داغ ترینها: ....

سه مزیت توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور

سه مزیت توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور

کمیاب آنلاین: به گزارش کمیاب آنلاین، یک کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه برای توسعه اقتصاد دیجیتال به پلت فرم های قوی نیاز داریم، اظهار داشت: سهم اقتصاد دیجیتال در بیشتر کشورها بالاست و ارزش افزوده بسیاری بوجود آورده است بنابراین باید بسترها و زیرساخت های توسعه اقتصاد دیجیتال را در کشور فراهم نماییم.حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با راه های توسعه اقتصاد دیجیتال و افزایش سهم آن در کشور اظهار نمود: اقتصاد دیجیتال فضای بکری است که می تواند مشاغل زیادی را برای کشور ایجاد نماید و فقط بحث هزینه ها نیست. هم اکنون یکی از حوزه های جدیدی که می تواند شرایط جدید را برای افزایش اشتغال فراهم آورد، فضای مجازی و استفاده از اقتصاد دیجیتال است که متاسفانه هنوز مورد اقبال نیست و دولت هم گاها در این بخش با مشکلاتی روبه روست و برخی مسایل هم سبب شده این فضا محدود شود.

وی افزود: یکی از اقداماتی که می توانیم در حوزه اقتصاد دیجیتال دنبال نماییم، اینست که اجازه بدهیم پلت فرم های مختلف بتوانند در این بخش فعالیت کنند چونکه بر طبق این سکوها و پلت فرم هاست که خرید و فروش و داد و ستد و کسب و کار می تواند شکل بگیرد.

این کارشناس حوزه کار اضافه کرد: بدون شک برای توسعه اقتصاد دیجیتال احتیاج به پلت فرم های قوی داریم و باید اجازه رشد و رقابت پلت فرم های داخلی و خارجی را بدهیم. خوشبختانه پلت فرم های داخلی شکل گرفته و به تدریج درحال توسعه است البته برخی پلت فرم هایی که روی آنها تبلیغ می شود، هنوز قابلیت فعالیت کسب و کار را به صورت کامل به دست نیاورده اند و باید زمان بیشتری بگذرد تا به توسعه لازم دست یابند بنابراین معتقدم در عین تقویت پلت فرم های داخلی و تا وقتی که به شکل قوی ظاهر نشده اند، اجازه بدهیم از فضای پلت فرم خارجی استفاده تا به راه اندازی و توسعه کسب و کار افراد کمک گردد.

این کارشناس بازار کار در ادامه با تشریح مزیت های اقتصاد دیجیتال در کشور اظهار نمود: این فضا می تواند سه مزیت بزرگ برای ما ایجاد نماید. یکی فرصت های شغلی و مشاغل جدیدی است که در دنیا در این حوزه مطرح است. اقتصاد دیجیتال در عمده کشورها سهم بالایی دارد و ارزش افزوده بسیاری بوجود آورده است بنابراین در کشور ما که بیشتر مشاغل سنتی بوده می تواند یک فرصت مناسب باشد تا در این بخش مشاغل جدید را شناسایی نماییم و نرخ بیکاری را کاهش دهیم.

وی اضافه کرد: کسب و کارهای مجازی بر بستر فضای مجازی و اینترنت شکل می گیرند و به این منظور باید زیرساخت ها را برای ورود مشاغل جدید آماده نماییم چونکه چه بخواهیم چه نخواهیم به سمت مشاغل جدید خواهیم رفت.

حاج اسماعیلی افزود: مسأله دوم کاهش هزینه هاست؛ هم اکنون یکی از بحث های مطرح در کشور قیمت بنزین است و چون مصرف آن بالا رفته، هزینه های آن هم بیشتر شده است در حالیکه اگر استفاده از فضای مجازی و پلت فرم های اینترنتی را در کشور توسعه دهیم، حمل و نقل گسترده ای که برای انجام کارها و رفتن به ادارات و سازمان های مختلف صورت می گیرد، بشدت کاسته می شود و این مسأله در خیلی از هزینه ها همچون انرژی بشدت موثر است.

وی سومین مزیت را بهره وری دانست و اضافه کرد: استفاده از فناوری و فناوری جدید بهره وری را در کشور بالا می برد. متاسفانه بهره وری ما هم در حوزه نیروی انسانی و هم در سرمایه پایین است و سبب هدر رفت سرمایه های انسانی در کشور شده است. یکی از بحث های جدی اینست که چگونه ارتقای بهره وری بدهیم و راهکار مناسب استفاده از تکنولوژی و فناوری های نوین و پلت فرم ها و فضای مجازی است که بتوانیم اقتصادمان را در قسمت دیجیتال رشد بدهیم.

به گفته این کارشناس حوزه کار در صورتیکه به این سه مسأله توجه گردد و تنها رویکرد و نگاه امنیتی به این قضیه وجود نداشته باشد، میتوان بحث هزینه فایده را در اقتصاد دیجیتال مطرح و ارزیابی کرد. در آن صورت مزیت هایی که به معایب آن برتری دارند و احیانا بخشی از آنها به مسایل امنیتی برمی گردد قابل مشاهده خواهد بود.
منبع:

1402/02/01
17:14:38
2.5 / 5
545
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین