داغ ترینها: ....

بزرگترین خط لوله بنزین آمریكا در پی حمله باج افزاری بسته شد

بزرگترین خط لوله بنزین آمریكا در پی حمله باج افزاری بسته شد

کمیاب آنلاین: اپراتور بزرگترین خط لوله بنزین آمریکا در پی حمله باج افزاری، کل شبکه خود که منبع حدودا نیمی از تامین سوخت کرانه شرقی این کشور است را تعطیل کرد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، شرکت کلونیال پایپ لاین در کوشش برای ازسرگیری فعالیتهایش است و یک شرکت امنیت سایبری را برای تحقیق درباره این مساله استخدام کرده است. مقامات اجرائی و سایر سازمانهای فدرال نیز باخبر شده اند.

به گفته الان لیسکا، تحلیلگر ارشد تهدید در شرکت امنیت سایبری "رکوردِد فیوچر"، بنظر می رسد در این حمله از یک گروه باج افزاری به نام دارک ساید استفاده شده است.

شرکت کلونیال با ظرفیت حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز در سیستم خود از تگزاس و کارولینای شمالی و یک خط دیگر به ظرفیت ۹۰۰ هزار بشکه در روز به نیویورک، شاهرگ نیمه شرقی آمریکا به شمار رفته و منبع اصلی بنزین، دیزل و سوخت جت برای کرانه شرقی است.

تهدیدات هک برای زیرساختهای حیاتی رو به افزایش بوده و سبب شده است کاخ سفید با برنامه ای برای افزایش امنیت نیروگاهها و شرکتهای نیرو و انرژی واکنش نشان دهد. نگرانی ویژه ای درباب خطوط لوله وجود دارد برای اینکه نقش محوری در خیلی از بخشهای اقتصاد آمریکا ایفا می کنند.

جدیدترین حمله سایبری در شرایطی روی داده که صنعت انرژی آمریکا با کاهش محدودیتهای کرونائی، آماده سفرهای تابستانی و تقاضای بالاتر برای سوخت می شود. همین طور این حمله یادآوری ناخوشایندی از حادثه مشابهی است که موجب شد سیستمهای ارتباطی چندین اپراتور خط لوله گاز طبیعی آمریکا در سال ۲۰۱۸ از کار بیافتند.

هکرها در حملات باج افزاری، نرم افزار مخرب را به شبکه های شرکتها و سازمانها ارسال می کنند که به رمزنگاری اطلاعات می پردازند و سیستمها تا زمانی که قربانیان باج پرداخت نکنند، قفل می مانند. این باج از صدها دلار تا میلیونها دلار می رسد که در قالب رمزارز پرداخت می شود.

شبکه های فناوری اطلاعات شرکتهای نیرو و انرژی که ایمیل و سایر کارهای روتین بوسیله آنها انجام می شود معمولا از شبکه های فناوری عملیاتی که اعمال واقعی مانند تحویل برق یا گاز طبیعی را کنترل می کنند، جدا هستند و بنا بر این اقدام کلونیال در تعطیلی هر دو شبکه غیرمعمول شمرده می شود.

بسیاری از شرکتها باج را پرداخت کرده و اطلاعاتشان را بازپس می گیرند اما حتی زمانی که این اتفاق روی می دهد، بنا بر احتیاط بخشهای بزرگی از شبکه خودرا تعطیل می کنند تا خدمات اضطراری را احیا کرده و به دنبال نشانه هایی از احتمال دسترسی هکرها به سیستمهای حیاتی برای دلیلهای دیگری مانند جاسوسی یا حملات مخرب بیشتر می گردند.

کلونیال روز جمعه اعلام نموده بود که مشکلات شبکه دارد. کارکنان کلونیال تلفنی به مشتریانشان درباره مشکلات فنی اطلاع داده بودند اما درباره منشا این مشکلات توضیح نداده بودند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اگر این اختلال برطرف نشود، بازارهای سوخت روز دوشنبه بهم خواهند ریخت. موسسه امریکن پترولیوم که گروه تجاری صنعت نفت آمریکاست اعلام نموده است وضعیت را زیر نظر دارد.

منبع:

1400/02/21
10:56:25
0.0 / 5
691
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین