داغ ترینها: ....

کشف سیاره ای که یک سال کامل در آن ۱۶ ساعت است

کشف سیاره ای که یک سال کامل در آن ۱۶ ساعت است

کمیاب آنلاین: ستاره شناسان موفق به کشف سیاره ای جدید در خارج از منظومه شمسی شده اند که تنها در ۱۶ساعت به دور ستاره خود می چرخد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی BGR، شکار مداوم سیارات خارج از منظومه شمسی به کشف بیشتر از ۴ هزار جهان دوردست منجر گردیده است. بعضی از این سیارات جدید به دور ستاره هایی می گردند که هزاران سال نوری از زمین فاصله دارند. این جهان های یافت شده شامل سیارات عظیم و همینطور غول های گازی بزرگی هستند که در بعضی موارد شباهت هایی با سیارات منظومه شمسی دارند.
محققان حتی بعضی از سیارات شبیه به زمین را هم در خارج از منظومه شمسی پیدا کرده اند. با این وجود، آخرین اکتشاف ستاره شناسان شامل یک سیاره ساخته شده از گاز های داغ است که با سایر سیارات کشف شده تا حدی متفاوت است.


این سیاره تازه کشف شده مشتری فوق داغ نامیده می شود؛ چونکه دمای سطح این سیاره به حدود ۳ هزار و ۵۰۰ درجه کلوین (حدود ۶ هزار درجه فارنهایت) می رسد و میتوان ادعا نمود که این حرارت تقریباً به اندازه یک ستاره کوچک داغ است. محققان این سیاره را TOI-۲۱۰۹b نامگذاری کرده اند و گفته می شود دومین سیاره داغی است که تابحال کشف شده است.
با این حال موضوعی که این غول گازی را بسیار جالب می کند این است که این سیاره تنها در مدت ۱۶ ساعت به دور ستاره خود می چرخد. این خصوصیت سبب شده یک سال در این سیاره بسیار کمتر از یک شبانه روز زمینی باشد. محققان اعتقاد دارند که دلیل خصوصیت فوق، احیانا واپاشی مداری سیاره TOI-۲۱۰۹b که بر مبنای آن به آرامی دور ستاره اش می چرخد، نزدیک تر و نزدیک تر شده تا این که یک روز با آن برخورد کرد.
ماهواره بررسی گذر سیارات فراخورشیدی گذر ناسا به نام «تس» (TESS)، این سیاره فوق داغ را کشف کرد. «ایان وانگ»، سرپرست این تیم تحقیقاتی در مورد این کشف جدید می گوید: امکان دارد بتوانیم بگوییم که چگونه این سیاره در یک یا دو سال آینده به ستاره خود نزدیکتر می شود.
ماهواره تس ناسا رصد TOI-۲۱۰۹ را در ماه مه ۲۰۲۰ شروع کرد. این سیاره در بخش جنوبی صورت فلکی هرکول واقع شده و حدود ۸۵۵ سال نوری از زمین فاصله دارد. این سیاره دو هزار و صد و نهمین شیء مورد توجه است که توسط ماهواره تس کشف شده است. این فضاپیما یک ماه برای اندازه گیری نور ستاره و همینطور گذر زمان صرف کرد. گذرها افت های دوره ای در نور ستارگان هستند که محققان از آن برای نشان دادن عبور یک سیاره از مقابل ستاره استفاده می نمایند. این داده ها تأیید می کند که این ستاره میزبان جسمی است که هر ۱۶ ساعت یک مرتبه از اطراف آن عبور می کند.
مشروح این کشف در نشریه Astronomical انتشار یافته است.


منبع:

1400/09/09
11:52:00
3.3 / 5
1111
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , مشتری
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین