داغ ترینها: ....

گرمایش زمین نتیجه ۶ هزار و ۵۰۰ سال سرمایش را از بین برد

گرمایش زمین نتیجه ۶ هزار و ۵۰۰ سال سرمایش را از بین برد

به گزارش كمیاب آنلاین نتایج یك مطالعه جدید نشان داده است گرمایش زمین در طول ۱۵۰ سال قبل آنقدر زیاد بوده كه نتیجه ۶ هزار و ۵۰۰ سال سرمایش را از بین برده است.


به گزارش روزنامه دیلی میل، یک گروه بین المللی از محققان در این مطالعه از مدلهای آماری مختلفی برای بازسازی متوسط دمای هوای جهان در دوران « هولوسن»، دوره ای که بعد از آخرین عصر یخبندان و تقریباً ۱۲ هزار سال پیش شروع شده است، استفاده کردند.
در اواخر عصر حجر، در حدود چهار هزار و ۵۰۰ سال پیش از میلاد و پیش از ورود سیاره زمین به دوره یخبندان کوچک حدود هزار و ۳۰۰ سال بعد از میلاد، آب و هوای جهان با سرعت حدود ۰.۱ درجه سانتیگراد (۰.۱۸ درجه فارنهایت) در هر هزار سال سرد می شد.
اکنون یافته های این مطالعه نشان داده است که سرمایش جهانی، حدودا از ۶ هزار و ۵۰۰ سال پیش آغاز شد؛ در آن زمان متوسط دمای هوای جهان در اوج، ۰.۷ درجه سانتی گراد گرمتر از متوسط دمای هوا در اواسط قرن نوزدهم بود.
اما از اواسط قرن نوزدهم، دمای هوای جهان به علت تسریع انتشار گازهای گلخانه ای در جو یک درجه سانتی گراد افزایش یافته؛ این بدان مفهوم است که دمای هوا امروز از هر زمانی در ۱۲ هزار سال قبل بالاتر است.
آخرین باری که متوسط دمای هوای جهان، یک درجه سانتی گراد بیشتر از دمای هوا در قرن ۱۹ بود، به زمان پیش از آخرین عصر یخبندان در حدود ۱۲۵ هزار سال پیش باز می گردد؛ در آن زمان سطح آب دریا حدود ۲۰ فوت بالاتر از امروز بود.
محققان دانشگاه «نورترن آریزونا» در آمریکا که ریاست این مطالعه را بر عهده داشتند، بعد از تجزیه و تحلیل داده های مربوط به باستان شناسی دمای هوا از منابعی که شامل هسته های یخی، رسوبات دریاچه و جانوران قبل از تاریخ می شد، به این کشف نگران کننده دست پیدا کردند.
«مایکل ارب» استاد تحقیق که بازسازی های دمای هوا را برای این مطالعه آنالیز کرده است، اظهار داشت: سرمایش ابتدایی زمین توسط چرخه های کندتر در مدار زمین هدایت می شد. این چرخه های کندتر در مدار زمین، سبب می شدند که میزان نور خورشید در تابستان در نیم کره شمالی زمین کاهش پیدا کند و عصر یخبندان به اوج خود برسد.
با این وجود، با شروع انقلاب صنعتی، دمای هوا روند افزایشی را شروع کرد و محققان این مطالعه پیشبینی می کنند که این روند ادامه خواهد یافت. «نیکلاس مک کی» استاد یار دانشگاه «نورترن آریزونا» اظهار داشت: دهه گذشته به احتمال زیاد سردتر از متوسط دمای هوایی خواهد بود که بقیه این قرن و پس از آن خواهد داشت.منبع:

1399/04/13
22:33:20
2.5 / 5
2355
تگهای خبر: صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین