داغ ترینها: ....

ناسا ایده های جدید را برای آوردن نمونه مریخ می پذیرد

ناسا ایده های جدید را برای آوردن نمونه مریخ می پذیرد

به گزارش کمیاب آنلاین، ناسا ۱۰ پژوهش جدید را برگزیده است تا راه جدیدی را برای آوردن نمونه مریخ به زمین پیدا کند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، برنامه «آوردن نمونه مریخ»(MSR) ناسا در ماه های اخیر بعد از آنکه گفته شد طرح کنونی ۱۱ میلیارد دلاری آن هزینه بالایی دارد، با مشکلات گوناگونی روبرو شده است.
به نقل از ام اس ان، طرح مأموریت آوردن نمونه مریخ به پرتاب های مختلف به مقصد مریخ نیاز دارد تا در نهایت یک «وسیله نقلیه صعود به مریخ»(MAV) را روی سطح سیاره سرخ قرار دهد. در آنجا، مریخ نورد «استقامت»(Perseverance) یا بالگردهای کوچک مشابه بالگرد «نبوغ»(Ingenuity) ناسا نمونه های جمع آوری شده مریخ را می گیرند و آنها را در وسیله نقلیه صعود به مریخ قرار می دهند. سپس یک صعودکننده، نمونه ها را به مدار می فرستد تا یک فضاپیما آنها را جمع آوری کند و به سمت زمین ببرد.
این برنامه پرهزینه و بیش از اندازه جاه طلبانه به نظر می آید. ناسا هم همینطور فکر می کند. بنابراین است که ناسا ۱۰ پژوهش عرضه شده توسط گروههای صنعتی و دانشگاهی را با هدف یافتن یک راه ساده تر برای بازگرداندن نمونه های سیاره سرخ به زمین برگزیده است.
هفت مورد از این پیشنهادها یک قرارداد ۱.۵ میلیون دلاری را برای انجام دادن مطالعات ۹۰ روزه دریافت نمودند. این در شرایطی است که مراکز پژوهشی خود ناسا، «آزمایشگاه پیش رانش جت»(JPL) و «آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز»(APL) سه مورد دیگر را بر عهده دارند.
بعضی از شرکت کنندگان صنعت هوافضا در رابطه با پژوهش های انتخاب شده عبارتند از «لاکهید مارتین»(Lockheed Martin)، «نورثروپ گرومن»(Northrop Grumman)، «بلو اوریجین»(Blue Origin) و «اروجت راکت داین»(Aerojet Rocketdyne). شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) هم پیشنهاد خویش را با عنوان «فعال کردن آوردن نمونه مریخ با استارشیپ» ارائه نمود. «ایلان ماسک»(Elon Musk) بنیانگذار و مدیرعامل اسپیس ایکس بارها به صورت علنی اعلام نموده است که موشک «استارشیپ»(Starship) طی پنج سال آینده در مریخ خواهد بود.
بیشتر بخوانید:
چشم امید ناسا به موشک استارشیپ برای آوردن نمونه های مریخ
«بیل نلسون»(Bill Nelson) مدیر ناسا از ابتکار عمل برای یافتن راه های جدید آوردن نمونه های مریخ نورد استقامت به زمین تمجید کرد. نلسون در بیانیه آژانس اظهار داشت: آوردن نمونه مریخ، یکی از پیچیده ترین مأموریت هایی خواهد بود که ناسا انجام داده و خیلی مهم است که ما آنرا با سرعت بیشتر، خطر کمتر و هزینه پایین تر انجام دهیم. من از دیدن چشم اندازی که این شرکت ها، مراکز و شرکا عرضه می کنند، در حالیکه ما به دنبال ایده های جدید، هیجان انگیز و نوآورانه برای کشف اسرار بزرگ کیهانی سیاره سرخ هستیم، هیجان زده هستم.
نلسون پیش تر گفته بود که طرح کنونی آوردن نمونه مریخ آژانس بسیار پرهزینه است و به انتظار طولانی نیاز دارد. نلسون ظرف یک تله کنفرانس در آوریل ۲۰۲۴ اظهار داشت: نتیجه نهایی اینست که ۱۱ میلیارد دلار بسیار زیاد و آوردن نمونه ها تا سال ۲۰۴۰ غیرقابل قبول است.
مریخ نورد استقامت ناسا در طول اکتشاف «دهانه جیزرو»(Jezero Crater) با عرض ۴۵ کیلومتر، ۱۰ لوله نمونه را از سطح مریخ جمع آوری کرده است. آخرین لوله ها در ژانویه ۲۰۲۳ داخل یک مخزن در سیاره سرخ قرار داده شدند.


دانشمندان امیدوارند که مواد موجود در لوله ها بتوانند اطلاعات مهمی را در رابطه با مریخ آشکار کنند. شاید وسوسه انگیزترین اطلاعات این باشد که آیا مریخ تا به امروز میزبان حیات بوده است یا خیر.
منبع:

1403/03/20
09:33:05
1.0 / 5
91
تگهای خبر: شركت , صنعت , كاربر , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(4)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین