داغ ترینها: ....

كشف ستاره های قرمز، سفید و آبی در خوشه ای درخشان

كشف ستاره های قرمز، سفید و آبی در خوشه ای درخشان

تلسکوپ فضایی «هابل» نمایی خیره کننده از یک خوشه ستاره ای را در دوردست ثبت کرده که متشکل از ستاره هایی است که به رنگ قرمز، سفید و آبی می درخشند.


به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی اسپیس، این تصویر که سازمان فضایی آمریکا (ناسا) و سازمان فضایی اروپا در روز دوم ژوئیه (۱۱ تیر) آنرا منتشر نمودند، خوشه ستاره ای باز NGC ۳۳۰ را نشان میدهد.
خوشه ستاره ای NGC ۳۳۰، متشکل از ستاره هایی است که در فاصله حدود ۱۸۰ هزار سال نوری در یک کهکشان کوتوله به نام «ابر ماژلانی کوچک» (SMC) قرار دارد. کهکشان کوتوله ابر ماژلانی کوچک (SMC) در صورت فلکی «توسانا»، «توکان» قرار دارد و دارای صد میلیون ستاره است.
مقامات ناسا و سازمان فضایی آمریکا در یک توصیف تصویری نوشتند: از آنجائیکه خوشه های ستاره ای از یک ابر اولیه گاز و غبار به وجود می آیند، تمام ستاره های موجود در آنها تقریباً هم سن هستند. این مساله موجب می شود که آنها آزمایشگاه های طبیعی مفیدی برای ستاره شناسان باشند تا بتوانند نحوه شکل گیری و تکامل ستاره ها را یاد بگیرند.
ستاره شناسان برای ایجاد این تصویر از رصدهای آرشیوی دوربین Wide Field Camera ۳ تلسکوپ فضایی هابل در سال ۲۰۱۸ میلادی استفاده کردند. این تصویر از نتایج دو مطالعه مختلف که با هدف درک چگونگی تکامل خوشه های ستاره ای و نحوه رشد ستاره های بزرگ پیش از انفجار بصورت ابرنواختر انجام شده بود، حمایت می کند.
مقامات سازمان فضایی اروپا در توضیحات تصویری جداگانه ای ابراز داشتند که خیره کننده ترین شی در این تصویر در حقیقت خوشه ستاره ای بسیار کوچکی در گوشه پایین سمت چپ تصویر است که توسط سحابی هیدروژن یونیزه (قرمز) و گرد و غبار (آبی) احاطه شده است. این خوشه ستاره ای که Galfor ۱ نام دارد، در سال ۲۰۱۸ در داده های بایگانی هابل کشف شد.
سازمان فضایی اروپا اعلام کرد، محققانی که خوشه ستاره ای Galfor ۱ را مطالعه می کنند باید منتظر بمانند تا تلسکوپ فضایی جدید «جیمز وب» ناسا (که در اواخر سال جاری به فضا پرتاب می شود) بتواند آنرا ببیند تا مشخص شود که سحابی اطراف آن دارای خاصیت شوک تعظیم (Bow shock) است یا خیر. شوک تعظیم برای ستاره ها، مرز میان بادهای ستاره ای آنان و ناحیه درون ستاره ای میانگین (ISM) است.منبع:

1400/04/15
13:14:53
0.0 / 5
921
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , دوربین , هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین