داغ ترینها: ....

مراقبت از افراد سالخورده و گروه های لطمه پذیر با نانوحسگر

مراقبت از افراد سالخورده و گروه های لطمه پذیر با نانوحسگر

کمیاب آنلاین: پژوهشگران با بهره گیری از فناوری نانو، مبادرت به ساخت سنسور قابل پوشیدنی کردند که می تواند رفتار گروه های لطمه پذیر را رصد کرده و بر آن نظارت کند.


به گزارش روز چهارشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، گروه های لطمه پذیر جامعه مانند معلولان، سالخوردگان و نوزادان اغلب نیاز به مراقبت ویژه داشته و در معرض خطر بیماری شدید یا حتی مرگ قرار دارند. هر ساله در سراسر جهان، بیش از ۳ میلیون نوزاد در نخستین سال زندگی خود می میرند.
علت اصلی مرگ و میر نوزادان «سندرم مرگ ناگهانی نوزاد» (SIDS) است که در درجه اول به وضعیت دمر خوابیدن آنها نسبت داده می شود. نوزادانی که در موقعیت دمر (یعنی صورت رو به سمت زمین) قرار دارند، بیشتر به سبب عفونت تنفسی یا کمبود اکسیژن، گرفتار خفگی تصادفی می شوند. بنابراین، وضعیت خواب مطلوب قرار دادن نوزادان روی پشت آنها است.
عامل دیگر برای حفظ کیفیت خواب نوزادان، تناوب تعویض پوشک است. راهبردهای متداول برای نظارت بر وضعیت خواب، به فیلم های پخش زنده یا سنسورهای تراشه ای غیرقابل انعطاف متکی هستند. با این وجود، این روش ها بیشتر تأخیر دارند یا استفاده از آنها چندان راحت نیست.
حسگرهای انعطاف پذیر پوشیدنی به سبب ماهیت سبک خود، بعنوان گزینه های امیدوارکننده ای برای نظارت بر مراقبت های بهداشتی شناخته شده اند. با این وجود، تعداد کمی از این سیستم های سنسوری انعطاف پذیر برای نظارت بر نوزادان، خصوصاً تشخیص وضعیت خواب، قابل استفاده هستند.
در مقاله ای که بتازگی در نشریه Advanced Materials به چاپ رسیده است، پژوهشگران یک سیستم سنسوری یکپارچه مبتنی بر گرافن (LIG) را ارائه کردند که می تواند بطور بی سیم خواب را کنترل کند. وضعیت خواب، میزان تنفس و خیس بودن پوشک با کمک این سنسور قابل رصد است.
برای تحقق چنین سیستم سنسور یکپارچه ای، یکی از چالش برانگیزترین وظایف توسعه ابزاری است که نرم باشد تا بتوان آنرا پوشید. بدین جهت پژوهشگران مبادرت به تولید سنسوری کردند که کاملا نرم باشد.
هسته اصلی این طرح، حبس یک قطره فلز مایع در داخل یک حفره الاستومری نچسب است که بطور همگن توسط هشت جفت الکترود عامل دار احاطه شده است و امکان نظارت بر حداقل ۱۸ جهت مورب را فراهم می آورد.
پروفسور مایکل دی، یکی از پیشگامان بین المللی در تحقیقات فلزات مایع، در این خصوص اظهار داشت: فلزات مایع دارای قابلیت های متمایزی همچون سیالیت، نرمی، قابلیت کشش و هدایت گرمایی / الکتریکی بالا هستند. آنها همین طور به آسانی به بیشتر سطوح می چسبند.
براساس رویکرد پردازش لیزر، زو و همکاران موفق به ارائه پلتفورمی نرم شدند که نه فقط هیچ چسبندگی با فلز مایع از خود نشان نمی دهد، بلکه به الگوهای رسانایی مشخص نیز دست می یابد.
پروفسور وی گائو، متخصص بیوالکترونیک انعطاف پذیر از موسسه فناوری کالیفرنیا نیز اظهار داشت: بیشتر سنسورهای فیزیکی و شیمیایی پوشیدنی برای ردیابی کارهای جسمی انسان، علایم حیاتی یا اطلاعات مربوط به مایعات زیستی استفاده می شود. این سیستم سنسور انعطاف پذیر با عملکرد بازخورد برای تصمیم گیری بموقع می تواند تأثیر مهمی در نظارت ازراه دور و بی سیم بر جمعیت لطمه پذیر داشته باشد.



منبع:

1400/01/27
22:15:42
0.0 / 5
569
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین