داغ ترینها: ....
برای مهار گازهای گلخانه ای؛

دانشمندان دی اكسیدكربن را تبدیل به مواد شیمایی صنعتی می كنند

دانشمندان دی اكسیدكربن را تبدیل به مواد شیمایی صنعتی می كنند

کمیاب آنلاین: با افزایش انتشار گازهای گلخانه ای، دانشمندان به دنبال حذف این گاز از اتمسفر و تولید مواد مفید از آن هستند. اما مشکلات زیادی در این راه وجود دارد. برای تحقق این هدف، پژوهشگران مبادرت به طراحی و ساخت نانوکاتالیستی کرده اند که می تواند دی اکسیدکربن را به مواد شیمیایی صنعتی تبدیل کند.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از ستاد فناوری نانو، با افزایش انتشار گازهای گلخانه ای دانشمندان به دنبال حذف این گاز از اتمسفر و تولید مواد مفید از آن هستند. اما مشکلات زیادی در این راه وجود دارد. برای تحقق این هدف، پژوهشگران مبادرت به طراحی و ساخت نانوکاتالیستی کردند که می تواند دی اکسیدکربن را به مواد شیمیایی صنعتی تبدیل کند.
مطالعات خصوص سیستم های تبدیل الکتروشیمیایی دی اکسیدکربن که می تواند برای از بین بردن این گاز گلخانه ای بدون آلودگی محیط زیست استفاده شود، ادامه دارد. با این روش می توان مواد شیمیایی مفیدی را بوسیله فرآیندهای پتروشیمی به دست آورد و این فناوری برای ایجاد یک دنیای بدون کربن لازم است.
در حالی که بوسیله برخی از مطالعات مرتبط، پیشرفت قابل توجهی حاصل شده است، اما این دستاوردها تا حالا فقط در مقیاس آزمایشگاهی بوده اند. در حقیقت، هنوز خیلی از موانع استفاده صنعتی مانند تولید انبوه و توسعه کاتالیزورها و الکترودهای مناسب، در این راه وجود دارد.
موسسه علم و فناوری کره (KIST)، اعلام نمود که یک تیم تحقیقاتی از مرکز تحقیقات انرژی پاک، به رهبری هیونگ سوک اوه، یون جونگ هوانگ و وونگ هوی لی مبادرت به توسعه فناوری نانوکاتالیزور مس کردند که ساختاری کروی و شبیه به خارپشت دریایی دارد.
این نانوکاتالیست می تواند در یک سیستم تبدیل الکتروشیمیایی دی اکسیدکربن با بازده بالا استفاده شود، سامانه ای که در نهایت اتیلن و اتانول تولید می کند.
کاتالیزور خارپشت شکل که توسط تیم تحقیقاتی KIST تهیه شده است قادر به تولید مقادیر زیادی اتیلن، یک ماده پایه نفتی است که برای تولید انواع محصولات صنعتی همچون پلاستیک، لاستیک مصنوعی و مواد ساختمانی استفاده می شود.
این کاتالیزور دارای آرایه ای از سوزن های نامنظم بوده و از لحاظ ظاهری شبیه خارپشت دریایی است. این طراحی منحصر به فرد فعالیت کاتالیزوری را بوسیله نوک تیز سوزن امکان پذیر می کند.
استفاده از این کاتالیزور موجب تولید اتیلن با مقادیر زیاد در ولتاژ کمتری نسبت به کاتالیزورهای معمولی مس می شود و عملکرد تولید اتیلن را بیش از ۵۰ درصد بهبود می بخشد.
این تیم تحقیقاتی آنالیزهای مختلفی را در زمان واقعی برای مشاهده خواص شیمیایی کاتالیزور در هنگام واکنش انجام دادند.
نتایج آنها تأیید کرد که بازده تبدیل دی اکسید کربن به محصول افزایش می یابد. بر طبق یافته های آنها، مشخص شد که افزایش نسبت هیدروکسید مس و اکسید مس در هنگام واکنش، کلید افزایش راندمان تولید اتیلن است.منبع:

1400/02/10
13:34:14
0.0 / 5
1039
تگهای خبر: تولید , سفر , سیستم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین