داغ ترینها: ....

مهم ترین مشکلات و ملزومات شبکه ۵G چیست؟

مهم ترین مشکلات و ملزومات شبکه ۵G چیست؟

به گزارش کمیاب آنلاین، به دنبال گسترش روز افزودن استفاده از نسل پنجم اینترنت کارشناسان معتقدند هزینه بالای اجرا و پیاده سازی شبکه ۵G و تخصیص فرکانس مناسب در سطح کشور، مهم ترین مشکلات و ملزومات این نسل از اینترنت است.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، از آنجائیکه اخبار نسل پنجم اینترنت در گوشه و کنار جهان انتشار یافته و کاربران بسیاری در انتظار اجرای آن هستند، کشورهای مختلفی با همکاری بزرگترین اپراتورهای اینترنت و غول های تکنولوژی در جهان درصدد برقراری این نسل جدید از اینترنت هستند. درباره ی خاصیت های این نسل از اینترنت گفته شده پهنای باند آن بسیار بالاست بدین سبب اگر فناوری ۵G را مصداق یک اتوبان در نظر گرفت، شاید فناوری ۴G یک اتوبان دو باندی و فناوری ۵G همان اتوبان با چهار باند باشد، بدین سبب سرعت و کیفیت آن بالاتر می رود.

در همین رابطه نسیم کاظمی فرد-رئیس اداره فرایندها و دانش فنی اپراتور اول تلفن همراه در گفت و گو با ایسنا، درباره ی ربات سینا که در جریان ساخت و بهره برداری از آن از شبکه و زیر ساخت ۵G استفاده شد و وضعیت این نسل از شبکه اینترنت در کشور اظهار داشت: این اپراتور بر طبق استراتژی خود در عرصه فنی و نقشه راه تدوین شده، مبادرت به توسعه شبکه خود در بخش های مختلف رادیو، انتقال، Back bone و Core کرده که هر یک از این بخش ها نیازمندی های حرکت به سمت ۵G را فراهم می آورد. به عنوان مثال، استفاده از شبکه انتقال پرسرعت لایه ۳ و شبکه فیبر پر سرعت و IPBH یکی ازسرمایه گذاری ها و اقدامات گسترده حوزه فنی در این بخش است که در سراسر کشور نیز درحال توسعه است.

وی اضافه کرد: در این پروژه نیز با بهره بردن از همین زیرساخت پر سرعت بستر مطلوب برای انتقال داده پر سرعت و با تاخیر چند دهم میلی ثانیه به وجود آمده است. همین طور این طرح پروژه، بر روی شبکه ۵G که از زیرساخت همگرا شده استفاده می نماید، بهره برداری و تست شده است.

کاظمی فرد اظهار داشت: اپراتور اول تلفن همراه تا حالا حدود ۴۰۰ سایت بصورت آزمایشی در سطح کشور راه اندازی کرده که جهت تجاری سازی آنها در انتظار گرفتن مجوزهای لازم از سازمان های ذیربط است؛ همین طور در این خصوص مرکز تحقیق و توسعه این اپراتور نیز اقداماتی را در دستور کار خود دارد بدین سبب برای پیاده سازی سراسری در کشور باتوجه به هزینه های بسیار بالا برای توسعه، نیاز به وجود طرح تجاری و اقتصادی برای پوشش هزینه ها است. در این بین وزارت ارتباطات با تسریع و تسهیل در اختصاص باندهای فرکانسی مورد نیاز ۵G به اپراتورهای اصلی مخابراتی (و پرهیز از خرد کردن تکه باندهای فرکانسی) می تواند کمک شایانی به رونق چنین خدماتی در سطح کشور کند.

وی در پاسخ به این پرسش که نقش این اپراتور در راه اندازی ربات سینا و شبکه ۵G چیست؟ اشاره کرد: در راه اندازی ربات مذکور زیرساخت کامل طرح توسط این اپراتور تامین شده و پارامترهای کیفی شبکه مانند تروپوت و تاخیر تحقق یافته است. باتوجه به استفاده شبکه ۵G از B.B و B.H یکسان و با توجه به این که در پایلوت های انجام شده، تجهیزات ربات سینا قابلیت اتصال مستقیم را داشتند، تفاوت چندانی ندارند اما در صورت نیاز به اتصال بوسیله شبکه رادیویی شبکه ۵G پهنای باند کافی را پشتیبانی خواهدنمود.

وی معتقد می باشد مهم ترین مشکلات و ملزومات شبکه ۵G هزینه بالای اجرا و پیاده سازی شبکه ۵G و اختصاص فرکانس مناسب در سطح کشور است.

کاظمی فرد تشریح کرد: بر طبق گزارش GSMA، در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۰ کشور موفق به لانچ این سرویس در سطح منطقه خود شده اند و انتظار می رود تا دو سال آینده میزان اتصال به شبکه ۵G دو برابر شود. همین طور تعداد متصل شدگان به شبکه ۵G در سال ۲۰۲۲ از یک میلیارد نفر گذشت و امسال به ۱.۵ میلیارد نفر افزایش خواهد یافت، قبل از آنکه به ۲ میلیارد نفر در آخر سال ۲۰۲۵ برسد که این مساله نشان دهنده شبکه ۵G به عنوان سریع ترین نسل شبکه در پیاده سازی نسبت به ۳G و ۴G است.

او تاکید کرد: این شبکه بیشتر در بازارهای بالغ تری چون چین، کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا مشاهده می شود اما بازارهای درحال توسعه هم درحال پیاده سازی و ورود به عصر ۵G هستند و در خیلی از کشورهای جهان پایلوت ۵G بصورت نقاط Hotspot به راه افتاده است.

وی در آخر اظهار داشت: برخی کشورها که در صنایع مختلف پیشرفته و دارای فناوری هستند، با بهره بردن از مزایای شبکه ۵G نسبت به ارائه خدمات پیشرفته بر طبق ورتیکال های مختلف ۵G اقدام نموده اند که می توان به توسعه پلت فرم های تحلیل بیگ دیتا با بهره گیری از یادگیری ماشین و اینترنت اشیا بر بستر شبکه ۵G، ادغام شبکه های ماهواره ای و زمینی تحت پروتکلهای ۵G و ارتباطات اینترنت اشیا در سطح جهانی، حوزه Game و ۵G FWA اشاره نمود. همین طور در ایران یک اپراتور اول تلفن همراه به عنوان پیشگام در این صنعت اقداماتی در بخش تحقیق و توسعه نیز انجام داده است.
1402/04/10
10:35:57
1.7 / 5
507
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین