داغ ترینها: ....

رویدادهای علمی مهم جهان که محور پژوهش های سال 2022 قرار می گیرند

رویدادهای علمی مهم جهان که محور پژوهش های سال 2022 قرار می گیرند

کمیاب آنلاین: سویه جدید اومیکرون و ارتقای واکسن های کرونا، ماموریت ها در مریخ و ستاره ها، فیزیک ذرات و کوشش برای حفظ تنوع زیستی ازجمله مطالبی هستند که مقرر است تحقیقات سال آینده میلادی را در عرصه علمی جهان تشکیل دهند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی نیچر، جهان از آنجا که وارد سومین سال همه گیری کووید-۱۹ می شود و پایانی برای آن متصور نیست، یک چالش فوری درک بهتر تأثیر اومیکرون - سویه جدید کرونا است که برای نخستین بار در آخر ماه نوامبر (آذرماه) مشاهده شد و تهدیدی که بوجود می آورد.
نتایج اولیه نشان داده است که واکسن ها در مقابل اومیکرون مؤثر نیستند و پژوهشگران همچنان درحال رقابت برای یافتن اطلاعات بیشتر درمورد شدت بیماری ناشی از آن هستند. در سال ۲۰۲۲، پژوهشگران و مقامات بهداشت عمومی همچنان به نظارت بر ظهور انواع جدید SARS-CoV-۲ و همین طور اثرات بلندمدت آن بر افرادی که از عفونت بهبود یافته اند، ادامه خواهند داد.
کشورهای ثروتمند آغاز به ارائه واکسن های تقویت کننده به جمعیت خود کرده اند و این عرضه به احتمال زیاد در بحبوحه نگرانی ها درمورد اومیکرون ادامه می یابد اما حدودا نیمی از جمعیت جهان هنوز حتی یک دز واکسن خک دریافت نکرده اند.
اکنون یک سوال بزرگ این است که آیا شرکت های داروسازی از حق ثبت اختراع چشم پوشی می کنند یا گام های دیگری جهت کمک به مقرون به صرفه تر کردن واکسن های خود برای کشورهای کم درآمد، برای شروع پر کردن شکاف بزرگ در پوشش جهانی بر می دارند. در همین حال، به احتمال زیاد بحث درباره منشا ویروس ادامه می یابد.
سازمان جهانی بهداشت با انتصاب گروهی متشکل از ۲۶ محقق، کوشش های خودرا برای حل این معما تجدید کرده است.
ارتقای واکسن ها
توسعه دهندگان واکسن، نگاه خودرا به نسل بعدی واکسن های طراحی شده برای محافظت در مقابل ویروس کرونا که به سرعت درحال تکامل است، معطوف کرده اند. سال آینده ممکنست شاهد توسعه واکسن های RNA پیام رسان باشیم که سویه های خاصی از کرونا را هدف قرار می دهند و تعدادی از مقامات بهداشت عمومی به نقش فزاینده واکسن ها با استفاده از فناوری های دیگر امید دارند.
واکسن های مبتنی بر پروتئین نوع مرسوم تری از ایمن سازی هستند - تعدادی از آنها برای دهه ها در مقابل بیماری هایی همچون هپاتیت و زونا استفاده شده اند - و در سال ۲۰۲۱ در مرحله سوم آزمایش های بالینی کووید-۱۹ نتایج امیدوارکننده ای داشته اند.
واکسن های مبتنی بر دی ان ای DNA ارزان تر از واکسن های mRNA هستند و نیازی به نگهداری در دمای فوق سرد ندارند، بدین سبب می توانند جایگزین خوبی برای کشورهای کم درآمد باشند. همین طور پیشرفت هایی در حوزه ساخت واکسن برای سایر ویروس ها و بیماری های مهم همچون اچ آی وی HIV، مالاریا و بیماری لایم، پیش بینی می شود.
رونق بزرگ فیزیک در سال ۲۰۲۲
پس از یک تعطیلی چند ساله و کارهای گسترده تعمیر و نگهدار، مقرر است «برخورد دهنده بزرگ هادرونی» در ماه ژوئن فعالیت خودرا در سرن، آزمایشگاه فیزیک ذرات اروپایی خارج از ژنو، سوییس، از سر بگیرد. آزمایش های اصلی LHC ATLAS و CMS ارتقاء و با لایه های اضافی از اجزای آشکارساز گسترش یافتند.
این کار به پژوهشگران اجازه می دهد تا داده های بیشتری را از۴۰ میلیون برخورد پروتون که هر کدام از آنها در هر ثانیه تولید می شود، جمع آوری کنند. همین طور چهار آشکارساز امواج گرانشی جهان - یکی در ژاپن، یکی در ایتالیا و دو آشکارساز در آمریکا - در ماه دسامبر یک رصد جدید را شروع می کنند.
در دانشگاه ایالتی میشیگان در «ایست لنسینگ»، انتظار می رود که «تأسیسات پرتوهای نادر ایزوتوپ» در اوایل سال ۲۰۲۲ آغاز به کار کند. هدف این شتاب دهنده چند مرحله ای ۷۳۰ میلیون دلاری، سنتز هزاران ایزوتوپ جدید از عناصر شناخته شده است و ساختار هسته ای و فیزیک ستاره های نوترونی و انفجارهای ابرنواختری را بررسی خواهدنمود.ماموریت ها به ماه
قرار است مجموعه ای از مدارگردها و فرودگرهای سازمان های فضایی و شرکت های خصوصی در سال ۲۰۲۲ راهی ماه شوند. ناسا مدارگرد «آرتمیس ۱» را در نخستین آزمایش این سیستم پرتابی که مدت ها به تاخیر افتاده است، پرتاب خواهد کرد؛ مقرر است در نهایت این مدارگرد فضانوردان را به سطح ماه بازگرداند.
همچنین و مدارگرد CAPSTONE ناسا، آزمایشاتی را برای آماده سازی Gateway، نخستین ایستگاه فضایی که به دور ماه می چرخد، انجام خواهد داد. سومین ماموریت قمری هند به نام Chandrayaan-۳، نیز می خواهد نخستین فرود نرم (فرودی که به فضاپیما لطمه نمی رساند) خودرا انجام دهد و کاوشگر خودرا حمل کند.
ژاپن نیز با ماموریت SLIM نخستین فرود نرم خودرا روی ماه انجام خواهد داد و روسیه نیز می خواهد با فرودگر Luna ۲۵ شکوه برنامه قمری شوروی را احیا کند. مدارگرد قمری «رهیاب» کره جنوبی نیز اکتشاف ماه خودرا شروع خواهدنمود.
در بخش خصوصی، شرکت ispace مستقر در توکیو درحال پرتاب کاوشگر Hakuto-R است که حامل کاوشگر «رشید مون» (Rashid Moon ) امارات متحده عربی است. دو شرکت آمریکایی به اسامی «استروبوتیک تکنولوژی» در پیتسبورگ، پنسیلوانیا، و «اینتویتیو مشین» در هیوستون، تگزاس، نیز درحال آماده سازی کاوشگرهایی هستند که ابزارهای ناسا را به سطح ماه حمل خواهند کرد.
سفر به مریخ و ستاره ها
یکی دیگر از سفرهای فضایی حماسی که باید در سال ۲۰۲۲ تماشا کرد، ماموریت مشترک «اگزومارس روسیه و اروپا» خواهد بود که مقرر است در ماه سپتامبر آینده (شهریور - مهرماه) منفجر شود و مریخ نورد «روزالیند فرانکلین» سازمان فضایی اروپا را به مریخ ببرد و در آنجا نشانه هایی از حیات گذشته را جستجو کند.
این پرتاب در ابتدا برای سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده بود، اما تا حدودی به علت مشکلات مربوط به چترهای مورد نیاز برای فرود ایمن روی زمین به تعویق افتاد.
چین همین طور می خواهد ایستگاه فضایی خودرا به نام «تیانگونگ» تکمیل کند و بیش از هزار آزمایش از رصد نجومی و زمین گرفته تا اثرات ریزگرانش و تشعشعات کیهانی را بر رشد باکتری ها ترتیب داده است.
اقدام اقلیمی
پس از برگزاری اجلاس معروف به کاپ ۲۶ (بیست وششمین نشست سران کشورهای عضو سازمان ملل و امضاکنندهٔ کنوانسیون تغییرات اقلیمی
COP۲۶) امسال میلادی در گلاسکو انگلیس، نمایندگانی از سراسر جهان در نوامبر ۲۰۲۲ در شرم الشیخ مصر در اجلاس آینده برای انجام دور دیگری از مذاکرات آب و هوایی سازمان ملل متحد، گرد هم می آیند.
انتظار می رود کشورها تعهدات اقلیمی منطبق با هدف توافقنامه پاریس در سال ۲۰۱۵ را در خصوص محدود کردن گرمایش جهانی به زیر ۲ درجه سانتی گراد بالاتر از دمای قبل از صنعتی شدن، مطرح کنند.
در همین حال، پژوهشگران بر انتشار گازهای گلخانه ای به دنبال تعهدات در COP۲۶ - که شامل وعده هایی برای کاهش استفاده از زغال سنگ و کاهش انتشار متان بود - نظارت خواهند کرد. انتشار کربن پس افتی که به علت همه گیری بیماری کرونا در سال ۲۰۲۰ پیدا کرد، در سال ۲۰۲۱ باردیگر افزوده شد.
تلاش برای حفظ تنوع زیستی
کشورها بر روی مجموعه جدیدی از اهداف برای کاهش سرعت از دست دادن تنوع زیستی فعالیت می نمایند. اهداف تنوع زیستی Aichi که در سال ۲۰۱۰ تأسیس شد، عمدتا تا اولتیماتوم تعیین شده در سال ۲۰۲۰ از قلم افتاد.
نشست بعدی اعضای کنوانسیون سازمان ملل در مورد تنوع زیستی - که در ابتدا برای سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده بود -قرار است از ۲۵ آوریل تا ۸ مه در «کونمینگ» در چین برگزار شود، اما نگرانی در مورد سویه اومیکرون SARS-CoV-۲ ممکنست باردیگر این برنامه ها را لغو کند.منبع:

1400/09/29
12:14:20
0.0 / 5
747
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین