داغ ترینها: ....

کمک چند صد میلیون دلاری مایکروسافت برای ساخت سوپر کامپیوتر ChatGPT

کمک چند صد میلیون دلاری مایکروسافت برای ساخت سوپر کامپیوتر ChatGPT

کمیاب آنلاین: کمیاب آنلاین: مایکروسافت با صرف صدها میلیون دلار به ساخت یک سوپر کامپیوتر برای شرکت OpenAI کمک کرد تا ظهور ربات هوش مصنوعی ChatGPT را ممکن کند و الان در فکر افزایش مقیاس آن و هر چه بیشتر توانمندکردن این ربات پیشرفته است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، نزدیک به پنج سال پیش، یک شرکت کمتر شناخته شده به مایکروسافت با درخواستی ویژه برای همکاری بمنظور افزایش مقیاس قدرت محاسباتی در مقیاسی که قبلا هیچ گاه انجام نشده بود، نزدیک شد. سپس مایکروسافت چند صد میلیون دلار را صرف ساختن ده ها هزار تراشه قدرتمند برای ساخت یک سوپر کامپیوتر کرد.
این شرکت موسوم به OpenAI از این سوپر کامپیوتر برای آموزش مدل زبانی بزرگ خود یعنی GPT بهره برد و همانطور که حالا همه می دانیم، تاریخ ساز شد.
مایکروسافت با ساخت مدلهای هوش مصنوعی که به کاربران کمک می نماید کارآمدتر کار کنند، غریبه نیست. غلط گیر املای خودکار که تا حالا به میلیونها کاربر کمک کرده است، نمونه ای از یک مدل هوش مصنوعی آموزش دیده در مدل زبانی است. با اینحال شرکت OpenAI بدنبال توسعه چنین چیزی نبود. این شرکت می خواست اساساً نحوه تعامل مردم با کامپیوتر ها را تغییر دهد و به چیزی عظیم نیاز داشت.
چگونه مایکروسافت یک سوپر کامپیوتر برای OpenAI جمع آوری کرد
وقتی OpenAI جزییات مقیاسی را که می خواست محاسبه کند، به مایکروسافت ارائه کرد، مایکروسافت متوجه شد که این شرکت باید برای مدتی طولانی به خدمات رایانش ابری آن دسترسی داشته باشد.
بدین سبب مایکروسافت آغاز به ترکیب ده ها هزار تراشه گرافیکی A100 از شرکت NVIDIA کرد که قدرت محاسباتی بالایی دارند و اغلب برای توسعه مدلهای هوش مصنوعی استفاده می شوند. با این وجود، موضوع فقط اتصال تراشه ها به یکدیگر نبود.
هنگام آموزش مدلهای هوش مصنوعی، کار بین هزاران واحد پردازشی تقسیم می شود که یک دفعه فعال می شوند و به مدیریت دقیق انرژی نیاز دارند. فراتر از آن، پردازنده ها همین طور باید با یکدیگر ارتباط برقرار کنند تا کارهای انجام شده را که مایکروسافت باید برای آن نرم افزار ویژه بنویسد، به اشتراک گذارند.
وقتی که OpenAI مدل خودرا آموزش داد، چالش بزرگتر و مهم تر، در دسترس قرار دادن آن برای خیلی از کاربران بود، بدین سبب مایکروسافت موتور جستجوی Bing جدید خودرا راه اندازی نمود که از GPT-4، نسخه پیشرفته مدل زبانی OpenAI استفاده می نماید و کاربران را در فهرست انتظار قرار می دهد تا بتواند سرورهای خودرا پیش از ارائه سرویس مدیریت کند.
مایکروسافت همین طور بوسیله خدمات هوش مصنوعی Azure خود، زیرساخت های محاسباتی را نیز در اختیار سایر کاربران قرار می دهد تا مدلهای هوش مصنوعی خودرا بسازند.
تیم مایکروسافت Azure باید تمام جزییات کوچک از تراشه ها تا سرورها و مواد سازنده سازه ها را زیر نظر داشته باشد؛ برای اینکه اختلال در هر یک از اجزای سازنده می تواند برنامه های آنها را برای افزایش مقیاس سریع مختل کند.
آنچه که مایکروسافت چند سال پیش برای OpenAI گردآوری کرد، کاربران را شگفت زده کرده است.
حالا چیزی که این شرکت درحال ساخت آنست، حتی بزرگتر و پیچیده تر از نسخه قبلی است و فقط باید منتظر ماند و تصور کرد که چه مدلهای هیجان انگیزی را به نمایش خواهد گذاشت.
بنظر می رسد عصر هوش مصنوعی تازه شروع شده است.
منبع:

1401/12/25
13:34:29
0.0 / 5
430
تگهای خبر: آموزش , اختلال , خدمات , رایانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین