داغ ترینها: ....

جزئیاتی از همکاریهای ایران و آفریقا در عرصه ارتباطات

جزئیاتی از همکاریهای ایران و آفریقا در عرصه ارتباطات

کمیاب آنلاین: به گزارش کمیاب آنلاین، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: الان دو سند همکاری را با کشورهای آفریقایی و در عرصه های مختلف امضا خواهیم کرد و هدف هم این است که بتوانیم ظرفیتهای جمهوری اسلامی ایران را در کشورهای مختلف عرضه نماییم.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور _ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه اجلاس کشورهای عضو اکو در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ایسنا درباره ی جزییات توافقات و همکاریهای انجام شده همزمان با سفر رئیس جمهور به آفریقا در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: ما تلاشمان این است که در همه سفرهایی که آقای رئیس جمهور به کشورهای مختلف دارند اسناد همکاری در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم داشته باشیم.

وی ادامه داد: فکر می کنم الان دو سند همکاری را با کشورهای آفریقایی در عرصه های مختلف امضا خواهیم کرد و هدف هم این است که بتوانیم ظرفیتهای جمهوری اسلامی ایران را در کشورهای مختلف عرضه نماییم. هر کشوری هم که ظرفیت داشته باشد حتما استقبال می نماییم که از آن استفاده نمائیم.
زارع پور اظهار داشت: ما ظرفیتهای خوبی در عرصه های سخت افزار، نرم افزار و پلت فرم داریم و در همین نمایشگاه تجهیزاتی داریم که به کشورهای اطراف اروپایی صادر می شود. مزیت نسبی آنها این است که استانداردهای روز دنیا را دارند و ما هم در شبکه خود از آنها استفاده می نماییم و صادر هم می شود. البته در بسیاری از حوزه ها ما در آغاز راه بومی سازی هستیم.
وی اظهار داشت: هر سال وزارت ارتباطات فهرست اولویت بومی سازی خودرا اعلام می کند که شرکتها در آن حوزه فعالیت کنند. در مورد علاقه مندی کشورها موضوعات مختلفی داشتند. برخی از کشورها تمایل داشتند از پلت فرم های ایرانی داخل کشور خود بهره گیرند و برخی به سخت افزارهای ایرانی علاقمند بودند. بدین سبب نمی شود کلی صحبت کرد اما همه خوشحال و راضی بودند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ی تکلیف کسانی که در ایران از اینترنت ماهواره ای (استار لینک ) باتوجه به ممنوعیت آن استفاده می نمایند، اشاره کرد: ما از فعالیت پلت فرم های خارجی و اینترنتی استقبال می نماییم به شرطی که قوانین جمهوری اسلامی ایران را رعایت نمایند. وزیر محترم ارتباطات عراق هم گفتند که حضور استارلینک در عراق هم منوط به رعایت قوانین کشور عراق است.

وی افزود: هفته گذشته هم در یک اجلاس که تقریباً بالاترین نهاد تصمیم گیر در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات جهان است تصمیم گرفتند که بر طبق پیگیری ایران استارلینک را مکلف کرده که فعالیت در ایران نیازمند مجوز است و ما فکر می نماییم این اتفاق مبارک است و مقدمه را فراهم می آورد تا فعالیت قانونی استارلینک را در ایران داشته باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: من به عنوان وزیر ارتیاطات، وزیر وصل کردن هستم و من بدنبال فعالیت استارلینک در ایران بصورت قانونی هستم و زمینه های آنرا هم فراهم می کنم. بسیار تمایل دارم تا حقوقدان ها دراین زمینه با یکدیگر گفت و گو کنند، چون با پیگیری که ما انجام داده ایم یک اتفاق بزرگ حقوقی است، ITU چند مصوبه دارد و که یکی از آن ارتیکل ۱۸ و مصوبه ۲۳ اجلاس wrc است که در آن تاکید شده اگر کسی بخواهد فعالیت اینترنت ماهواره ای در کشور دیگه ای داشته باشد، باید از رگولاتور آن کشور مجوز بگیرد. آی تی یو هم فعالیت استارلینک در ایران را مصداق این دانسته که در آن شفاف گفته شده است. اینترنت ماهواره ای هیچ گاه جایگزین اینترنت پر سرعت مبتنی بر فیبر نوری نخواهد شد.

زارع پور اضافه کرد: گفتند به سبب این که زیرساخت های لازم را به دلایلی مانند جنگ نداریم فعلا مجبوریم از استارلینک استفاده نمائیم تا شبکه زمینی راه بی افتد. سرعتی که اینترنت ماهواره ای می دهد حداکثر ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه است اما در شهرهایی که ما سرویس فیبر نوری داریم تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه سرعت داده ایم. در هر صورت بدنبال فراهم کردن زیرساخت های پر سرعت هستیم.

وی درباره ی نامه نماینده مجلس در حوزه بازگرداندن اینترنت به شرایط عادی تشریح کرد: این نامه در کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال مورد بررسی قرار گرفت. پیشنهادهایی را به دفتر ریاست جمهوری ارائه کردیم که یکی از آنها هم بازبینی در مصادیق محدودیت هایی است که انجام شده است. بدنبال این اتفاق در سال قبل نزدیک به ۳۰۰ سایت همچون بازی های پرکاربرد و یک سری خدمات دیگر را باتوجه به دستور رییس جمهور و در گارگروه فیلترینگ بررسی و بازگشایی شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه سخنانش با اعلان اینکه تجربه نشان داده که اینطور نشست ها در بین مدت جواب می دهد، اشاره کرد: به عنوان مثال ما سال قبل سفری به روسیه داشتیم و در حال حاضر برخی از شرکت های ایرانی که در نمایشگاه اجلاس اکو حضور پیدا کردند، در مناقصاتی که کشور روسیه برگزار کرده برنده شده اند و میلیونها دلار صادرات به این کشور داشته اند. این نیاز به زمان دارد، اما نقطه شروع اش همین معرفی هاست، البته شرکت های ما هم تا کنون چنین تجربه ای را نداشته اند و این جلسه ها یاد می گیرند و خودشان را ارتقا می دهند تا بتوانند در مجامع بزرگ بین المللی حاضر شوند.

زارع پور در آخر اظهار داشت: در تمام کشورهایی که توسعه فیبرنوری رخ داده این پروسه ۵ تا ۶ سال طول کشیده است بخصوص در کشورهایی مانند عراق که وسعت زیادی نیز دارد. با اینحال همین کار در ایران طبق برنامه ریزی مقرر است تا پایان دولت در کشور ۸۰ درصد خانوارها تحت پوشش فیبرنوری قرار بگیرند. این کار سختی است ولی نتیجه آنرا در شهرهایی که کار شروع شده است می بینیم. با این سرعتی که داریم خیلی امیدوار هستیم تا پایان دولت سیزدهم قولی که دادیم را به آن عمل نماییم. پس از آن که کار توسعه فیبرنوری در کشور به اتمام رسید آمادگی داریم برای توسعه فیبرنوری در کشور عراق نیز به آنها کمک نماییم.
منبع:

1402/04/22
14:53:31
5.0 / 5
345
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین