داغ ترینها: ....

ماهواره اقیانوس شناسی سنتینل۶ به فضا پرتاب شد

ماهواره اقیانوس شناسی سنتینل۶ به فضا پرتاب شد

ماهواره «سنتینل-6 مایكل فریلیك» تازه ترین عضو از فضاپیماهای طراحی شده برای نظارت بر اقیانوس ها به فضا ارسال شد.


به گزارش پایگاه اینترنتی ناسا، شرکت فضایی اسپیس ایکس بعد از انجام دومین ماموریت سرنشین دار خود برای ناسا، تمرکز خودرا به صورت موقتی متوجه پرتاب هایی در ساحل غربی آمریکا کرده است.
این شرکت فضایی روز شنبه ۲۱ نوامبر ساعت ۹: ۱۷ دقیقه بامداد به وقت استاندارد اقیانوس آرام و یا ساعت ۱۷: ۱۷ دقیقه پس از ظهر به وقت محلی، ماهواره اقیانوس شناسی «سنتینل-۶ مایکل فریلیک» را سوار بر موشک «فالکون ۹» خود از پایگاه نیروی هوایی «وندنبرگ» در کالیفرنیا به فضا پرتاب کرد.
این ماهواره با همکاری ناسا، اداره ملی اقیانوس شناسی و جوی آمریکا، سازمان فضایی اروپا و شرکای مختلف تولید شده است.
از ماهواره سنتینل-۶ برای پیش بینی موج دریا که برای دریانوردی بسیار ضروری می باشد، پیش بینی توفان های گرمسیری و تخلیه سریع مناطق در صورت بروز بلایای طبیعی اقیانوسی استفاده خواهد شد. بعد از دوره راه اندازی یک ساله، داده های خام این ماهواره توسط سازمان فضایی اروپا (ESA) به صورت عمومی بوسیله اینترنت در دسترس قرار می گیرد.
به گفته «کارن سن ژرمن» اندازه گیری های ماهواره سنتینل-۶ می تواند نشان دهد که چه میزان از افزایش سطح دریا ناشی از ذوب شدن یخ هاست و چه میزان از گسترش اقیانوس ها به سبب گرم شدن کلی آنها حاصل می شود.
دوقلوی این ماهواره با نام Sentinel-۶B هم در سال ۲۰۲۵ (۱۴۰۴ خورشیدی) به آن می پیوندد و این زوج با هم وظیفه دارند تا دانسته های بشر را از اندازه گیری های سطح دریا، که سابقه ای حدودا ۳۰ ساله دارد گسترش دهند. ابزارهای موجود در این ماهواره ها همین طور داده های جوی را فراهم می کنند که پیش بینی های هواشناسی، مدلهای آب و هوایی و ردیابی توفان ها را بهبود می بخشد.
ماموریت رصد زمین «سنتینل-۶»به نام مدیر پیشین بخش علوم زمین ناسا «مایکل فریلیک» نام گذاری شده است.منبع:

1399/09/04
11:29:55
5.0 / 5
988
تگهای خبر: ابزار , اینترنت , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین