داغ ترینها: ....

انواع اینترنت ثابت و حركت به سمت 5G خانگی

انواع اینترنت ثابت و حركت به سمت 5G خانگی

کمیاب آنلاین: اینترنت ثابت می تواند محدود به یک محدوده جغرافیایی خاص باشد که اینترنت های ADSL، VDSL و فیبر را شامل می شود یا خدمات ثابت بی سیم که انواع وایمکس و TD-LTE را ارائه می دهند و یکی از تازه ترین انواع اینترنت ثابت،  5G FWA و استفاده از 5G برای اینترنت خانگی است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، انواع خدمات موجود اینترنت در ایران، به سبب داشتن خاصیت های متمایز از هم، برای کاربران با شرایط مکانی و موقعیتی متفاوت ارائه می شود. خدمات پرسرعت فراهم شده از خدمات ثابت تا نقطه به نقطه و درنهایت همراه را شامل می شوند که هر سرویس نیز در خود دارای انواع مختلفی خدمات متمایز از هم است که کاربران اینترنتی بسته به شرایط و نیاز خود می توانند مناسب ترین سرویس را انتخاب کنند.
در سالهای قبل باتوجه به تعداد زیاد شرکت های ارائه دهنده خدمات ارتباطی خصوصاً خدمات پهنای باند و ADSL در کشور، در قالب مجوزهای ISP/ISDP یا PAP سازمان تنظیم مقررات رادیویی ایران بعنوان مرجع صدور پروانه های ارتباطی و مخابراتی در ایران، تصمیم به ساماندهی و تجمیع این تعداد زیاد از اپراتورها و ارائه دهندگان خدمات ارتباط ثابت در زمینه های ارتباط تلفن ثابت یا پهنای باند اینترنت گرفت. حاصل این کار ارائه دو نوع پروانه/مجوز به اسامی پروانه ارائه خدمات ارتباطی ثابت (ServCo) و پروانه/مجوز ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) است.
شرکت های SERVCO توزیع کننده اینترنت به مصرف کننده نهایی هستند، برای اینکه برای ارائه خدمات اینترنتی باید از شبکه ارتباطی میزبان استفاده کنند. شرکت هایی که دارای پروانه SERVCO باشند، امکان ایجاد شبکه ارتباطی خاص خودرا ندارند و باید بر بستر یک شبکه ارتباطی میزبان به ارائه خدمات اینترنت پرسرعت یا تلفن ثابت و دیگر خدمات بپردازند. طبق تعریف سازمان تنظیم مقررات این شرکت ها، وظیفه ارائه خدمات محتوایی، ارتباطی، انتقال داده و ارزش افزوده به مشترکین بر بستر شبکه موضوع پروانه اپراتور میزبان را دارند.
شرکت های دارنده پروانه FCP از ادغام شرکت هایی که مجوز ISDP (توزیع پهنای باند اینترنت) و مجوز PSTN (ارائه خدمات تلفن ثابت) داشتند، به وجود آمدند. واژه FCP مخفف Fixed Communication Provider به مفهوم تامین کننده ارتباطات ثابت است، این شرکتها می توانند هرگونه خدمات ارتباطی و انتقال داده را بر بستر شبکه عرضه کنند و خدماتی از قبیل دسترسی به اینترنت پرسرعت، دسترسی به شبکه ملی اطلاعات، توزیع و فروش پهنای باند اینترنت، ارائه خدمات تلفن ثابت، تلفن مبتنی بر IP یا همان VOIP، خدمات وای فای، فیبر نوری و چند مورد سرویس دیگر را شامل می شوند.
شرکت های تامین کننده ارتباطات ثابت FCP، به یک مکان مشخص و محدوده جغرافیایی خاص یا بستر فیزیکی محدود هستند و خارج از این محدوده مشخص، امکان استفاده از این سرویس وجود ندارد. هم اکنون ۱۷ شرکت دارنده پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) هستند که لیست آنها در وب سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی آمده است و کاربران با مقایسه تعرفه ها و خدمات این شرکتها می توانند سرویس مورد نظر خودرا انتخاب کنند.
اینترنت ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line است و جزو قدیمی ترین خدمات اینترنت در جهان است که با بهره گیری از خطوط تلفن ثابت و بدون ایجاد مزاحمت برای تماسهای صوتی (اتفاقی که در دایال آپ رخ می داد)، اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم می آورد. اتصال اینترنت ADSL را می توان روی خطوط تلفن ثابت ایجاد کرد و نیازی به کابل کشی و نصب خطوط جدید ندارد. اینترنتADSL، ارزان و نسبت به انواع دیگر اینترنت پهن باند در دسترس و راه اندازی سریع و ساده تری دارد؛ با این وجود، محدودیت هایی همچون سرعت دانلود کمتر از ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه روست.
اینترنت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و روی بسترهای کابل های شبکه است؛ بدین سبب برخلاف ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده نمی کند و نیاز به کابل کشی دارد. البته سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن نیز ۱۰ برابر ADSL است.
اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است و از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به سبب استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارائه دهد. فیبر نوری می تواند سرعت های دانلود و آپلودی بیش از یک گیگابیت عرضه نماید.
یکی دیگر از انواع اینترنت پرسرعت، خدمات ثابت بی سیم (Fixed Wireless Access) است. شرکت هایی که دارای پروانه FWA هستند انواع وایمکس، TD-LTE و اینترنت نقطه به نقطه بی سیم را ارائه می دهند که همان اینترنت پرسرعت ثابت هستند، با این تفاوت که در همان حوزه مکانی قابلیت اتصال بی سیم را دارند و هم چنین امکان اتصال چند دستگاه، بصورت همزمان را فراهم می کنند.
اینترنت TD-LTE حداکثر سرعت آزمایشگاهی ۱۱۰ مگابیت بر ثانیه را دارد و حداکثر سرعت عملیاتی آن هم، ۴۰ مگابیت بر ثانیه برآورد شده است. محدودیت این سرویس قطع سرویس در صورت جابجایی بین آنتن ها، کاهش کیفیت سرویس با افزایش فاصله کاربر از آنتن و یا وجود اختلال های رادیویی، تعرفه بالاتر به سبب نوع سرویس، هزینه نصب و نگهداری بالا و استفاده اختصاصی از فرکانس رادیویی است.
همین طور یکی از تازه ترین انواع اینترنت ثابت، 5G FWA و استفاده از 5G برای اینترنت خانگی است و به صورتی نقشه راه 5G از FWA یا Fixed Wireless Access آغاز می شود. اگر یک سایت 4G با پهنای باند ۱۰۰ مگابیت برثانیه و ۴۰ مگاهرتز فرکانس، یک دکل برای کاربرانش عرضه کند، تست های 5G می تواند سه گیگابایت برثانیه عرضه کند، یعنی حتی تا ۳۰ برابر کیفیت روی یک پهنای باند فرکانسی محدود، ظرفیت را بالا می برد.
البته این ارقام بدین معنا نیست که می توانید روی گوشی تان سرعت سه گیگابیت دریافت کنید، چون این ظرفیت به تعداد کاربران تقسیم می شود، اما ارائه ۱۰۰ مگابیت ظرفیت شبکه با ارائه ۳ گیگابیت ظرفیت برای ۲۰۰ مشترک تفاوت زیادی دارد.
منبع:

1400/02/14
15:48:49
0.0 / 5
793
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین