داغ ترینها: ....

راه اندازی شبکه ملی اینترنت با کمک چین از شایعه تا واقعیت

راه اندازی شبکه ملی اینترنت با کمک چین از شایعه تا واقعیت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اظهاراتی در خصوص ملی کردن اینترنت ایران با همکاری چین، این شایعات را بی اساس دانسته است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، شبکه ملی اطلاعات طرحی بود که در ابتدا از آن با عنوان اینترنت ملی یاد می شد اما با گذشت چند سال و تاکید مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تا حدودی این نگرانی برطرف شد که بنا نیست حصاری میان شبکه داخلی و اینترنت جهانی بوجود آورد. با این وجود، هنوز هم می توان تناقض هایی از گفتار مسئولان سیاسی و ارتباطی کشور درباره دیدگاهشان از شبکه ملی اطلاعات پیدا کرد.
برای مثال، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات- بارها تاکید کرده بود: ما در شبکه ملی اطلاعات دنبال قطع ارتباط با دنیا نیستیم. اگر ایده هر کسی در کشور این باشد که چیزی به اسم «اینترنت ملی» ساخته شود، اصلا از نظر فنی امکان پذیر نیست. هیچگاه یک اندیشکده با ظرفیت ۸۰ میلیون فکر از یک اندیشکده با ظرفیت ۸ میلیارد فکر برتر نیست و کسی که دنبال این برود، خیانت است.
در مقابل افراد دیگری ازجمله سیداحمد خاتمی -عضو شورای نگهبان- معتقدند: مسئولان خودشان اعتراف می کنند که ۸۰ درصد فضای مجازی در اختیار آمریکا است و این یک واقعیت است. چینی ها پیش از دیگران این را فهمیدند و فضای مجازیِ - به تعبیر آنها - «کالیفرنیایی» را به چین راه ندادند. خودشان فضای مجازی بومی ابداع کردند.
یا غلامرضا جلالی -رئیس سازمان پدافند غیرعامل- که بارها به تجربه چین در راه اندازی اینترنت ملی اشاره کرده و معتقد است: چین اینترنت ملی خودرا سال ها است که راه اندازی کرده و بستر متناسب با خودرا در آن گسترش داده و اگر ما نیز در نهایت بخواهیم اقتصاد، فرهنگ، اقتدار و ارزش های خودرا حفظ نماییم باید یک نگاه ملی و بومی بر زیرساخت های فضای سایبر در تقاطع با همه حوزه ها ایجاد نماییم.
اما حالا و با آغاز فاز اجرائی سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، برخی تحلیل ها و دیدگاه ها در فضای مجازی انتشار یافته که بعضا نگرانی و سوالاتی را میان کاربران اینترنتی به وجود آورده که ممکنست الگوهای شبکه های داخلی چینی در ایران هم اجرا شود؟
هرچند مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش تر هم اعلام نموده اند که در تفاهم نامه و سند همکاری با چین چنین چیزی وجود ندارد اما بتازگی عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم در اینستاگرام در پاسخ به سوال یکی از کاربران که نوشته بود «ظاهراً مقرر است با همکاری و کمک کشور چین، اینترنت ملی شود» اظهار داشت که این «شایعات بی اساس است.» حال باید دید استفاده از تجربیات چین که در اظهارات برخی مسولان به آن اشاره شده، چطور می تواند به برخورداری از تکنولوژی برتر جهانی کمک نماید.1400/11/01
19:17:02
0.0 / 5
744
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین