داغ ترینها: ....

اتفاقی در رجیستری نیفتاده قبلا هم نباید از گمرک خارج می شدید

اتفاقی در رجیستری نیفتاده قبلا هم نباید از گمرک خارج می شدید

به گزارش کمیاب آنلاین درباره این که اعلام شده ضوابط رجیستری گوشی تغییر کرده و درصورت خروج مسافر از محدوده گمرک، امکان رجیستری گوشی وجود ندارد، باید خاطرنشان کرد که این تغییر تازه ای نیست و به بخشنامه دو سال پیش گمرک برمی گردد و از قبل هم امکان برگشت وجود نداشت.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، در بعضی خبرها به نقل از شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) آمده که شرایط رجیستری موبایل طبق آخرین بخشنامه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تغییر کرده است. این مطرح شده که مسافرانی که از گمرک خارج می شوند، به هیچ وجه امکان رجیستری گوشی را ندارند، ازاین رو اگر مسافری قصد رجیستری موبایل را دارند باید پیش از خروج از گمرک، به گمرک فرودگاه رجوع و اقدام نمایند.

این در حالی است که طی توافق صورت گرفته بین دستگاههای ذیربط و ابلاغ گمرک ایران در سال ۱۳۹۹، از آغاز دیماه آن سال شرایط رجیستری تغییر نمود و همین مبحث هم مورد تاکید قرار گرفت.

آن طور که ارونقی-معاون فنی وقت گمرک- اعلام نموده بود، طبق ضوابط تعیین شده، بعد از خروج مسافر از سالن، گمرک از پذیرش هرگونه درخواست جهت ورود اطلاعات گوشی تلفن همراه مسافر خودداری خواهد نمود. وی گفته بود که دستورالعمل ابلاغی در معرض دید مسافرین ورودی قرار گرفته و به آنها اطلاع رسانی صورت می گیرد که پیش از اقدام برای فرآیند رجیستری، از ورودی خارج نشوند.

جریان تغییر فرآیند رجیستری به مکاتبه آذرماه گمرک ایران با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر می گردد؛ از ۱۲ مهر ۱۳۹۹ به گمرکات اجرایی ابلاغ گردید که هرگونه ثبت غیرحضوری گوشی تلفن همراه و پس از خروج از گمرکات اجرایی (مبادی ورودی) توسط مسافرین ممنوع می باشد، براین اساس باید اظهار و ثبت گوشی همراه مسافران فقط در محل مبادی ورودی و بعد از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام می شد. اما این، باعث ازدحام در مبادی ورودی شد که در زمان انتشار کرونا مشکلاتی ایجاد کرد. البته مسایلی دیگر مثل اقدام سودجویان با سوءاستفاده از شرایط بوجود آمده برای خرید و فروش حق رجیستری هم مطرح بود. از این جهت معاون وقت گمرک در مکاتبه ای با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان تبعات این جریان، خواهان اصلاح روند شد و تصریح کرد که اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل، به صورت غیرحضوری و بعد از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک، صورت گیرد.

بر این اساس از ابتدای دیماه ۱۳۹۹، رجیستری غیرحضوری اجرایی و طی آن مسافر دارنده گوشی، می توانست در زمان محدودی نسبت به ثبت اطلاعات اقدام نماید. در این فرآیند گمرکات مسافری ضمن رویت گوشی تلفن همراه مسافرین ورودی مکلف شدند با استفاده از دستگاه بارکدخوان نسبت به ورود اطلاعات در ارتباط با کد ملی‏/کدفراگیر مسافر، شماره گذرنامه مسافر، شماره ‏/شماره های IMEI گوشی تلفن همراه اقدام نمایند و درصورت امکان شماره تلفن همراه به نام فرد متقاضی (در هنگام ورود مسافر عرضه سیم کارت بنام مسافر الزامی نیست) در سامانه merchant ثبت گردد.

پس از درج اطلاعات اولیه گوشی تلفن همراه مسافر توسط گمرک، مسافران ورودی می توانند، سایر اطلاعات تکمیلی و پرداخت حقوق ورودی مربوطه را به صورت غیرحضوری و بدون رفتن به گمرکات اجرایی یا دفاترستادی گمرک ایران، از راه سامانه EPL و ظرف یک ماه از تاریخ ورود خود به کشور انجام دهند.

منبع:

1401/03/31
23:12:51
0.0 / 5
574
تگهای خبر: اجرا , تلفن , دستگاه , رجیستری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین