داغ ترینها: ....

۹۷ درصد مساحت زمین از بخش سالم زیست محیطی خارج شده است

۹۷ درصد مساحت زمین از بخش سالم زیست محیطی خارج شده است

کمیاب آنلاین: یک مطالعه جدید نشان میدهد بیشتر زمینهای کره خاکی ما (97 درصد) که میلیون ها گونه را در خود جای داده است، دیگر از نظر زیست محیطی سالم نیست و انسان عامل این تخریب است.


به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، این عدد سرسام آور به این معنا است که فقط سه درصد از سطح زمین در طبقه «یکپارچگی اکولوژیکی» قرار گرفته که ۱۰ برابر کمتر از ارزیابی های گذشته است.
بیشتر مناطق سالم از نظر زیست محیطی در نیمکره شمالی زمین واقع شده اند که از ابتدا غنی از تنوع زیستی نبوده اند، مانند جنگل های حاشیه ای در کانادا یا «توندرا» در گرینلند.
نویسندگان این مطالعه با این وجود ابراز امیدواری می کنند و می گویند: می توان تا ۲۰ درصد از سطح زمین این سیاره را بوسیله بازتولید تنها چند گونه در زیستگاه سالم باقی سالم نگه داشت.
دکتر «اندرو پلومپتر» از دبیرخانه مناطق کلیدی تنوع زیستی در کمبریج و نویسنده اصلی این مطالعه، اظهار داشت: می دانیم که زیستگاه دست نخورده بطور فزاینده ای از بین می رود و ارزش زیستگاه سالم هم برای تنوع زیستی و هم برای مردم مشخص است اما این مطالعه نشان داد که خیلی از مواردی که ما بعنوان زیستگاه دست نخورده در نظر می گیریم، گونه های گم شده ای است که توسط مردم شکار شده یا به سبب گونه های مهاجم یا بیماری از بین رفته اند.
اصلاحات انسانی شامل ورود صنایع، تکه تکه کردن زمین برای اجرای زیرساخت ها، کشاورزی، شهرنشینی، شکار بیش از اندازه و استخراج سوخت چوب است که همه اینها بطور شایان توجهی کره زمین را تغییر می دهد و مطالعات بی شماری تأثیر آنرا بر روی کره زمین بررسی نموده است.
این گروه از پژوهشگران بین المللی در مطالعه انتشار یافته در مجله Frontiers in Forests and Global Change نوشتند، در سالهای اخیر ارزیابی های زیادی در زمین زیستگاه های «دست نخورده» انجام شده است اما در بیشتر این ارزیابی ها بجای توجه به دست نخورده بودن زیستگاه از لحاظ تنوع جانوری و یکپارچگی زیستی، تنها اقدامات انسانی در یک سایت را مدنظر قرار می دهند.
محققان در این مقاله برای نخستین بار دست نخورده بودن جانوران را در سطح جهانی زمین ارزیابی انجام دادند و تخمین می زنند که چگونه خیلی از مناطق بومی دارای مکان هایی هستند که می توانند برمبنای یکپارچگی زیست محیطی برجسته آنها، واجد شرایط مناطق کلیدی تنوع زیستی باشند (KBA - سایت هایی که بطور شایان توجهی به تداوم جهانی تنوع زیستی کمک می کنند).
نویسندگان این مقاله بررسی کردند که چگونه با بهره گیری از این معیار دست نخوردگی، تعداد سایت هایی که ممکنست تحت معیار KBA واجد شرایط باشند کاهش پیدا می کند.
آنها متوجه شدند که تنها سه درصد از سطح زمین از لحاظ زیست محیطی دست نخورده است.
محققان همین طور تعیین کرد که فقط ۱۱ درصد از سایت ها مناطق حفاظت شده هستند و این مناطق حفاظت شده عمدتا سرزمین هایی هستند که توسط جوامع بومی اداره می گردند و آنها نقشی اساسی در حفظ آنها دارند.
به گفته پژوهشگران، «مناطقی که از نظر عملکرد سالم مانده اند شامل سیبری شرقی و شمال کانادا، مناطقی از جنگل های گرمسیری حوضه آمازون و کنگو و بیابان های صحرا است.منبع:

1400/01/31
13:05:04
5.0 / 5
606
تگهای خبر: آمازون , آموزش , اجرا , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین