داغ ترینها: ....

مقایسه سرعت اینترنت در ایران با کشورهای اطراف

مقایسه سرعت اینترنت در ایران با کشورهای اطراف

کمیاب آنلاین: سرعت اینترنت موبایل ایران بااینکه از کشور افغانستان 60 پله بالاتر است، اما از همسایه های دیگرش از جمله، امارات، قطر و عربستان، پایین تر است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، در یک هفته گذشته، بر سر سرعت اینترنت در ایران جنجال های زیادی به پا شد، بیشتر از این جهت که اینترنت ایران با کشور افغانستان مقایسه شده بود، برای اینکه مسئولان حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم اذعان دارند که وضعیت اینترنت در ایران مطلوب نمی باشد و به ویژه اینترنت ثابت که به حالت بحرانی رسیده است.
اینکه چرا عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- به مقایسه سرعت اینترنت افغانستان و ایران پرداخته و اشاره نمود که اینترنت ایران با افغانستان برابر نیست و حتی ۱۰۰ پله بالاتر است، به خبر یکی از رسانه ها برمی گردد که گفته بود «سرعت اینترنت در ایران، هم رده با افغانستان شده» و این خبر، وزیر ارتباطات با به واکنش واداشت، اما اگر بخواهیم یک پله بالاتر نگاه نماییم، باید ببینیم از ابتدا چرا اینترنت ایران باید با افغانستان مقایسه شود.
اگر افغانستان بعنوان یکی از کشورهای همسایه ایران، مورد مقایسه قرار گرفته، باید دید سرعت اینترنت در همسایه های دیگر ایران چقدر است. بدین ترتیب به وب سایت اسپیدتست (Speedtest) که فاکتورهای جهانی اینترنت را در کشورها بررسی می کند و بتازگی آخرین آمار مربوط به ماه ژانویه میلادی را منتشر نموده، مراجعه کردیم و به مقایسه پرداختیم.
کشورهایی که سرعت اینترنت موبایلشان از ایران بالاتر است
اینترنت موبایل در امارات، نه فقط بعنوان یکی از همسایه های ایران، بلکه بطور کلی در جدول اینترنت موبایل جهانی، در صدر قرار دارد و میانه سرعت دانلود آن ۱۳۵.۶۲ مگابیت برثانیه است.


کشور قطر در رتبه سوم جهانی و بعد از امارات در میان همسایه های ایران، قرار گرفته که میانه سرعت دانلود اینترنت موبایل آن ۱۰۹.۸۶ مگابیت برثانیه گزارش شده است.


عربستان در سومین رتبه اینترنت موبایل در بین همسایه های ایران قرار دارد و با کسب رتبه ششم جهانی، میانه سرعت دانلود آن معادل ۹۴.۲۵ مگابیت برثانیه است.


پس از آن کویت در جایگاه چهارم در بین همسایه های ایران و رتبه ۱۰ جهانی از نظر اینترنت موبایل قرار گرفته و میانه سرعت دانلود آن ۸۱.۳۳ مگابیت برثانیه اعلام شده است.


کشور عمان که در آمار جهانی نسبتا با فاصله از سایر همسایه های ایران و در رتبه ۳۲ قرار گرفته، ۵۰.۳۸ مگابیت برثانیه میانه سرعت دانلود اینترنت موبایل دارد و پنجمین رتبه را در بین همسایه های ایران کسب کرده است.


رتبه ششم اینترنت موبایل در بین همسایه های ایران متعلق به عراق است که در آمار جهانی با میانه سرعت دانلود ۳۶.۱۲ مگابیت برثانیه، در رتبه ۴۷ جهانی قرار دارد.


ترکیه با میانه سرعت دانلود ۳۲.۲۸ مگابیت برثانیه، در رتبه هفتم کشورهای همسایه ایران قرار دارد و رتبه جهانی آن هم ۵۸ است.


کشور آذربایجان در رتبه ۶۰ جهانی از نظر سرعت اینترنت موبایل قرار دارد و با میانه سرعت دانلود ۳۰.۹۶ مگابیت برثانیه، در بین کشورهای همسایه ایران در جایگاه هشتم است.


ارمنستان با میانه سرعت دانلود ۲۶.۲۳ مگابیت برثانیه که به سرعت اینترنت موبایل در ایران هم تا حدودی نزدیک است، نهمین جایگاه را در بین کشورهای همسایه ایران دارد و در رتبه ۶۹ جهانی قرار گرفته است.


پس از این ۹ کشور، ایران با میانه سرعت دانلود ۲۳.۱۰ مگابیت برثانیه، در رتبه ۷۷ جهانی در زمینه اینترنت موبایل قرار دارد.


کشورهایی که سرعت اینترنت موبایل آنها از ایران کمتر است
از میان کشورهایی که سرعت اینترنت موبایلشان از ایران کمتر است، پاکستان با میانه سرعت دانلود ۱۶.۵۶ مگابیت برثانیه در جایگاه ۱۰۲ جهانی قرار دارد.


افغانستان با میانه سرعت دانلود ۵.۱۰ مگابیت برثانیه در زمینه اینترنت موبایل، در جایگاه ۱۳۸ جهانی قرار گرفته است.


ترکمنستان نیز در رتبه ۱۳۹ از میان ۱۴۰ کشور قرار گرفته و میانه سرعت اینترنت موبایل آن، ۳.۰۹ مگابیت برثانیه است.


این آمار نشان دهنده سرعت اینترنت موبایل بود که مسئولان معتقدند این حوزه در ایران به خوبی توسعه یافته است. البته سرعت اینترنت ثابت در کشورهای همسایه ایران، به ترتیبی که در بالا آمده نیست و باتوجه به رتبه هایی که در این تصاویر مشاهده می شود، به این صورت است که امارات، کویت، عربستان، قطر، عمان، ارمنستان، ترکیه، عراق و آذربایجان سرعتی بیشتر از ایران و به ترتیب پاکستان، ترکمنستان و افغانستان سرعتی کمتر از اینترنت ایران دارند.
در عین حال، بااینکه وزیر ارتباطات عنوان کرده بود که ایران ۱۰۰ پله از نظر سرعت اینترنت از کشور افغانستان جلوتر است، اما مطابق آمار اسپیدتست، اینترنت موبایل ایران، با میانه سرعت دانلود ۲۳.۱۰ مگابیت برثانیه و در جایگاه ۷۷ جهانی، ۶۱ پله از افغانستان بالاتر و اینترنت ثابت ایران نیز با میانه سرعت دانلود ۱۰.۳۹ مگابیت برثانیه و در جایگاه ۱۴۱ جهانی، ۳۸ پله از افغانستان بالاتر است.
منبع:

1400/12/01
23:27:15
0.0 / 5
1008
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین