داغ ترینها: ....

محصول واحد فناور بوشهر به بازارهای جهانی راه پیدا كرد

محصول واحد فناور بوشهر به بازارهای جهانی راه پیدا كرد

معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: دستگاه آبیاری ساخت واحد فناور مستقر در این پارک برای آبیاری درختان کم آب بر، بعد از عملکرد موفق در کشور، به بازارهای جهانی راه پیدا کرد.


عبدالحسن بهرامی روز سه شنبه در گفتگو با ایرنا اضافه کرد: شرکت فناور "پرنیان آبگین پرده" که از سال ۹۵ در پارک علم و فناوری خلیج فارس مستقر شده است موفق به تولید انبوه و تجاری سازی دستگاه آبیاری درختان با آب بری کم و بهره وری بالا شده است که می تواند میزان زیادی از مشکلات کم آبی اقلیم های خشک را حل کند.
مدیرعامل شرکت فناور پرنیان آبگین پرده در اینباره اظهار نمود: این محصول برای آبیاری یک نهال در طول سه ماه تنها به ۱۵ لیتر آب نیاز دارد در حالیکه برای آبیاری خیلی از گونه های درختان هر دو روز یکبار به ۴۰ لیتر آب نیاز است.
سبحان زارع زاده اظهار داشت: تولید انبوه این محصول ابتدا با تیراژ ۲ هزار دستگاه شروع شد اما حالا به شهرداری های چندین شهر هرمزگان، اداره منابع طبیعی شهرستان سامان چهارمحال و بختیاری و بازارهای کشورهای عمان، عراق، کویت، امارات و اسپانیا ارسال می شود.
وی اظهار داشت: هر دستگاه آبیاری این شرکت در زمان حاضر به قیمت ۲۰۰ هزار تومان در کشور عرضه می شود در حالیکه نمونه های خارجی از این دست با وجود داشتن محدودیت هایی دست کم نزدیک به ۶۰۰ هزارتومان هزینه دارد.
مدیر عامل شرکت فناور پرنیان آبگین پرده اظهار داشت: شاخصه این محصول بهره گیری از شیوه های آبیاری باستانی است که ایران از دیرباز در این حوزه سرآمد بوده است.
زارع زاده اضافه کرد: این فناوری به روز شده شیوه های آبیاری سنگ چال و کوزه ای است که از عصر ایلامیان و در دشت مرکزی ایران رواج داشته است.
وی افزود: مخزن این دستگاه در کنار نهال به عمق ۲۰ سانتی متر در خاک فرو می رود و بعد از پر کردن مخزن، آب متناسب با نیاز گیاه از راه فتیله های پلیمری به ریشه جذب می شود همینطور یک لایه روی مخزن قرار می گیرد تا از تبخیر جلوگیری نماید و مانع ایجاد جلبک شود.
زارع زاده اظهار داشت: این محصول فناور تبخیر آب را تا نزدیک به صفر می کاهد و برای به کارگیری در طرح های بیابان زدایی هم موثر است.
مدیر عامل شرکت فناور پرنیان آبگین پرده اظهار داشت: این محصول بعد از تجاری سازی، به بازارهای بین المللی بخصوص در کشورهای منطقه خلیج فارس هم معرفی و ارائه شد و مورد استقبال قرار گرفت طوریکه با وجود انتشار کرونا و تأثیر گذاری بر مبادلات تجاری تنها در سه ماه پایانی سال قبل به ارازش چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال صادرات داشته است.
وی خاطرنشان کرد: ارسال این دستگاه به کشور امارات سالانه هشت هزار دستگاه است و درخواست ایجاد کارخانه تولید و خرید تضمینی محصول آن هم از جانب این کشور عرضه شده است.
زارع زاده اذعان کرد: در زمان آغاز تولید انبوه این محصول در گفتگو با استانداری بوشهر تفاهم شد، با عنایت به مشکل کم آبی در استان، شهرداری ها برای آبیاری فضای سبز شهری از این محصول بهره گیرند و ابلاغاتی هم از جانب استانداری صورت گرفت اما تابحال بجز شهرداری عالی شهر، استقبالی از این محصول صورت نگرفته است.
مدیر عامل این واحد فناور مستقر در پارک علم و فناوری خلیج فارس اظهار داشت: شرکت پرنیان آبگین متشکل از یک گروه ۱۳ نفره است که چندین بار به آزمایش و اصلاح این محصول پرداخته است و محصول نهایی ۲ سال بعد از استقرار در پارک تولید انبوه و تجاری سازی شد.
در زمان حاضر ۱۴۸ واحد فناور و شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر مستقر هستند.


1400/01/24
20:57:21
0.0 / 5
715
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین