داغ ترینها: ....
وزیر ارتباطات اعلام كرد

به نقطه بحرانی در شبکه اینترنت رسیدیم

به نقطه بحرانی در شبکه اینترنت رسیدیم

به گزارش کمیاب آنلاین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: افزایش تعرفه های پستی از نخستین روزهای سال ۱۴۰۱ اتفاق می افتد و امیدواریم بخشی از مشکلات پستی را حل کند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- امروز در آیین افتتاح سیستم سورتینگ هوشمند مرکز تجزیه و مبادلات کشور با اشاره به اینکه یکی از مواردی که می تواند به رضایتمندی همکاران پستی در زمینه معیشتشان کمک نماید، بحث تعرفه های پستی است، اظهار داشت: در دو سال و نیم گذشته تعرفه های پستی تغییری نکرده، آن هم در شرایطی که شاهد تورم های ۴۰ و ۵۰ درصدی بودیم. هم اکنون هزینه هایی که برای ارسال بسته های پستی انجام می شود، بیشتر از تعرفه های پستی است که پرداخت می کنند.
وی با اشاره به اینکه تعرفه های پستی نیازمند بازبینی بوده، اضافه کرد: در ماه آبان در کمیسیون تنظیم مقررات، جلسه هایی در ارتباط با تعرفه برگزار شده و بحث افزایش تعرفه، آزادسازی و رقابتی کردن آنها را به تصویب رساندیم، اما اعلام عمومی نکردیم چون دولت اعلام نموده بود که هرگونه افزایش قیمت باید علاوه بر مراجع تخصصی خودش باید در ستاد تنظیم بازار هم تصویب شود، در نهایت هم دولت تصمیم گرفت تا آخر سال افزایش قیمتی از جانب دولت اتفاق نیفتد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در نخستین روزهای سال ۱۴۰۱، این افزایش تعرفه محقق خواهد شد که بطور قطع کمک می نماید بعضی از مشکلات شرکت ملی پست حل شود، اما با بهینه سازی و افزایش بهره وری و استفاده بهتر از فناوری میتوان هزینه های تمام شده را کم کرد و ازین طریق بخشی از مشکلات شرکت پست حل می شود. سختی کار موزعین را پیگیری کرده و آنرا در کمیسیون اجتماعی دولت الکترونیکی مطرح کردیم اما با آن موافقت نشد، اما مجدد آنرا پیگیری می نماییم. باآنکه وزارت ارتباطات از فیبرهای دریایی زیر آب گرفته تا مدارهای بالای ۳۶ هزار کیلومتر مشغله دارد، اما هیچ گاه مشکلات پست کشور را فراموش نخواهیم کرد.
زارع پور ضمن اشاره به نقاط قوت، ضعف و مشکلات شرکت ملی پست و کوشش برای حل این مشکلات اظهار داشت: امروز فناوری اطلاعات زندگی بشر را دگرگون کرده و همه چیز متاثر از این تکنولوژی است. در این دوره وابستگی بشر به این فناوری کلیدی بیشتر از گذشته شده است. با انتشار کرونا تمام کسب و کارها تعطیل شدند و فرایندها به سمت غیرحضوری شدن رفت، اما شرکت ملی پست بیشتر از گذشته به صورت حضوری کار کردند. درحالی که وظایف بقیه کسب و کارها به واسطه دورکاری کاهش پیدا کرد اما کار شرکت ملی پست سه برابر گذشته با سیل مرسولات و بسته های پستی رو به رو شد.
وی با بیان اینکه همت مجموعه پستی کشور در زمان انتشار کرونا قابل تقدیر است، اظهار نمود: شرکت ملی پست در دوران انتشار کرونا نه تنها تعطیل نشد، بلکه بیشتر از گذشته به فعالیت پرداخت و در زمانی که کشور به آن نیاز داشت، توانست نمره قبولی بگیرد. در دوره جدید مدیریتی شرکت ملی پست که از روز گذشته شروع شده است، هم انتظار داریم چشم اندازهای پست هوشمند در کشور ما محقق شده و پست جمهوری اسلامی ایران به اپراتور پست هوشمند تبدیل گردد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: لازمه دستیابی به این هدف توجه به سرمایه های انسانی و حفظ اعتماد مردم به این نماد ملی است. در حکم مدیرعامل شرکت ملی پست ذکر کرده ام که باید برای بالا بردن کیفیت معاش کارمندان کوشش کرد. شرکت ملی پست باید به پشتوانه توسعه اقتصاد دیجیتال کشور تبدیل گردد. برای دستیابی به این هدف، نیاز است از زمان قبول مرسوله تا توزیع آن، از فناوری های روز بهره برده و کار مردم و کارمندان را کاهش دهیم تا آنها طعم شیرین فناوری را بچشند.
زارع پور تصریح کرد: تفکیک هوشمند پست که بزرگ ترین مرکز آنرا امروز در کشور افتتاح کردیم، کمک می نماید به این چشم انداز دست پیدا نماییم. انتظار داریم با ارتقا سطح کیفی خدمات پست، رضایتمندی مردم از این مجموعه افزایش پیدا کند تا لبخند رضایت را بر لبان مردم ببینیم. همینطور تا کنون جلسات گوناگونی با مدیران، هیات مدیره و مدیران استانی مجموعه پستی کشور داشتیم و در جریان مشکلاتی که در این شبکه وجود دارد، قرار گرفته ایم.
او همینطور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز شاهد افتتاح بزرگ ترین مرکز هوشمند تفکیک محصولات پستی در کشور هستیم که با تلاش بی وقفه کارکنان شرکت پست طی پنج ماهه گذشته به راه افتاده است. به دنبال این هستیم که با استفاده حداکثری از فناوری های نوین و به روز در تمامی فرایندهای پستی از دریافت مرسوله، تفکیک و رهسپاری شاهد ارتقای کیفیت و تحقق پست هوشمند در آینده نزدیک باشیم. با استفاده از سیستم سورتینگ هوشمند پستی میتوان در سال بیشتر از ۷۰ میلیون مرسوله را بدون دخالت دست و کاملاً هوشمند تجزیه و تفکیک کرد و در نتیجه کیفیت خدمات پستی افزایش می یابد.
زارع پور افزود: برنامه ریزی کردیم که چنین سیستمی در تمامی مراکز استان ها راه اندازی شود. رضایت مندی مردم از خدمات پستی در اولویت فعالیتهای وزارت ارتباطات قرار دارد و این رضایت مندی به واسطه استفاده حداکثری از فناوری های هوشمند محقق می شود. سیستم های استفاده شده در این مرکز جزو پیشرفته ترین تجهیزاتی است که الان در اپراتورهای لجستیک سراسر دنیا استفاده می شود. سیستمی که امروز مشاهده می نماییم تلفیقی از اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و کلان داده ها است.
به نقطه بحرانی در شبکه اینترنت رسیدیم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد کیفیت و سرعت اینترنت کشور اظهار داشت: سرعت اینترنت معمولا در ساعتهای اوج مصرف کاسته می شود و در بقیه ساعات روز مردم کمتر مشکل دارند. این یعنی مشکل در زیرساخت های شبکه است، چون زیرساخت های پهن باند ثابت در کشور توسعه پیدا نکرده است مردم از شبکه سیار استفاده می نمایند و زیرساخت های این شبکه هم ظرفیت این حجم از استفاده را ندارد و همین مساله سبب کندی سرعت اینترنت می شود.
زارع پور افزود: همینطور تقاضای مردم برای ترافیک بین الملل و داخلی خیلی بیشتر از گذشته شده است و از همین رو به نقطه بحرانی در شبکه اینترنت رسیدیم. البته وزارت ارتباطات با واگذاری باند فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز به اپراتورها به دنبال افزایش کیفیت و سرعت اینترنت است که تجهیزات برای نصب روی این فرکانس به سرعت وارد و در شبکه نصب شود تا ظرف یک یا دو ماه آینده کیفیت اینترنت بهتر شود.
وی بیان نمود: بخش زیادی از تجهیزات اپراتورها در شهرهای مختلف کشور گرفتار مشکل است و شهرداری ها به آنها امکان اجازه نصب BTS را نمی دهند. پیگیر حل مشکلات سایت BTS اپراتورها در شهرهای مختلف هستیم. بعضی از این سایت ها احتیاج به تعمیر دارند و برای برخی دیگر از سمت شهرداری حکم قلع و قمع صادر شده که با شهردار تهران درحال مذاکره هستیم تا این حکم لغو شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه راهکار اساسی برای حل مشکل سرعت اینترنت کشور توسعه شبکه پهن باند ثابت است، اضافه کرد: برای تحقق این هدف، هفته آینده نیم میلیون پورت فیبر نوری در چند شهر کشور راه اندازی می شود و پروژه بزرگ فیبر نوری نقاط را تا آخر دولت سیزدهم به صورت کامل راه اندازی می نماییم. ما هیچ مشکلی برای تأمین پهن باند در کشور نداریم و اپراتورهایی که این مورد را بیان می کنند، می خواهند کم کاری و نقصان های خویش را به گردن وزارت ارتباطات بیندازند.
منبع:

1400/11/18
11:49:04
5.0 / 5
1252
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین