داغ ترینها: ....

واکنش ها به تعبیر یک نماینده برای فعالان فضای مجازی

واکنش ها به تعبیر یک نماینده برای فعالان فضای مجازی

به گزارش کمیاب آنلاین یک عضو هیات رییسه کمیسیون مشترک طرح صیانت از حقوق کاربران از فضای مجازی مطلبی در صفحه توییتر خود درباره ضرورت قانونمند شدن فضای مجازی نوشت که ادبیات این متن و عبارات به کار گرفته شده در آن با واکنش های گسترده ای مواجه گردید.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، عصر روز گذشته مهرداد ویس کرمی نماینده خرم آباد و عضو کیمسیون کمیسیون مشترک طرح صیانت از حقوق کاربران از فضای مجازی در تبیین علل مخالفت های صورت گرفته با طرح صیانت نوشت:
«فضای مجازی؛
به دلیل اهمیت، موضوعی حاکمیتی و محتاج قانونگذاری است.
‏۲. در کشورهای پیشرفته قانونمند است.
‏۳. چند وجهی، پیچیده و نیازمند مدیریت فراقوه ای است.
‏۴. گرگ های مجازی و ⁧سگهای قلاده بلند‬⁩ غربگرا از قانونمندی آن می ترسند.
‏۵. قانونمندی، به نفع کسب و کارهای سالم مجازی است.»
استفاده از دو عبارت «گرگ های مجازی و سگ های قلاده بلند‬⁩» در این توییت با واکنش های گوناگونی در فضای مجازی روبرو شد تا جایی که ویس کرمی ساعاتی بعد توییت دیگری برای عرضه توضیحاتی منتشر نمود و نوشت:
«سگ های قلاده بلند‬⁩ توهین نیست بلکه تعبیری است که ⁧‫ریچارد المان‬⁩ (رئیس قدیم سازمان سیا) در مورد کسانی به کار می برد که کورکورانه و بدون مزد و مواجب، مقلد و مروج تفکر لیبرال دموکراسی آمریکایی هستند؛ بلند بودن قلاده به این معناست که نمی دانند با چند واسطه و نامحسوس، کنترل می شوند!»
اما این آخر ماجرا نبود چه این که انتقادات کاربران فضای مجازی به این توییت شدت یافت و باردیگر ویس کرمی دو ساعت پس از آخرین توییتش، برای بیان توضیحاتی باردیگر در توییت دیگری نوشت:
«من هم مخالف فیلتر کردن ⁧‫فضای مجازی‬⁩ هستم چون با یک توئیت می توانم به نوکران لیبرال دموکراسی آمریکایی در هر کشوری اطلاع دهم که ریچارد المان آنها را ⁧‫سگ قلاده بلند‬⁩ می داند باشد که به خود آیند.
‏پس آفرین بر مردم شریف ایران که امثال او و « نظام لیبرال دموکراسی آمریکایی» را تحقیر کرده اند.»
امروز در واکنش به این مورد برخی از نمایندگان مطالبی را در صفحات شخصی خود در توییتر منتشر کردند؛ جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تایباد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نوشت:
«طرح صیانت‬⁩ مخالف و موافق دارد و باید نظر همه شنیده شود اما این که برخی موافقان به مردم و نمایندگانی که مخالف طرح هستند توهین کنند مبنای قانونی واخلاقی ندارد. هرچه می خواهید توهین کنید اما بدانید ما صدای مردم خود در بهارستانیم و با طرح صیانت و محدود سازی حق ارتباطات مردم مخالفیم.»
جلال رشیدی کوچی نماینده مرودشت و عضو کمیسیون مشترک طرح صیانت از حقوق کاربران از فضای مجازی هم این طور واکنش نشان داد:
«توهین آشکار یکی از موافقین جدی طرح ⁧‫صیانت‬⁩ به منتقدین، که دست بر قضا کل آحاد ملت شریف ایران را شامل می شود، بسیار تاسف برانگیز و مأیوس کننده بود! و تاسف بار تر توجیهات پس از آن بود.
‏کاش به جای صغری و کبرای چیدن، یک جمله عذرخواهی می کردند. بطور قطع ملت بزرگ ایران بخشنده هستند.»
روح الله حضرت پور نماینده ارومیه و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم اظهار داشت:
«مردم حق دارند در مورد تمام مسائل کشور صحبت یا مخالفت کنند. این حق را قانون به آنها داده و یک نماینده مجلس که از راه همین قانون بر صندلی بهارستان نشسته، اجازه ندارد به این حقوق تعرض کند. اگر نماینده مجلس بداند که وکیل ملت است نه قیم آنها، بسیاری از مسائل رفع می شود.»
کریم حسینی نماینده اهواز هم اظهار داشت:
«فضای مجازی‬⁩
‏۱. نیازمند قانونگذاری است اما نخستین قانون از دیدگاه رسول خدا(ص) ⁧‫مکارم اخلاق‬⁩ است.
‏۲. مخالفین نظر شما لزوماً درنده نیستند! مردمی اند که به برکت جمهوری اسلامی ورای آنهادر این جایگاهید.
‏۳. امیدوارم اگر سخنگاه و بلندگویی یافتید گردنتان آنقدر دراز باشد که هر سخنی را بر زبان نیاورید.»
مجتبی توانگر نماینده تهران هم اظهار داشت:
«رهبر حکیم انقلاب همین سال جاری در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس بر لزوم توجه به عقلانیت، طمأنینه لازم و آرامش عقلانی و پرهیز از رفتار هیجانی و حرفهای غیر مسئولانه تاکید نمودند.
با حرف های نسنجیده و هیجانی، ⁧‫مجلس‬⁩ را در مقابل صاحبان اصلی انقلاب یعنی مردم قرار ندهیم.»
به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، چندی قبل کمیسیون مشترک طرح صیانت از حقوق کاربران از فضای مجازی کلیات طرح صیانت را تصویب کرد. معاونت قوانین مجلس در نامه ای به هیات رییسه ایراداتی بر نحوه تصویب کلیات بیان کرد و به دنبال آن هیات رییسه مجلس با برگزاری جلسه ای، این ایرادات را پذیرفت.
در همین باره سیدنظام موسوی سخنگوی هیات رییسه مجلس اعلام نمود که در جلسه هیات رییسه جهت بررسی ایرادات معاون قوانین مجلس بر نحوه تصویب کلیات طرح نظام تنظیم خدمات فضای مجازی در کمیسیون مشترک، اعضای هیات رئیسه مجلس بعد از استماع نظرات طرفین، ایرادات معاونت قوانین را وارد دانستند. تصمیم گیری نهایی درباره این طرح به پس از تصویب لایحه بودجه موکول شد.
منبع:

1400/12/12
23:39:54
0.0 / 5
556
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین