داغ ترینها: ....

سیاركی بزرگ از نزدیكی زمین عبور كرد

سیاركی بزرگ از نزدیكی زمین عبور كرد

سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام نمود: سیارکی بزرگ به اندازه سه برابر یک اتوبوس دو طبقه، روز شنبه از فاصله 159 هزار مایلی (255 هزار و 885 کیلومتری) زمین عبور کرد.


به گزارش روزنامه دیلی میل، این سنگ فضایی با طول ۳۲.۹۱ متر(۱۰۸ فوت) که ۲۰۲۱ GT۳ نام دارد، روز شنبه ۱۰ آوریل (۲۱ فروردین) از نزدیکی زمین عبور کرد و حدود ساعت ۲۲ به وقت انگلیس در نزدیک ترین فاصله با زمین قرار داشت.
ناسا قبل از این اعلام نموده بود که هیچ تهدید مستقیمی برای برخورد این سیارک با زمین وجود ندارد؛ برای اینکه در نزدیک ترین موقعیت، فاصله آن با زمین بسیار دور خواهد بود. این سیارک در نزدیک ترین حالت به زمین ۱۵۹ هزار مایل (۲۵۵ هزار و ۸۸۵ کیلومتر) با سیاره ما فاصله داشت که در مقایسه می توان به فاصله زمین با ماه اشاره نمود که حدودا حدود ۲۳۸ هزار و ۹۰۰ مایل (۲۸۴ هزار و ۴۷۲ کیلومتر) است.
این سنگ فصایی که با سرعت ۵۴ هزار مایل در ساعت (۸۶هزار و ۹۰۴ کیلومتر در ساعت) از نزدیکی زمین عبور کرد، خیلی کم نور بود؛ بطوری که به جز با بزرگترین تلسکوپ های حرفه ای امکان مشاهده آن وجود نداشت.
این سنگ فضایی در مسافرت خود به دور خورشید از مسیر مداری مریخ، زمین، زهره و عطارد عبور می کند و یک خطر بالقوه برای برخورد با همه آنها وجود دارد؛ بااینکه در این راه به تنها سیاره ای که نزدیک می شود، زمین بود. این سنگ فضایی که برای نخستین بار در ۶ آوریل سال ۲۰۲۱ شناسایی شد، هر ۶۵۰ روز یک دفعه به دور خورشید می چرخد.
GT۳ بعنوان یک جرم نزدیک زمین (NEO) طبقه بندی می شود که خطر بالقوه برای برخورد با زمین دارد، با این وجود هر جرمی که فاصله آن با زمین ۱.۳ برابر فاصله زمین تا خورشید باشد نیز در دسته اجرام نزدیک به زمین قرار می گیرد.


1400/01/23
15:14:54
5.0 / 5
491
تگهای خبر: اجرا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین