داغ ترینها: ....

ایجاد هرج ومرج و خسارت، به مفهوم آزادی بیان نیست

ایجاد هرج ومرج و خسارت، به مفهوم آزادی بیان نیست

یک حقوقدان فضای مجازی معتقد می باشد آزادی این نیست که فردی با گفتارش هرج و مرج را ترویج دهد یا خسارتی وارد کند و شبکه های اجتماعی مطابق چارچوبی که دارند، اگر محتوایی شبکه یا امنیت ملی کشور تابعشان را به مخاطره بیندازد، این حق را دارند که آن حساب را حذف یا تعلیق کنند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، توییتر پس از حمله هواداران دوتالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به کنگره در ششم ژانویه، فعالیت او را در توییتر منع کرد. این شرکت یک الگوی رفتاری را مورد سرزنش قرار داد که بطور مکرر قوانین آنها را نقض کرده بود. فیسبوک و اسنپ چت هم رویه مشابهی را در پیش گرفته و حساب های ترامپ را مسدود کردند. یوتیوب هم دست کم برای یک هفته حساب کاربری ترامپ را به حالت تعلیق درآورد.
در این راستا محمدجعفر نعناکار در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه در حوزه آزدی بیان یا آزادی تفکر یک اصل وجود دارد و آن این است که شما تا زمانی آزادی دارید که به محدوده آزادی دیگران خدشه وارد نکنید، اظهار داشت: اینکه هر کس در جامعه هر کاری که می خواهد انجام دهد و یا هر ایده ای را مطرح کند، به مفهوم آزادی بیان نیست. زمانی که تشخیص داده شود فردی با گفتارش تنفرآفرینی می کند، یا هرج و مرج را ترویج می دهد یا خسارتی وارد می کند، آن دیگر آزادی نیست و باید جلویش گرفته شود.
وی افزود: نکته دوم اینکه توییتر و فیسبوک و شبکه های اجتماعی دیگر، ممکنست فراملیتی باشند، اما توسط بخش خصوصی اداره می گردند. بخش خصوصی برمبنای قراردادی که با افراد منعقد می کند تا در حیطه پلت فرم فعالیت و محتوایشان را تولید و منتشر کنند، یک سری قواعد و چارچوب دارد. اگر شرکت ببیند که یک بیان در درجه اول به آن شبکه لطمه می رساند و کنترلش را با اختلال مواجه کرده و در درجه دوم این عملکرد ممکنست امنیت ملی جایی که در آن فعالیت تجاری انجام می دهد به خاطره می اندازد، این حق را دارد که آن حساب را برمبنای جواز پیمانش، حذف یا تعلیق کند. کما اینکه اگر این کار را هم انجام ندهد، احیانا مقام قضایی ورود کند.
این حقوقدان فضای مجازی با اعلان اینکه شما در هر پلتفرمی فعالیت می کنید، بخصوص پلت فرم های خارجی، تابع دو نوع مقررات هستید، اضافه کرد: یک مقررات آن سرزمین که شرکت در آن واقع شده و دوم مقرراتی که پذیرفتید مطابق آن فعالیت کنید. بدین سبب اینجا دیگر مهم نیست که شما سلبریتی هستید یا مقام رئیس جمهوری آن کشور یا یک فرد عادی، بلکه باید تابع این دو نوع قانون باشید و در غیر این صورت با شما مطابق قوانین برخورد می شود.
نعناکار اشاره کرد: اتفاقات اخیر نشان داد که قدرت پلت فرم خیلی زیاد است، بطوریکه ملاحظه ای ندارد و اگر شما رئیس جمهور هم باشید، به آسانی می تواند شما را تعلیق و حذف کند. همین طور این اتفاق احیانا موجی در جهان ایجاد خواهدنمود برای استقبال از پلت فرم های داخلی. کشورهایی که به دنبال استقلال خودشان هستند باید به سمت و سویی بروند که یک سکوی انتشار محتوای مخصوص خودرا داشته باشند، تا هر زمان که این شبکه های اجتماعی تصمیم گرفتند حساب های کاربران را تعلیق یا حذف نمایند، ارتباطشان حداقل با ملت خودشان حذف نشود و بتوانند پیام هایشان را رد و بدل کنند.
وی پلت فرم های بومی ما همچون پیام رسان ها بااینکه عموما خصوصی هستند، اما یکی از مشکلاتی که عموما برای توسعه آنها وجود دارد این است که حمایت دولتی، پلت فرم را زیر سلطه خود قرار می دهد. دولت اگر می خواهد از بخش خصوصی حمایت کند، بجای اعطای وام، پهنای باند و مرکز ذخیره داده که اطلاعات پلت فرم را به صورتی در اختیار دولت قرار می گذارد، باید به اینها تسهیلات بدهد، همچون معافیت های مالیاتی و بیمه ای به جهت اینکه چارچوب بخش خصوصی متزلزل نشود. در آن صورت جهت استفاده از این پلت فرم ها، اعتماد بیشتری هم بین مردم ایجاد می شود.1399/10/29
10:57:54
0.0 / 5
988
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین