داغ ترینها: ....

چند نفر از کاربران فیبر نوری استفاده می کنند؟

چند نفر از کاربران فیبر نوری استفاده می کنند؟

کمیاب آنلاین: در صورتیکه تا اختتام فروردین ماه امسال، یک میلیون و 141 هزار پورت FTTH نصب شده است، تنها 208 هزار مشترک از فیبر نوری استفاده می نمایند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است و از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به سبب استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارائه دهد. فیبر نوری می تواند سرعت های دانلود و آپلودی بیش از یک گیگابیت عرضه نماید.
درواقع فیبر نوری یا (Fiber To The x) FTTx، یکی از روش های دسترسی به اینترنت ثابت است که بجای تمام یا قسمتی از کابل مسی از کابل های فیبر نوری بهره می برد. بسته به اینکه بجای x چه حرفی قرار بگیرد، به روش های مختلف ارائه آن به کاربر اشاره می کند. در مدل (Fiber To The Home) FTTH، کابل کشی فیبر نوری تا منزل یا واحد کاربر ادامه پیدا می کند و به عبارت دیگر فیبر نوری در تمام مسیر از مخابرات تا داخل منزل جایگزین کابل مسی می شود. در مدل (Fiber To The Building) FTTB، کابل فیبر نوری به ساختمان می رسد و در نهایت خدمات توسط کابل مسی (معمولا VDSL) تحویل داده می شود و در مدل (Fiber To The Cabinet) FTTC، فیبر نوری به نزدیک ترین کافو به کاربر (در فاصله کمتر از ۵۰۰ متری کاربر) ارائه داده می شود و مشترک در نهایت بوسیله یکی از فناوری های DSL (نظیر VDSL) به شبکه متصل می شود.
الزامات برنامه توسعه شبکه این است که ۸۰ درصد خانوارهای هر استان باید پوشش داده شوند و مبنای پوشش خانوار، کدپستی یا پلاک ثبتی شهری/روستایی و نقشه های هوایی مورد تایید سازمان در نواحی خدمات شهری/روستایی است. الزام دیگر این است که حداقل ۵۰ درصد کاربران امکان استفاده از خدمت دسترسی بوسیله فیبر نوری (FTTP) و حداکثر ۵۰ درصد امکان استفاده از خدمت دسترسی پرسرعت بوسیله دسترسی سیمی با قابلیت حداقل سرعت ۵۰ مگابیت برثانیه و دسترسی رادیویی مجاز با قابلیت حداقل سرعت ۳۵ مگابیت برثانیه را داشته باشند.
همین طور برای حداقل ۱۰ درصد کاربران امکان استفاده از خدمت دسترسی بوسیله فیبر نوری با قابلیت حداقل سرعت یک گیگابیت برثانیه وجود داشته باشد. در عین حال وجود یک نقطه حضور در شهر الزامی است.
در عین حال برمبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و ۵ میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل بگیرد. همین طور از زمان شروع دولت سیزدهم هم عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - به موضوع توسعه اینترنت ثابت تاکید کرده و گفته بود که برای توسعه ارتباطات ثابت و دسترسی عموم مردم در سراسر کشور به شبکه امن، پایدار، پرسرعت و ارزان باید یک عزم و اراده ملی شکل بگیرد و نهضت فیبرکشی در کشور راه بیفتد.
هدف گذاری برای ۲۰ میلیون فیبر نوری توسط وزارت ارتباطات بدین صورت است که بهمن ماه سال قبل ۵۰۰ هزار پورت فیبرنوری افتتاح شد و به دنبال آن، برنامه ریزی شده تا در سال ۱۴۰۱ کار در کلان شهرها ادامه پیدا کند و ۵ میلیون پورت فیبر نوری در سال ۱۴۰۱ واگذار شود و در ادامه نیز در سال ۱۴۰۲ حدود ۷ میلیون پورت و در سال ۱۴۰۳ حدود ۸ میلیون پورت راه اندازی شود که در نهایت در سال ۱۴۰۳ به هدف مورد نظر برسیم.
با توجه به این مطاب وب سایت پایش طرح توسعه فیبر نوری به آدرس iranfttx.ir که آمار آن در تصویر زیر آمده است، با وجود نصب یک میلیون و ۱۴۱ هزار پورت FTTH تا فروردین ماه امسال، تنها ۲۰۸ هزار مشترک از فیبر نوری استفاده می نمایند. یکی از دلیلهای عدم اقبال کاربران به استفاده از فیبر نوری، ممکنست هزینه بالای راه اندازی آن باشد که بگفته زارع پور حدود سه میلیون تومان هزینه دارد و با وعده هایی در خصوص ارائه یارانه به اپراتورها یا اقساطی کردن دریافت این هزینه ها، باید دید تا چه اندازه از اهدافی که در نظر گرفته شده، محقق می شود.

1401/02/13
12:20:27
2.5 / 5
545
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین