داغ ترینها: ....
در پژوهشگاه فضایی ایران انجام شد

بهره برداری از فاز دوم مرکز یکپارچه سازی پیشرانش فضایی سه شهید

بهره برداری از فاز دوم مرکز یکپارچه سازی پیشرانش فضایی سه شهید

فاز دوم مرکز یکپارچه سازی پیشرانش فضایی سه شهید پژوهشگاه فضایی ایران با هدف جوشکاری دقیق سازه های پیشرفته فضایی راه اندازی شد و به بهره برداری رسید.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، ضمن اعلام خبر فوق و با بیان اینکه در این فاز، "واحد جوشکاری سازه های فضایی"، شامل واحد جوشکاری و سالن اپراتوری و مانیتورینگ، آماده بهره برداری شد، اظهار نمود: توسعه زیرساخت های آزمایشگاهی از مولفه های اصلی شتابدهی فعالیتهای فضایی در کشور است. جوشکاری سازه های فضایی هم به علت اهمیت مأموریت محموله ها و حامل های فضایی و همینطور هزینه بالای این سازه ها، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. چونکه شکست مأموریت های فضایی در خیلی از مواقع به علت معایب جوشکاری است.

وی ادامه داد: روش های جوشکاری و محیط جوشکاری در رسیدن به یک اتصال جوش بی عیب، نقش بسزایی دارد. در یک آزمایشگاه جوشکاری سازه های فضایی، ایجاد یک محیط تمیز عاری از براده های فلزات مضر، گرد و غبار، رطوبت و مواد آلی روغنی برای حوضچه مذاب بسیار حائز اهمیت می باشد. همینطور استفاده از میز جوشکاری کامپیوتری به منظور تکرارپذیری شرایط جوش در رسیدن به اتصال جوش باکیفیت، ضروری می باشد. ازاین رو، در مرکز جوش سازه های فضایی پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی تلاش شده است، تمامی این موارد کلیدی لحاظ شود و تمامی فعالیتهای صورت گرفته در این مرکز، با رعایت الزامات و ملاحظات ایمنی انجام شده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران همینطور تصریح کرد: با ایجاد این زیرساخت مهم، کمک شایانی به فراهم شدن زیرساخت لازم برای جوشکاری ایده آل انواع آلیاژهای مورد استفاده در سازه های فضایی مانند آلیاژهای تیتانیوم (مخازن سوخت جامد و مایع)، سوپر آلیاژ پایه کبالت و نیکل (بدنه های تراستر تک مولفه)، آلیاژهای پلاتین و نیوبیوم (بدنه های تراستر دو مولفه) و فولادهای زنگ نزن (مخازن سوخت مایع) در کلاس استاندارد فضایی می شود.

به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، مرکز جوش سازه های فضایی با در اختیار داشتن میز کامپیوتری جوشکاری، میز مونتاژ مهندسی، میز متحرک افقی، دستگاههای جوشکاری قوس تنگستن با گاز خنثی (گام الکتریک) و دستگاه جوشکاری قوس پلاسما (EWM) و نیروی مهندسی خبره، سهم بسزایی در رسیدن به اهداف دراز مدت ساخت سازه های فضایی دارد و با بهره برداری از این مرکز، امکان جوشکاری دقیق سازه های پیشرفته فضایی فراهم شده و این مرکز جزء معدود مراکز دارای این توانایی خاص در کشور است.
منبع:

1400/06/16
11:07:51
5.0 / 5
916
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین