داغ ترینها: ....
رییس مركز فناوریهای راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری:

ایران در حال ورود به اقتصاد دانش بنیان است

ایران در حال ورود به اقتصاد دانش بنیان است

به گزارش کمیاب آنلاین رئیس مرکز توسعه فناوریهای راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: با روند رو به رشد کسب و کارهای دانش بنیان حالا کشورمان در حال گذر از اقتصاد خرد به کلان و عبور از اقتصاد تک محصولی نفتی به اقتصاد دانش بنیان است.


اسماعیل قادری فر روز شنبه در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری خراسان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: هم اکنون شمار شرکتهای دانش بنیان کشور از مرز پنج هزار و ۷۰۰ شرکت عبور کرده و شرکتهای استارتاپی و نوبنیاد به هفت هزار مورد رسیده است که در مجموع جمعیتی معادل ۳۰۰ هزار نفر در این مجموعه های فن محور مشغول به کار هستند.
وی افزود: فعالیت پارکهای علم و فناوری این نوید را به جمهوری اسلامی ایران می دهد که به قدرت برتر فناوری در منطقه برسد ضمن آن که ایران حالا در صنایع نانو، فناوری فضایی، پزشکی و سایر حوزه های در رابطه با دانش پیشرفته رتبه خوبی در سطح جهان دارد.
رییس مرکز توسعه فناوریهای راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشکلات پیش روی شرکتهای دانش بنیان را سه دسته دانست و اظهار داشت: یک مسئله مهم بازارسازی برای محصولات فناورانه است که باید دستگاههای اجرایی و حاکمیتی مانند وزارت صنعت، مبحث منع واردات یا افزایش تعرفه تولیدات مشابه داخل را بیشتر از پیش در دستور کار قرار دهند تا از ظرفیت تولیدات مجموعه های فناور داخلی استفاده گردد.
قادری فر اضافه کرد: نظام تأمین مالی فناوری هم مبحث مهمی است، با اینکه بانک های عامل و صندوق توسعه ملی در سال های اخیر مبالغ خوبی را در اختیار کسب و کارهای دانش بنیان قرارداده اند اما همچنان باید تأمین مالی این شرکتها توسعه پیدا کند.
وی افزود: البته استانداردسازی و تطبیق استاندارد محصولات فناورانه با محصولات تولید خارج و کالاهای فناوری که حالا به کشور وارد می شوند بعنوان دیگر اولویت فعالیت های دانش بنیان باید مد نظر این مجموعه ها قرار گیرد تا همه این موارد همچون مبحث نظام بیمه ای شرکتها هم برطرف شود.
رشد ۳۰۰ ساله ایران
رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس یازدهم هم در جمع فعالان شرکتهای دانش بنیان در پارک علم و فناوری خراسان اظهار داشت: ایران دارای قابلیتهای مهم توسعه است و یکی از نشریات معتبر علمی غرب در توصیف این روند گفته است ایران طی ۳۰ سال قبل به اندازه ۳۰۰ سال رشد داشته است.
علیرضا منادی سفیدان اضافه کرد: آنها معتقدند علم ایرانیها اژدهاست که در صورت تقویت و رشد آن این اژدها همه چیز را خواهد بلعید بنابراین است که ایران سالها و قرنها از توسعه علمی دور نگه داشته شده است.
وی افزود: در مورد اجبار مصرف کنندگان داخلی به تأمین محصولات خود از تولیدات دانش بنیان و رفع موانع اداری و پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان، این کمیسیون در کنار معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور گامهای مثبتی برداشته و در چارچوب مصوبات جدید، مبحث رفع موانع فعالیت این شرکتها را در دستور کار قرار داده است.
عضو دیگر کمیسیون آموزش مجلس هم اظهار داشت: هدف ما از بازدیدهای اینچنینی رصد ضعفهای قانونی و عدم اجرای قانون در پشتیبانی از صنایع دانش بنیان است.
حبیب الله دهمرده اضافه کرد: همچون مشکلاتی که در مورد فعالیت شرکتهای دانش بنیان وجود دارد رغبت مصرف کننده به استفاده از کالای تولید خارجی است بنابراین کاری که باید صورت گیرد این است که دستگاههای دولتی ملزم به تأمین نیاز خود از محصولات داخلی شوند.
وی افزود: متاسفانه برخی دولتمردان در اجرای مصوبات یاد شده، قانون را دور می زنند و با سلیقه خود مبادرت به واردات غیراصولی می کنند بنابراین باید دستگاههای نظارتی در کنار فعالیت نظارتی نمایندگان مجلس برای برخورد با تخلفات وارد عمل شوند.
این نماینده مجلس اظهار داشت: شرکتهای تولیدی دانش بنیان هم باید محصولات خویش را به مصرف کننده بشناسانند تا مصرف کننده بداند نیازش در داخل تأمین می شود.
دهمرده اضافه کرد: دولت باید با صدور بخشنامه هایی دستگاهها را ملزم به استفاده از تولیدات داخل کند و حتی برای تخصیص ارز به بخش خصوصی هم این قید را بگذارد که تنها در صورت نبود مشابه داخلی اجازه واردات کالایی را خواهند داشت.
کمبود زیرساختهای انرژی
رییس پارک علم و فناوری خراسان هم در این جمع اظهار داشت: این مجموعه بعنوان یکی از سه پارک فناور کشور تأمین کننده نیاز صنایع مهم و پیشرفته کشور است و الان خیلی از صنایع بزرگ و حساس کشور نیازهای فناورانه خویش را از راه همکاری با این مجموعه ها تأمین می کنند.
رضا قنبری اضافه کرد: الان ۳۵۰ شرکت دانش بنیان و فناور با چهار هزار و ۹۰۰ نیروی متخصص در پارک علم و فناوری خراسان فعالیت دارند که ۸۵ درصد آنان دارای مدرک لیسانس به بالا هستند و دهها نفر از اعضا هیات علمی دانشگاههای مشهد هم در این شرکتها مشغول به کار شده اند.
وی افزود: بودجه جاری مجموعه پارک خراسان سال جاری ۳۳۰ میلیارد ریال است اما به علت عدم عرضه بودجه عمرانی این مجموعه با مشکلات عدیده ای مواجه می باشد.
او افزود: مسئله ای برای تأمین زمین جهت شرکتهای دانش بنیان جدید نداریم اما تأمین زیرساختها مانع فعالیت این شرکتهای تازه تاسیس شده است که تأمین برق یکی از این موارد است که نهادهای خدمات رسان به واسطه معذوریتهای قانونی از عرضه ظرفیت برق بیشتر به پارک خودداری می کنند بنابراین خواهان رسیدگی به این مورد از جانب کمیسیون آموزش مجلس هستیم.
اعضا کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی از شرکتهای دانش بنیان "پرتو صنعت پاژ، سامان داروی هشتم، آرون زیست طب پاژ، احیا درمان پیشرفته و آزمایشگاه هوشمند سازی و دیسپاچینگ شرکت به پویان امین منتظر" در پارک علم و فناوری خراسان بازدید نمودند.
عدم عرضه زیرساخت کافی برای توسعه فعالیت، عدم اجرای قوانین و مصوبات در مورد تأمین نقدینگی صنایع دانش بنیان، مشکلات اداری با مراجعی همچون بیمه تأمین اجتماعی و از همه مهمتر واردات محصولات با فناوری پیشرفته از خارج با وجود تولید این محصولات در شرکتهای دانش بنیان همچون دغدغه های اصلی دست اندران شرکتهای فناور در پارک علم وفناوری خراسان بود.
پارک علم و فناوری خراسان وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خویش را از سال ۱۳۸۱ با هدف افزایش ثروت در جامعه از راه تشویق و ارتقای فرهنگ نوآوری و افزایش قدرت رقابت در بین شرکتها و موسساتی که بر پایه علم و دانش فعالند شروع کرده است.
اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس از روز پنجشنبه گذشته در سفری به مشهد با نوآوریهای دانشگاه فردوسی مشهد و آموزش و پرورش خراسان رضوی آشنا شده و بازدیدها و نشستهایی در مورد توانمندیهای این استان داشته اند.


1400/01/22
13:18:11
0.0 / 5
595
تگهای خبر: آموزش , اجرا , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین