داغ ترینها: ....

در اولین جلسه بررسی طرح صیانت چه گذشت؟

در اولین جلسه بررسی طرح صیانت چه گذشت؟

به گزارش کمیاب آنلاین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه بررسی طرح صیانت، با انتقاد از نحوه اطلاع رسانی درباره این طرح، تاکید نمودند که قرار نیست پلت فرم هایی مانند اینستاگرام بسته شود و مجلس تنها به دنبال رفع خلاء قانون گذاری در این حوزه می باشد تا مردم بتوانند پیگیر حقوق خود در فضای مجازی باشند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، مبحث طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی معروف به طرح صیانت در ماه های گذشته مطرح شده و در نهایت مقرر شد این طرح در یک کمیسیون ویژه مورد بررسی نمایندگان منتخب قرار گیرد، بالاخره اولین نشست بررسی این طرح، در حالیکه در جلسه قبلی تنها اعضای هیات رییسه انتخاب شده بودند، روز گذشته در مجلس برگزار و به علت تاکید بر شفاف سازی، این جلسه به صورت زنده هم پخش گردید.
محمد باقر قالیباف - رئیس مجلس شورای اسلامی-در این جلسه اظهار کرد: امروز بحث در ارتباط با فضای مجازی حقیقت مهمی است، امروزه این فضا، فضای واقعی و حقیقی است که زندگی مردم را در ابعاد مختلف و در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، علمی و اقتصادی تحت تأثیر قرار داده است؛ بگونه ای که شاکله اصلی زندگی مردم وارد حوزه فضای مجازی شده و همه ما باید نسبت به این مهم دقت و توجه لازم را داشته باشیم و بعنوان نماینده مردم این فضا را برای یک زندگی مناسب تر و امن فراهم نماییم.
وی تصریح کرد: نمایندگان حاضر در این نشست از کمیسیون های مختلف همگی در ابعاد مختلف در حوزه های، صنایع، فرهنگی، اجتماعی و همه مجموعه ها متخصصین این حوزه هستند، امیدواریم در کمیسیون مشترک این قانون با دقت و توجه دنبال شود. اطلاع رسانی ها و جلسات کمیسیون مشترک علنی است و مباحث از مجموعه خانه ملت و رسانه ها منعکس می شود.
قرار نیست اینستاگرام بسته شود
قالیباف همینطور تصریح کرد: افراد تحت فضاسازی گروههای خاص و فشارهای خارج از کشور که گفته می شوند مقرر است پلت فرم ها بسته شود قرار نگیرند، خیر، مقرر است صرفاً خلاء قانون گذاری در این عرصه رفع گردد، فضاسازی هایی بود که می گفتند برای مثال مقرر است اینستاگرام بسته شود، خیر، بخش عمده ای از زندگی مردم در فضای اینستاگرام دنبال می شود، اما قانون گذاری لازم هم مورد توجه است که در این کمیسیون صورت خواهد گرفت.
همینطور زهره الهیان - نماینده مردم تهران در مورد اهمیت طرح پشتیبانی از کاربران در فضای مجازی اظهار داشت: نبود قانون جامع در حوزه فضای مجازی حتی مساله معیشت مردم را در این عرصه با مشکل مواجه کرده و مردم نمی توانند پیگیر حقوق خود در فضای مجازی باشند، متاسفانه قانونی وجود ندارد که با اختلال گران این حوزه برخورد کند و به پیگیری حقوق متضررین این حوزه بپردازد، در حالیکه در سایر کشورها به صورت جدی با این اختلال گران برخورد می شود اولویت اصلی دولت مسائل اقتصادی می باشد و ما باید زمینه را در این کمیسیون مشترک به نحوی قانون گذاری نماییم که مردم بتوانند در این فضا مطالبات خویش را پیگیری کنند.
همینطور بر این نکته تاکید شد که مردم باید بدانند این طرح در جهت تأمین منافع ملی و مصالح ملت ایران است، به جهت اینکه بتوانیم در تصویب این طرح به یک اجماع ملی برسیم، لزوم داشت کمیسیون مشترک تشکیل گردد تا با دعوت از فعالان بخش خصوصی و سایر حوزه ها این طرح مهم در جهت احقاق حقوق مردم به تصویب رسانده شود، با راه اندازی یک سامانه برای اطلاع رسانی به مردم در کمیسیون مشترک و با اطلاع رسانی دقیق به مردم از روند کاری کمیسیون، هجمه ها ضد این طرح تمام می شود.
به قول غلامرضا نوری قزلجه - سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی در نظر است تغییرات اساسی در طرحی که طراحان اولیه طرح تهیه کرده اند، ایجاد شود و موضوع هایی از قبیل محدودسازی و کاهش پهنای باند کاملا از مدار بررسی ها بیرون برود و تاکید داریم که سایر جلسات کمیسیون هم به صورت شفاف و با حضور رسانه ها برگزار گردد.
طرح صیانت به دنبال رعایت حقوق کاربران در این فضا است
به قول نمایندگان، این طرح دو بخش دارد، در یک بخش کاربران حقوقی دارند که اصلا رعایت نمی گردد. اتحادیه اروپا این حقوق را احصا کرده و در مقابل پلت فرم ها از این حقوق دفاع می کند. این حقوق شهروندان ایرانی در فضای مجازی باید احصا شود. بخش دوم هم خدمات پایه کاربردی فضای مجازی است. این طرح قصد قانون گذاری در کل فضای مجازی را ندارد و تنها به دنبال رعایت حقوق کاربران در این فضا است.
همینطور گفته شد که بیشتر از دو ماه از تشکیل این کمیسیون می گذرد، اظهار داشت: در حالی درباره این طرح بحث می شود که نه انتشار یافته و نه دراختیار نمایندگان قرار گرفته است، وقتی طرح به صورت شفاف منتشر نمی گردد، باید این فضاسازی ها هم ضد آن صورت بگیرد. ما باید بگوییم به دنبال محدودسازی نیستیم و به دنبال فضای صالح مجازی هستیم. دیگران در شبهه سازی پیرامون این طرح فعال تر بودند و ما در حالت تدافعی قرار گرفتیم و باید امشب دورنمای کار مشخص می شد اما این فرصت سوزی رخ داده و این موارد سبب شده که ما بیشتر گرفتار حاشیه شویم.
بر این نکته هم تاکید شد که در این کشور ۸۵ میلیون از خدمات اینترنت استفاده می نمایند و میلیونها نفر با همین فضای مجازی ارتزاق می کنند. کوچک ترین اشتباه در ساماندهی فضای مجازی بخش عظیمی از اقتصاد کشور را که مبتنی بر این فضا است را به مخاطره می اندازد. امروز هیچ مکانیزمی نمی تواند جایگزین این بستر بشود و باید این فضای مجازی که به شکلی زندگی حقیقی مردم شده را به صورت شفاف و روشن بررسی کرد.
مجلس به درستی درباره طرح صیانت اطلاع رسانی نکرد
برخی نمایندگان از نحوه اطلاع رسانی این طرح توسط مجلس انتقاد و بیان نمودند یکی از انتقاداتی ضد این طرح عنوان شد این بود که مجلس نتوانست درست در این مورد به درستی اطلاع رسانی کند. امیدوارم سخنگوی طرح بتواند اطلاع رسانی درست کند و باید به زمان بندی طرح هم اهمیت بدهیم و بتوانیم این طرح را زودتر به سرانجام برسانیم. باید اعتمادآفرینی داشته باشیم و می خواهیم از اقشار مختلف جامعه دعوت نماییم تا در این جلسات باشند. پیشنهاد شد سامانه ای ایجاد شود تا منتقدین دغدغه های خویش را عرضه کنند تا ما آنها را بشنویم و در جهت حل آنها تلاش نماییم.
بر این اساس طبق تاکید و درخواست نمایندگان، انجمن های صنفی و فعالین عرصه در خدمات فضای مجازی باید نظرات خویش را بگویند. دغدغه ای که این افراد دارند این است که آیا فضای ملی می تواند به کسب و کار آنها کمک نماید و آیا بحث قطعی ارتباطات جهانی در کار است؟ در صورتیکه اینطور نیست و می خواهیم پلت فرم هایی داشته باشیم که هنگام تحریم های فناورانه بتوانیم به کار خود ادامه دهیم.
همه این موارد در حالی اعلام و اظهار شد که طبق اعلام نمایندگان مجلس در این نشست، هیچ کسی در این کمیسیون نمی داند که پیش نویس آماده شده دقیقا نظر چه کسی است؟ هر چیزی که اینجا عرضه می شود باید مرجع و مسند آن مشخص باشد و بهتر است آئین نامه در جلسه بعدی مشخص شود و سپس بتوان درباره این طرح صحبت کرد.1400/07/27
14:52:59
3.3 / 5
860
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین