داغ ترینها: ....

اینشتین در مورد منطقه عجیب اطراف سیاهچاله ها درست می گفت

اینشتین در مورد منطقه عجیب اطراف سیاهچاله ها درست می گفت

کمیاب آنلاین: در سال 1915، اینشتین پیش بینی نمود که با نزدیک شدن ماده به سیاه چاله، به سبب نیروی عظیم گرانش فضا-زمان، مستقیما به درون آن فرو خواهد رفت و الان دانشمندان شواهدی از صحت این پیش بینی پیدا کرده اند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، دانشمندان برای نخستین بار منطقه عجیبی را در اطراف سیاهچاله ها به نام «منطقه سقوط»(plunging region) مشاهده نمودند. آلبرت اینشتین در نظریه نسبیت عام خود وجود این منطقه را پیش بینی کرده بود. در منطقه سقوط، چرخش ماده به دور سیاهچاله متوقف می شود و در عوض با سرعت نور مستقیما به داخل سیاهچاله می افتد.
به نقل از آی ای، مطالعه مناطق سقوط ممکنست به کشف اطلاعات جدیدی در رابطه با ماهیت بنیادی فضا-زمان منجر شود.
در سال ۱۹۱۵، اینشتین پیش بینی نمود که با نزدیک شدن ماده به سیاه چاله، به علت نیروی عظیم گرانش فضا-زمان، مستقیما به درون آن فرو خواهد رفت.
تا به امروز، این فقط یک پیش بینی بوده و هیچ گاه در واقعیت مشاهده نشده بود. با این وجود، تلسکوپ های فضایی نواستار(NuSTAR) و نایسر(NICER) ناسا وجود این مناطق را تایید نموده اند.
تمرکز بر سیاهچاله های کوچک تر
این کشف توسط تعدادی از پژوهشگران به رهبری دپارتمان فیزیک در آکسفورد امکانپذیر شد. آنها همین طور دریافتند که این منطقه تعدادی از قوی ترین نیروهای گرانشی را که تا حالا در کهکشان شناسایی شده اعمال می کند.
این مطالعه بر روی سیاه چاله های کوچک تر نسبتا نزدیک به زمین، با استفاده از داده های اشعه ایکس جمع آوری شده از آرایه تلسکوپ های طیف سنجی هسته ای مبتنی بر فضای ناسا(NuSTAR) و تلسکوپ های ترکیبی داخلی ستاره نوترونی(NICER) متمرکز شد.
مطالعه آکسفورد برای نخستین بار با استفاده از داده های اشعه ایکس برای به دست آوردن درک بهتری از نیروی به وجود آمده توسط سیاهچاله ها، منطقه سقوط را در عمق ارزیابی کرد.
آن چه واقعا هیجان انگیز است این است که سیاه چاله های زیادی در کهکشان وجود دارد و ما حالا یک روش جدید قدرتمند جهت استفاده از آنها برای مطالعه قوی ترین میدان های گرانشی شناخته شده داریم.
همانند رودخانه ای که تبدیل به آبشار می شود
دکتر اندرو مومری(Andrew Mummery) از دانشگاه آکسفورد که این مطالعه را رهبری می کند بر اهمیت این مشاهده اصرار کرد و اظهار داشت: به این فکر کنید که مانند رودخانه ای که تبدیل به آبشار می شود تا به حال، ما به رودخانه نگاه می کردیم و این نخستین دید ما از آبشار است.
پژوهشگران این دو تلسکوپ فضایی را به سمت سیاهچاله ای به نام MAXI J۱۸۲۰+۰۷۰ که در فاصله نزدیک به ۱۰ هزار سال نوری از زمین قرار دارد، نشانه گرفتند.
آنها اشعه ایکس ساطع شده از مواد سوزان دیسک برافزایش آنرا شناسایی نمودند و با قرار دادن داده های اشعه ایکس در مدلهای ریاضی متوجه شدند که این دو تنها در صورتی با هم مطابقت دارند که مدلها شامل نوری باشد که از ماده در منطقه سقوط می آید که این وجود آنرا تایید می کند.
منبع:

1403/02/31
12:27:39
0.0 / 5
415
تگهای خبر: هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین