داغ ترینها: ....

كشف بزرگ ترین دهانه ناشی از برخورد اجسام آسمانی در منظومه شمسی

كشف بزرگ ترین دهانه ناشی از برخورد اجسام آسمانی در منظومه شمسی

به گزارش كمیاب آنلاین محققان ژاپنی از كشف بزرگ ترین دهانه ناشی از برخورد ۲ جسم آسمانی در منظومه شمسی خبر دادند.


به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، محققان دانشگاه «کوبه»، «انستیتو ملی فناوری» و کالج «اوشیما» در ژاپن در جریان مطالعه ای با بررسی تصاویر مأموریت به مشتری و قمرهای آن و همینطور مدل سازی کامپیوتری متوجه وجود این دهانه در قمر «گانیمد» سیاره مشتری شدند.
آنها متوجه شدند که فرورفتگی هایی در حلقه هایی متحد المرکز در سطح گانیمد وجود دارد. محققان معتقدند که این فرورفتگی ها نشانه ای از برخورد میان قمر با یک سیارک به قطر حدود ۹۳ مایل است.
اگر این مورد صحت داشته باشد، این فرورفتگی با قطر چهار هزار و ۸۵۰ مایلی بزرگترین دهانه ناشی از برخورد دو شی آسمانی در منظومه شمسی به حساب می آید
پیش از این چنین رکوردی به قمر «کالیستو» سیاره مشتری تعلق داشته است. قطر دهانه ناشی از برخورد شی آسمانی در قمر کالیستو هزار و ۱۸۰ مایل بوده است.
«نایوکی هیراتا» محقق ارشد این پژوهش در اطلاعیه ای نوشت: مأموریت JUICE سازمان فضایی اروپا مقرر است در ۲۰۲۲ میلادی آغاز شود و کاوشگر این مأموریت در سال ۲۰۲۹ به مشتری می رسد. طی این مأموریت مشتری و قمرهایش همچون گانیمد به وسیله ابزارهای مختلفی بررسی می شوند. امیدواریم این مأموریت نتایج تحقیق ما را تایید و اطلاعات ما را از تشکیل و تکامل قمرهای مشتری افزایش دهد.
گانیمد بزرگ ترین قمر مشتری و یکی از ۱۰ جسم بزرگ در منظومه شمسی به حساب می آید. همینطور این قمر میدان مغناطیسی مخصوص خویش را دارد که مجزا از میدان مغناطیسی مشتری است. زیر سطح سنگی سیاره هم اقیانوسی نمکی وجود دارد که به عقیده محققان امکان دارد میزبان حیات باشد.
منبع:

1399/05/27
21:52:40
5.0 / 5
2087
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین