشگاه علم و صنعت به نتیجه رسیده است هم خاطرنشان کرد: مثال بارز این طرح ها، ایده پردازی و ساخت محصولی به صورت کامل های تک "سرنگ اینفلیتور" بعنوان یکی از تجهیزات یکبار مصرف حوزه قلب و عروق است که برای درمان انسداد عروق کرنری بیماران قلبی کاربرد دارد.
رییس دانشگاه علم و صنعت اضافه کرد: نمونه داخلی این محصول که تحت اختیار چند شرکت خاص خارجی بود، به همت تعدادی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه علم و صنعت ایران در چارچوب یک شرکت دانش بنیان نمونه سازی و برای تست و تایید در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.
وی اظهار داشت: در واقع این سرنگ که در عمل آنژیوپلاستی مورد استفاده قرار می گیرد، با هدف خودکفایی و پیشگیری از خروج ارز از کشور در حوزه واردات تجهیزات پزشکی ساخته شده و بعد از آنکه ثابت شد که می تواند نیاز بخش سلامت را تأمین کند، ضمن دریافت پروانه ساخت از اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت وارد فاز تولید انبوه شده است و وزارت صمت خوشبختانه جلوی واردات خارجی این محصول را گرفت.
ذاکری با تکیه بر اینکه، بخشی از محصولات فناورانه دانشگاه علم و صنعت در مراکز نوآوری و خلاقیت محصولات هوشمندی است که برای کنترل از راه دور استفاده می شود، اضافه کرد: بعنوان مثال برخی تجهزات هوشمند را پشت کلیدها و پریزها نصب می کنند و از راه یک سامانه مرکزی میتوان از راه دور خیلی از تجهیزات الکترونیک را کنترل کرد.

خلق ۵۰ محصول فناورانه در دانشگاه علم و صنعت
رییس دانشگاه علم و صنعت در ادامه با بیان اینکه، هم اکنون بالغ بر حداقل ۵۰ محصول فناورانه از جانب تیم های فناور مرکز نوآوری و خلاقیت دانشگاه علم و صنعت طراحی و ساخته شده است، اظهار داشت: البته برخی تیم های فناور بعد از آنکه رشد پیدا می کنند از مجموعه دانشگاه جدا و مستقل می شوند.
ذاکری افزود: اگر آنها بخواهند در دانشگاه بمانند، با واگذاری هفت درصد سهام خود به دانشگاه می توانند مانند شرکتهای دانش بنیان دانشگاه به کار خود ادامه دهند.
وی در مورد اینکه هم اکنون چند گروه فناوری در مرکز نوآوری خلاقیت دانشگاه علم و صنعت فعالیت می کند، خاطرنشان کرد: به صورت متوسط نزدیک به ۱۰ تا ۱۵ گروه در واحدهای مختلف این مرکز مشغول به فعالیت هستند که البته به علت اینکه هدف دانشگاه تربیت افراد نخبه و کارآفرین است، این گروه ها هرسال امکان دارد به لحاط نیروی انسانی با ورود افراد جدیدتر به روز رسانی شوند.
ذاکری همینطور در پاسخ به اینکه هم اکنون تعداد شرکتهای فناور و دانش بنیان فعال در دانشگاه علم و صنعت چه تعداد است هم خاطرنشان کرد: حدود ۵۰ شرکت مرکز رشد و ۲۰ شرکت دانش بنیان در مرکز رشد این دانشگاه که در خارج از مجموعه دانشگاهی قرار دارد، در حال فعالیت هستند.


1400/01/12
14:02:05
0.0 / 5
567
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین