داغ ترینها: ....

تخمین جمعیت ماهی ها با استفاده از دی ان ای محیطی

تخمین جمعیت ماهی ها با استفاده از دی ان ای محیطی

به گزارش كمیاب آنلاین انستیتوی ملی مطالعات زیست محیطی ژاپن با همكاری بعضی از دانشگاه های این كشور راهكار جدیدی را برای تخمین تعداد ماهی های ساكن دریا با استفاده از دی ان ای محیطی عرضه كردند.به گزراش روز یکشنبه پایگاه خبری ساینس، هم اکنون برای تخمین تعداد ماهی های ساکن یک زیست بوم از روشی معروف به quantitative echo sounder استفاده می شود که یک شیوه تهاجمی است و در آن از امواج صوتی برای تشخیص تعداد ماهی ها بهره گیری می شود.
ارگانیسم های ساکن دریا مولکول های دی ان ای خویش را درون آب آزاد می کنند و این مولکول ها که با عنوان دی ان ای محیطی شناخته می شوند، با جریان آب جابه جا شده و در نهایت تجزیه می شوند. به اعتقاد محققان با اندازه گیری میزان تراکم دی ان ای محیطی می توان جمعیت یک گونه را تخمین زد.
برای این منظور، محققان یک مدل هیدرودینامیکی محاسباتی ساختند که می تواند فرآیند آزادسازی، جابه جایی و تجزیه دی ان ای محیطی را در یک زیست بوم آبی طبیعی شبیه سازی کند. سپس محققان با رمزگشایی این مدل در جهت معکوس توانستند جمعیت ماهی های ساکن در زیست بوم را بر مبنای میزان توزیع و تجمع دی ان ای محیطی، تخمین بزنند.
محققان از این مدل برای تخمین تعداد گونه ای از ماهیان ساکن بندر میازورو واقع در ژاپن استفاده کردند و نتایجی مشابه روش quantitative echo sounder به دست آوردند.


1399/04/16
17:04:31
2.5 / 5
2641
تگهای خبر: هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین