داغ ترینها: ....

نقشه یك پنجم بستر اقیانوس های زمین تهیه شد

نقشه یك پنجم بستر اقیانوس های زمین تهیه شد

به گزارش كمیاب آنلاین محققان در پروژه ای كه به دنبال تهیه نقشه كامل بستر اقیانوس های زمین (GEBCO ) است، موفق شدند نقشه یك پنجم بستر این آب ها را ترسیم كنند.


به گزارش پایگاه اینترنتی بی. بی. سی نیوز، این پروژه که Nippon Foundation-GEBCO Seabed ۲۰۳۰ نام دارد در سال ۲۰۱۷ افتتاح شد. در آن سال فقط ۶ درصد بستر اقیانوس های جهان بر مبنای آنچه که به اصطلاح «استانداردهای مدرن» نامیده می شود، بررسی گردید. حالا این رقم به ۱۹ درصد رسیده که از ۱۵ درصدی که فقط پارسال در شبکه GEBCO گنجانده شد، بیشتر است.
حدود ۱۴.۵ میلیون کیلومتر مربع از داده های جدید ژرفاسنجی، در سال ۲۰۱۹ در شبکه GEBCO گنجانده شد که این مساحت حدود دو برابر استرالیا است. با این وجود هنوز مساحت زیادی از بستر دریاهای زمین باقی مانده است که باید بر مبنای استانداردهای مدرن بررسی و نقشه آنها تهیه شود.
«جیم مک مایکل» مدیر پروژه به بی. بی. سی نیوز اظهار داشت: امروز نقشه ۱۹ درصد از بستر دریاهای زمین را تهیه کرده ایم. این بدان مفهوم است که هنوز باید ۸۱ درصد از بستر اقیانوس ها را برای نقشه برداری بررسی نماییم. این مساحت حدود دو برابر اندازه مریخ است که باید در دهه بعد آنرا تصرف نماییم.
تهیه نقشه بستر دریاهای زمین به علل مختلفی مورد نیاز است. این نقشه ها برای ناوبری و همینطور برای کشیدن کابل های زیر آب و خطوط لوله ضروری هستند. همینطور تهیه این نقشه ها برای مدیریت و حفظ شیلات مهم می باشد، چونکه حیات وحش معمولا در اطراف کوه های زیر آب تجمع می یابند و هر یک از این مناطق یک کانون مهم تنوع زیستی به حساب می آید.
علاوه بر این، بستر ناهموار دریا بر رفتار جریان های اقیانوسی و اختلاط عمودی آب تأثیر می گذارد. این اطلاعات برای بهبود مدل هایی که تغییرات آب و هوایی آینده را پیشبینی می کند، لازم است؛ چونکه اقیانوس ها نقش مهمی در حرکت گرما در اطراف کره زمین دارند. همینطور اگر می خواهید دقیقا بدانید که چگونه سطح دریا در بخش های مختلف جهان افزایش می یابد، داشتن نقشه های باکیفیت بستر اقیانوس یک لزوم است.


1399/04/02
14:15:29
1.7 / 5
2548
تگهای خبر: اینترنت , پروژه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین