داغ ترینها: ....

وعده وزارت ارتباطات برای سنگ بزرگ فیبر نوری به تمام منازل

وعده وزارت ارتباطات برای سنگ بزرگ فیبر نوری به تمام منازل

کمیاب آنلاین: علی رغم مشکلات مالی و سرمایه گذاری در راه اندازی و توسعه فیبر نوری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده فیبر در منزل برای تک تک خانه های مردم را تا آخر دوره وزارت خود داده و باید دید برنامه این وزارتخانه برای عملی کردن این وعده چیست.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است و از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به سبب استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند حتی سرعت های دانلود و آپلودی گیگابیتی عرضه نماید.
پروژه رساندن فیبر نوری به در منازل و جایگزینی آن با کابل مسی باتوجه به افزایش سرعت ارتباطات اینترنتی، در سالهای اخیر در ایران هم مورد توجه مسئولان وزارت ارتباطات قرار گرفت، اما با مشکلات مالی روبه رو شد. کارشناسان حوزه عنوان کردند بااینکه انحصاری در زمینه فیبر نوری وجود ندارد، اما شرکت های اینترنتی توان سرمایه گذاری دراین زمینه ندارند، برای اینکه فیبر نوری سرمایه گذاری کلان می خواهد و بنا بر این فیبر نوری منحصر به شرکت هایی شده که از قبل دراین زمینه سرمایه گزاری نموده اند.
در صورتیکه به سبب مشکلات سرمایه گذاری در حوزه فیبر نوری، مقرر بود سال قبل در روند گذر از ADSL به VDSL، پنج میلیون پورت نصب شود، این پروژه با موفقیت تکمیل نشد و بنا بر این وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سال قبل اعلام نمود تمرکز خودرا بجای تمرکز روی VDSL، بر حرکت به سمت 5G FWA یعنی اینترنت خانگی 5G گذاشته است و بدین منظور به شرکت های FWA ثابت مجوز دمی دهد تا خدماتشان را روی نسل پنج ببرند و پهنای باند بیشتری روی اینترنت خانگی عرضه کنند.
حالا که عیسی زارع پور در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حضور یافته، بار دیگر موضوع فیبر نوری را مطرح کرده و گفته است بنا دارد در این وزارتخانه برنامه ای ترتیب دهد که طی چهار سال آینده، به تک تک خانه های مردم، فیبر نوری ببرد و پروژه فیبر در منزل را اجرا نماید که مردم سرعت های چندگیگی را تجربه کنند.
در شرایطی که راه اندازی فیبر نوری سرمایه گذاری کلانی می طلبد و هم اکنون، مشکلات مالی شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت پابرجا است و بخش خصوصی و شرکت مخابرات درخواست افزایش تعرفه های مخابراتی را دارد، باید دید برنامه وزارت ارتباطات برای جذب سرمایه گذار جهت راه اندازی و توسعه فیبر نوری چیست و وعده فیبر در منزل برای تک تک خانه های مردم، در چهار سال آینده چطور عملیاتی می شود.
منبع:

1400/07/27
10:15:52
0.0 / 5
858
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین