داغ ترینها: ....

شناسایی بیشتر از ۱۰۰ سیگنال رادیویی عجیب

شناسایی بیشتر از ۱۰۰ سیگنال رادیویی عجیب

كمیاب آنلاین: بزرگترین تلسكوپ چین موفق به شناسایی بیشتر از 100 پالس رادیویی مرموز از یك منبع در حدود سه میلیارد سال نوری از زمین شده است.


به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، "تلسكوپ كروی با دیافراگم پانصد متری" یا "فست" (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope یا FAST) كه بزرگترین تلسكوپ چین محسوب می شود، بتازگی موفق به شناسایی سیگنال هایی موسوم به "انفجارهای رادیویی سریع" (fast radio bursts) شده است.
انفجارهای رادیویی سریع پالس های سریع انرژی هستند كه از منابع ناشناخته، اما با انرژی زیاد در فضا بیرون می آیند. هر انفجار فقط برای چند میلی ثانیه می ماند.
پژوهشگران رصدخانه فضایی امیدوارند تا بتوانند همچنان سیگنال ها را تحت نظر بگیرند و بتوانند آنها را با دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند؛ برای اینكه به باور پژوهشگران كسب اطلاعات بیشتر در مورد ماهیت این پالس ها امكان دارد اطلاعات ارزشمندی درباره نحوه ساخت آنها در اختیارشان قرار دهد.
این تلسكوپ از سال ۲۰۱۶ در حال مطالعه انفجار رادیویی سریع موسوم به" FRB۱۲۱۱۰۲ "است. ستاره شاسان در اواخر ماه آگوست اعلام كردند تلسكوپ فست موفق به شناسایی بیشتر از ۱۰۰ انفجار رادیویی سریع شده است. این یكی از دستاوردهای بزرگ این تلسكوپ محسوب می شود؛ چونكه این بیشترین تعداد پالس هایی است كه تابحال شناسایی شده اند. برمبنای داده های "رصدخانه پاركس" در استرالیا نخستین انفجار سریع رادیو در سال ۲۰۰۷ شناسایی شد.

تلسكوپ كروی با دیافراگم پانصد متری یا فست


تلسكوپ كروی با دیافراگم ۵۰۰ متری كه تیان یان (چشم آسمان) نیز نامیده می شود، یك تلسكوپ رادیویی است. این تلسكوپ در كوهستان های استان گوئیژو در جنوب غربی كشور چین ساخته شده است. قطر فیزیكی بشقاب این تلسكوپ ۵۰۰ متر و قطر موثر آن ۳۰۰ متر است. ساخت این تلسكوپ حدود پنج سال طول كشیده است. تلسكوپ مذكور فعالیت خودرا از ماه سپتامبر ۲۰۱۶ آغاز كرده، اما فعالیت رسمی آن از سال ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد. ساخت این تلسكوپ برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ پیشنهاد شد. طراحان تلسكوپ می گویند كه این تلسكوپ رادیویی می تواند اجرام آسمانی ناشناس را جستجو و به درك بهتر منشا هستی كمك نماید.
منبع:

1398/06/20
23:09:05
5.0 / 5
4298
تگهای خبر: اجرا , رادیو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین